Lékařské odbory páteční dohodu o růstu platů podpoří. Některé nemocnice jsou ale proti

Lékařské odbory podpoří dohodu, která má vést k odvolání protestu lékařů nespokojených s přesčasovou prací. Vyplývá to z usnesení, které Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL) zveřejnil na svém Facebooku. Odvolání výpovědí z přesčasové práce, které lékaři od prosince podali, což znamenalo v některých nemocnicích výrazné omezení provozu, je ale podle nich individuálním rozhodnutím každého. Dohoda, k jejímuž podepsání má dojít v pátek, potvrdí navýšení odměňování v nemocnicích příští rok o 9,8 miliardy korun, lékařům o pět až patnáct tisíc korun měsíčně a ostatním pracovníkům o pět procent.

„Odvolání nesouhlasu s výkonem přesčasové práce je individuální rozhodnutí. Zejména v situaci, kdy jsou informace, že ředitelé některých nemocnic hodlají po ukončení protestu opět zavádět nelegální formy zajištění provozu, je možné, že některá pracoviště v protestu vytrvají,“ uvedli zástupci LOK-SČL na Facebooku.

Zatímco LOK svolal na čtvrtek poradu místních organizací, aby dohodu naposledy před jejím podpisem posoudily, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková sdělila, že orgány svazu se už znovu dál dohodou nezabývaly.

„Po dnešní poradě, které se zúčastnili zástupci sedmdesáti nemocnic, na dohodě panuje většinová shoda. Jsou tu ale dvě velké nemocnice, které s ní nesouhlasí,“ řekl ve vysílání ČT24 Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu. Jedná se o Fakultní nemocnici Hradec Králové a FN Brno-Bohunice, které jsou kategoricky proti. Je tedy možné, že dvě velké nemocnice a tři menší dohodu nepodepíší a výpovědi z přesčasové práce tam budou pokračovat.

Studio ČT24 (zdroj: ČT24)

Předseda senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus (ODS) míní, že ředitelé nemocnic jsou připraveni dohodu podpořit. „Sami sebe by jinak připravili o poměrně velký obnos peněz, který mohou rozdělit na platy či mzdy,“ uvedl v pořadu Události, komentáře. „Beru to jako jednorázovou akci, kterou bylo nutno učinit, abychom nezměnili pacientům rozsah péče,“ doplnil.

„Ve smlouvě je prohlášení ministerstva s asociacemi nemocnic, tedy tak, jako odbory a lékařská komora budou vyzývat lékaře, tak obě asociace svou autoritu využijí k vyzývání nemocnic,“ podotkl prezident České lékařské komory Milan Kubek (ČLK).

Události, komentáře: Schvalování dohody mezi lékaři a vládou (zdroj: ČT24)

Pokud nenastanou další změny, budou lékaři protestovat dál

Podle Lékařského odborového klubu zásadní změny nastanou až od ledna 2025, kdy by měl začít platit samostatný zákon o odměňování zdravotníků, který přislíbil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle odborů by měl garantovat odměnu pro lékaře podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy za základní pracovní dobu bez přesčasové práce. „Pokud ze strany vlády nebudou patrné kroky k uvedení těchto změn do praxe ve stanoveném termínu, bude LOK iniciovat další protestní akce, a to v podstatně větším rozsahu,“ doplnili odboráři.

Podle Engla je dohoda pro některé lékaře zklamáním kvůli řadě nesplněných požadavků. „Vadí jim především, že výsledek není takový, jaký očekávali. Jde hlavně o celkovou částku. Druhým důvodem je to, že se o peníze dělí s nelékařskými zaměstnanci v nemocnicích. Mají pocit, že nepřispěli k vyhrocení situace,“ vysvětlil šéf lékařských odborů.

Zástupci Sekce mladých lékařů České lékařské komory na Facebooku vysvětlovali, proč se pro vyjednávání spojili s odbory, za což je část veřejnosti zejména na sociálních sítích kritizovala. „Vzhledem k tomu, že jako část ČLK nemáme pravomoci, které jsme k jednání potřebovali, bylo nezbytné oslovit odborové organizace. Zástupci těchto organizací mají právo svolat jednání tripartity, respektive vyzvat k jednání členy vlády. Tím došlo k úpravě vztahů mezi jednotlivými jednajícími stranami,“ uvedli.

Z důvodu zapojení odborů do vyjednávání bylo podle nich také nutné rozšířit dohodu nejen na lékaře, ale i další personál. „Zapojením odborů nebylo možné otázku odměňování sester vynechat. Tuto podmínku měl ostatně při jednání a zvyšování celkové výše nárůstu projednávané částky i premiér Fiala a ministr Válek,“ uvedla sekce. Připomněli, že původní nabídkou byl růst platů jen lékařům ve fakultních nemocnicích.

Citlivou otázkou zůstává ohodnocení lékařů za jejich základní pracovní dobu. „Cílem bylo nastavit mechanismus, který povede ke zvýšení ceny práce lékaře, a tím i zefektivnění celého systému zdravotní péče,“ napsali. Podle průměrných odměn lékařů podle Českého statistického úřadu to podle nich znamená navýšení platu lékaře po fakultě o 12 procent, po kmeni o 16 procent a po atestaci o více než 27 procent. Návrh podle nich počítá s přidáním ve formě osobního příplatku, což se projeví i ve finančním ohodnocení přesčasů.

Důležitým cílem bylo především upozornit veřejnost na situaci ve zdravotnictví, na jeho podfinancování, personální situaci, neschopnost managementů některých nemocnic a na nevyhovující podmínky pro předstestační vzdělávání v některých zdravotnických zařízeních, uvedla Sekce mladých lékařů ČLK. Do konce prosince se ještě má na ministerstvu sejít pracovní skupina k dlouhodobým změnám v resortu.