Kováčik převzal vedení ŘSD. Má organizaci otevřít a urychlit přípravu staveb

2 minuty
Události ČT: Post šéfa Ředitelství silnic a dálnic převzal Pavol Kováčik
Zdroj: ČT24

Po čtyřech letech má Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nového generálního ředitele. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) nahradil v pátek Jana Kroupu dosavadním předsedou dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Pavolem Kováčikem, který se s počátkem nového týdne ujímá funkce. Podle ministra by měl zefektivnit práci organizace a také zlepšit komunikaci s veřejností.

Stavební inženýr Jan Kroupa přišel do čela ŘSD po letech, kdy se ve vedení instituce zodpovědné za stavbu a také údržbu dálnic a státních silnic střídali manažeři, kteří zkušenosti v oboru vesměs postrádali. To u nového ředitele Pavola Kováčika nehrozí, kromě krátkého působení v čele SFDI má za sebou také zkušenosti z vedení slovenské Národní dálniční společnosti. 

Ministr dopravy Vladimír Kremlík, který výměnu v čele ŘSD provedl pouhé tři dny po svém jmenování, klade na Kováčika jasné požadavky. „Chtěl bych, aby nový generální ředitel dal nový impuls do fungující organizace ŘSD, účinně činil kroky ke zrychlení výstavby a budování dálnic a silnic I. třídy. Chci, aby velmi důsledně dohlížel na průběžnou výstavbu staveb a současně nastavil účinné a efektivní kontrolní mechanismy. Součástí toho je zavedení skutečného a funkčního projektového řízení,“ řekl po uvedení nového ředitele do funkce. Věří přitom, že lze přípravu staveb částečně zrychlit i bez legislativních změn.

15 minut
Brífink k uvedení nového ředitele ŘSD
Zdroj: ČT24

Ministr slíbil více informací při mimořádnostech

Ministr se zmínil také o tom, že chce, „aby bylo ŘSD plně otevřené veřejnosti“. Na mysli měl především informování o mimořádných událostech a jejich řešení. „Chci, aby řidiči měli informace, co se děje, jak se řeší problém a jaká opatření k nápravě se ze strany dotčených orgánů, především ŘSD, dějí,“ uvedl.

Sám Pavol Kováčik ujistil, že se bude snažit o „zintenzivnění a urychlení“ výstavby a přípravy nových investic. Chce se soustředit také na propustnost silnic i dálnic, z nichž některé se podle Kováčika dostávají na hranu své kapacity. „Chceme proaktivně řešit problémy provozu, abychom zvýšili bezpečnost, plynulost provozu a lépe předcházeli vzniknu kolizních situací,“ slíbil.

Na Kremlíka s Kováčikem čekal ráno i bývalý ředitel ŘSD Jan Kroupa, aby svému nástupci předal agendu. Ministr i jeho nástupce mu pak poděkovali za odvedenou práci. „ŘSD předává v dobré kondici,“ míní Pavol Kováčik.

Již v pátek se ministr zmínil také o tom, že by se Kováčik měl zabývat případnou celkovou transformací ŘSD. O té se hovoří již od počátku desetiletí, z nynější státní příspěvkové organizace by se mohl stát státní podnik či státem kontrolovaná akciová společnost. Vzorem má být rakouská ASFINAG (tj. Autobahnen- und Schnellstrassen-Finanzierungs-Aktiengesellschaft – Akciová společnost pro financování dálnic a rychlostních silnic), která je akciovou společností ve státním vlastnictví. Argumentem je hlavně předpokládaná schopnost takové firmy lépe platit projektanty a další experty.

V uplynulém roce působil jako předseda dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), jeho zvolení do rady loni v dubnu navrhlo hnutí ANO, za úkol tehdy dostal zrychlit dopravní výstavbu. Kováčik má za sebou bohatou kariéru ve stavebních firmách i společnostech spojených s dopravou. Působil mimo jiné jako předseda představenstva Inženýrských staveb Košice (2010 až 2014) nebo investiční ředitel slovenské Národní dálniční společnosti (2014 až 2016).

Vystudoval někdejší Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině, kde získal i titul kandidáta věd (dnešní Ph.D.), v roce 2004 dokončil program MBA na Vysoké škole ekonomie a managementu v Praze. Původní profesí strojař začínal v žilinském vývojovém a zkušebním podniku ZVU VURAL, po listopadu 1989 působil jako broker na akciovém trhu. Na přelomu století se poprvé dostal do vedení Inženýrských staveb Košice, kde působil nejprve dva roky, aby se později do čela firmy vrátil.

Pavol Kováčik (narozen 12. října 1962) řadu let působil během své kariéry také v České republice, koncem 90. let mimo jiné zasedal v představenstvu společností Pozemní stavby Zlín nebo pražského Armabetonu, kde byl v letech 1999 až 2000 i předsedou představenstva. Poté krátce působil ve zbrojním průmyslu, a to jako předseda představenstva společnosti Zbrojovka Brno Arms. Počet firem, v jejich orgánech zasedal, je ale podle obchodního rejstříku ještě mnohem vyšší.

V minulosti Kováčik působil také jako prezident Svazu stavebních podnikatelů Slovenska, od roku 2012 pak zasedá v představenstvu Slovensko-České obchodní komory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 41 mminutami

ŽivěSenát podpořil dohodu, která může pomoci českým firmám v Africe nebo Asii

Senátoři souhlasili s dohodou mezi EU, jejími členskými státy a dalšími desítkami karibských, afrických nebo tichomořských států. Českým firmám může pomoci při navazování obchodních vztahů v těchto zemích. Senát má na programu i petici, kterou chtějí školské odbory zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.
14:01Aktualizovánopřed 48 mminutami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 1 hhodinou

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 3 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 3 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 4 hhodinami
Načítání...