Prezident Petr Pavel rozhodl o každoročním pořádání výstavy českých korunovačních klenotů při příležitosti státního svátku sv. Václava, který se připomíná jako Den české státnosti a připadá na 28. září. Letos budou klenoty k vidění od 17. do 30. září, informoval odbor komunikace prezidentské kanceláře.
Korunovační klenoty budou k vidění každoročně, rozhodl Pavel
Výstava se má podle rozhodnutí hlavy státu konat každý rok v návaznosti na zářijový termín státního svátku. Letos začne 17. září. „O den dříve budou slavnostně vyzvednuty z Korunní komory v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha a přeneseny do Vladislavského sálu Starého královského paláce,“ uvedla prezidentská kancelář.
Korunovační klenoty byly na Pražském hradě vystaveny od vzniku samostatné České republiky osmkrát. Dvakrát za úřadování Václava Havla i Václava Klause, čtyřikrát za Miloše Zemana, naposledy loni v lednu u příležitosti třicátého výročí vzniku republiky. Dosud nejdéle byly k vidění v květnu 2016, kdy výstava trvala patnáct dní. Loňské vystavení mělo být naopak jen pětidenní, Hrad po dohodě s památkáři nakonec výstavu prodloužil na osm dní.
Tradice vystavování sahá do první republiky, první veřejná výstava klenotů se uskutečnila v roce 1929 při příležitosti tisíce let od smrti svatého Václava. Klenoty byly zpřístupněny i po skončení druhé světové války roku 1945, dvakrát v padesátých letech (1955 a 1958), v přelomovém roce 1968 i za normalizace (1975 a 1978). Pokaždé si je přišly prohlédnout desetitisíce lidí.
Svatováclavská koruna, žezlo a jablko jsou slavnostní insignie, které byly po staletí používány při korunovaci českých králů. Naposledy sloužily svému účelu 7. září 1836, kdy byl inaugurován českým králem Ferdinand Dobrotivý. Jeho nástupce František Josef I. ani poslední rakouský panovník Karel I. korunováni nebyli. V současnosti jsou klenoty jedním z nejvýznamnějších symbolů české státnosti.