Počet kybernetických útoků na klienty bank vloni stoupl, napadeno jich bylo 87 407. Ve srovnání s rokem 2023 to byl nárůst o 17 722. Škoda nepatrně vzrostla na 1,39 miliardy. Průměrná škoda na klienta klesla o 3500 korun na 15 952 korun, shrnula Česká bankovní asociace (ČBA).
Kyberútoky na klienty bank loni vzrostly o čtvrtinu
Banky zachránily klientům 7,95 miliardy korun. „Zachráněná částka ukazuje, jak efektivní jsou kontrolní procesy bank. Ty jsou lídry ve vývoji moderních technologií, do kterých investují každý rok významnou část svých rozpočtů, a tím stále lépe chrání své klienty. Důležitým nástrojem a pomocníkem jim v tom je i umělá inteligence, která pomáhá identifikovat podezřelé transakce,“ uvedl výkonný ředitel asociace Dušan Baran.
Policie za loňský rok eviduje 18 495 případů kyberkriminality, tedy 51 skutků denně. Ve srovnání s loňským rokem to je o šest procent méně. „Informování veřejnosti je důležitou cestou, jak pachatelům ztěžovat jejich činnost. Velmi nám pomáhá i to, že si informace a zkušenosti předávají rodinní příslušníci a navzájem se tak chrání,“ podotkl Ondřej Penc z Odboru prevence policie.
Nejvíce ohroženou skupinou jsou nezletilí
Umělá inteligence byla podle Barana i hlavním tématem kampaně #nePINdej!, kterou připravila asociace. Od září do prosince loňského roku si její Kybertest vyzkoušelo 176 921 lidí, což je v meziročním srovnání o dvanáct procent více. Průměrné dosažené skóre bylo 73 procent, stejně jako o rok dříve. Největší úspěšnost měla věková kategorie 26 až 55 let, která dosáhla 80 procent.
Nejvíce ohroženou skupinou jsou nezletilí mezi 12 až 17 lety, kteří měli průměrné skóre 68 procent. Tato skupina patří dlouhodobě mezi nejohroženější. Podle průzkumu ČBA a agentury Ipsos nevěnují takovou pozornost otevírání e-mailových příloh, zároveň méně často kontrolují svůj bankovní účet.
Asociace proto uspořádala pro žáky sedmých až devátých tříd základních škol a víceletých gymnázií celonárodní soutěž CyberGame, do které se zapojilo 410 tříd z celého Česka, což je víc než deset tisíc dětí. „Mladí lidé jsou nejzranitelnější skupinou, velká část kybernetických útoků míří právě na ně. Proto jsme se rozhodli uspořádat CyberGame, abychom jim pomohli rozpoznat rizika v on-line světě a vyhnout se jim. Zároveň jsme to chtěli udělat zábavně, proto jsme zvolili formu soutěže, ve které odpovídají na kvízové otázky,“ doplnila ředitelka ČBA Educa Zdeňka Hildová.