Krieglovu cenu za statečnost dostanou dva aktivisté za práva Romů

Nadace Charty 77 udělila letošní Cenu Františka Kriegla Karlu Karikovi a Davidu Tišerovi. Oba podle nadace bojují za lidská práva a rovnoprávnost a za práva Romů, bezdomovců a sociálně vyloučených. Cenu pojmenovanou po československém komunistickém politikovi, který v roce 1968 jako jediný nepodepsal Moskevský protokol, uděluje nadace za projevy občanské statečnosti.

Jeden z nových laureátů Krieglovy ceny za občanskou statečnost je David Tišer. Podílel se na vzniku organizace Ara Art, která podporuje romské umění a šíří povědomí o romské LGBT komunitě.

„Jako první Rom u nás a první Rom vůbec se stal představitelem a obhájcem práv LGBT minorit. Bojuje proti stereotypům jak na straně majority, tak uvnitř romských komunit, kde je odlišná sexuální orientace vnímána výrazně konzervativněji a vyhroceněji než v majoritě,“ uvedla Nadace Charty 77 při vyhlášení letošních laureátů. 

Druhý oceněný Karel Karika je zastupitelem v Ústí nad Labem, kde pomáhal při rušení ubytoven pro chudé jejich obyvatelům, aby se z nich nestali bezdomovci. Čelí proto nenávistným útokům.

Karel Karika
Zdroj: Libor Zavoral/ČTK

Podle nadace oba ocenění pomáhají lidem, kteří jsou na okraji zájmu veřejnosti. „Jejich příběhy spojuje výrazná občanská angažovanost a osobní dávka hrdinství, kterou zapojují do svých snah za zlepšení vzájemného soužití a budování vyspělejší občanské společnosti,“ uvedla nadace. Ceny ještě nepředala, stane se tak až v květnu při tradiční slavnostni v pražské Trmalově vile.

Mezi oceněnými je Kryl, Pithart i Banga

Cenu Františka Kriegla vyhlašuje Nadace Charty 77 vždy 10. dubna, tedy v den výročí Krieglova narození. Uděluje ji od roku 1987, od roku 1990 je udělována za občanskou statečnost projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika. Oceňováni jsou jedinci i organizace.

Krieglovu cenu v minulosti obdržel například disident Jaroslav Šabata, někdejší předseda Senátu Petr Pithart, zpěvák Karel Kryl, starosta Kašperských Hor František Stíbal, kameraman Stanislav Milota, novinářka Petra Procházková či odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Loni ocenění převzal zakladatel neziskové organizace Naděje Ilja Hradecký, o rok dříve zpěvák Radek Banga.

Pojmenování ceny za občanskou statečnost upomíná na lékaře a komunistického politika Františka Kriegla. V roce 1948 se podílel na převzetí moci komunistickou stranu, o dvacet let později patřil k významným tvářím pražského jara. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy byl jako předseda Národní fronty jedním z československých politiků unesených do Moskvy, kde jako jediný nepodepsal Moskevský protokol. Ten mimo jiné uznal invazi jako „bratrskou pomoc“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 6 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 7 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 19 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 20 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 21 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
25. 4. 2025
Načítání...