Kontroverzní Rittig zvažuje definitivně odejít z Česka

Praha – Lobbista Ivo Rittig vážně uvažuje o definitivním odchodu z České republiky. Zmínil to v rozhovoru pro Českou televizi ve svém sídle s tím, že mu vleklý případ a mediální tlak mimo jiné zhoršuje jeho obchodní zájmy a živnost. Kontroverzní podnikatel nepřímo figuruje v rozsáhlé kauze kolem Jany Nagyové-Nečasové. Podle náznaků policie by přitom o možném stíhání některého z lobbistů mohlo být jasno během několika týdnů.

Právě u nich údajně vše začalo. Policie nasadila rozsáhlé odposlechy na známá pražská jména, o kterých se v souvislosti s vlivem na lukrativní zakázky mluvilo už dlouho. Roman Janoušek, Tomáš Hrdlička a právě Rittig, respektive jejich zázemí, se stalo jedním z hlavních cílů červnové policejní razie. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) tehdy zasahoval ve vilách, v kancelářích včetně pražské Galerie Myšák nebo v sídlech Povodí Vltavy a Lesů ČR.  Poslednímu zmiňovanému prý už po několika měsících dochází trpělivost. „My a moji obchodní partneři velmi zvažujeme, že zkrátka z této republiky odejdeme,“ zmiňuje Rittig.

Rittig v minulém roce pobýval dlouhodobě v Monaku, odkud do České republiky jezdil spíše příležitostně. Také po policejní razii se on a Janoušek s Hrdličkou objevují na veřejnosti sporadicky. Sám Rittig vede jednání takřka výhradně v luxusně zařízených prostorách svého domu – v jedné místnosti dokonce se zabezpečením proti odposlechům.

Ivo Rittig ve svém sídle, kde často jednal s politiky
Zdroj: ČT24

Známý pražský podnikatel na kameru ČT přiznal, že právě zde ještě před zásahem hostil některé politiky a také Janu Nagyovou (Nečasovou), nyní hlavní obžalovanou v celé kauze. „Paní Nagyová tady skutečně jednou nebo dvakrát byla. Dali jsme si tady spolu kávu nebo láhev bílého vína,“ zmiňuje Rittig v místnosti jen na dohled od garáže s několika vozy. Sama Nagyová o něm na odposleších mluvila jako o „garážmistru“.

Nehledě na možný průběh a obsah vzájemného setkání, Rittig zatím na rozdíl od Nagyové-Nečasové nebyl z ničeho obviněn. A právě to mnozí vytýkají i hlavnímu žalobci celé kauzy Ivo Ištvanovi. Ten opakovaně uváděl, že právě aktivity tzv. pražských „kmotrů“ stály na počátku rozsáhlého vyšetřování. Místo nich cílí na lidi okolo: naposledy třeba exšéfa pražských žalobců Vlastimila Rampulu nebo někdejšího náměstka na ministerstvu vnitra Michala Moroze, jak uvedl těsně před Vánocemi týdeník Euro.

Zatímco Ištvanovi je vytýkána spíše liknavost, zásahové složky v čele s ÚOOZ čelily naopak kritice za údajně nepřiměřeně tvrdé metody. Šéf útvaru Robert Šlachta proto jako důkaz na svou obranu před časem v Otázkách Václava Moravce nechal zveřejnit část záznamu ze zásahu v bytě Nagyové-Nečasové. Více včetně videa ZDE.

Z nedávno zveřejněného textu žalobce Ištvana pro Ústavní soud však plyne řada nových informací o snaze ovlivňovat nejen zakázky, ale i justici. Z náznaků vyplývá, že se Rittig mohl právě s Morozem domlouvat na opětovném dosazení Rampuly do čela vrchního zastupitelství – to vše prý navíc za dozoru Nagyové.

Rampula v současnosti Rittiga právně zastupuje. Podnikatel ale odmítá, že by se s ním v inkriminované době znal. „Pro mě jako pro Ivo Rittiga je to pokus vrchních státních zástupců o politický převrat v této republice,“ komentoval

Zámožný muž Rittig zbohatl oficiálně na obchodech s módou, které provozoval v centru Prahy a na pražském letišti. Brzy se začal objevovat v zákulisí politických jednání, spojených především s ODS. Média ho v roce 2009 označila jako šedou eminenci Petra Bendla. Fond proti korupci později Rittiga obvinil, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun za provize z pražského Dopravního podniku za tisk jízdenek a nákup nafty. Z každé jízdenky měla mít Rittigova firma sedmnáct haléřů a v souhrnu až miliardy korun. Obvinění Rittig odmítal.

Důležitým oborem pro Rittiga je solární byznys - především ve spojení s firmou Amun.Re. Její vlastnická struktura je velmi neprůhledná, figurují v ní ale jména napojená na Rittiga. Z tohoto oboru u něj měly končit stamiliony. Amun.Re prodala energetickému gigantu ČEZ předražené solární elektrárny - celkem za pět miliard korun - a také proto se o Rittigovi hovoří jako o jednom ze „solárních baronů“.

Už roky měl Rittig spolupracovat s šéfkou Nečasova kabinetu Janou Nagyovou. Na jeho pražské adrese protikorupční tým maskovaný kuklami během zátahu prováděl prohlídku. Podle mnohých znamená kontakt s Nagyovou jasné napojení na bývalého premiéra, podle Nečase jen to, že Nagyová plnila jeho příkaz – údajně chtěl bývalý premiér získat zákulisní informace z pražského podnikatelského suterénu.

  • Výsledkem rozsáhlých odposlechů byla loni v červnu zatčení exposlanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra, Petra Tluchoře, tehdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové), někdejšího Fuksova náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka a pracovníků Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka. Šlachta už záhy poté hovořil o tom, že šlo o nejnáročnější zásah jeho útvaru, na kterém pracovalo 400 policistů – a na tiskové konferenci den po razii naznačil, že se dá očekávat i další zatýkání. (Podrobněji o případu ZDE).

K tomu zatím nedošlo, nicméně se v souvislosti s kauzou objevují další jména. Kromě Moroze a Rampuly také třeba bývalý náměstek pražského vrchní zastupitelství Libor Grygárek. Ten mohl společně s Morozem domlouvat dosazení konkrétních lidí na strategické posty v bezpečnostních složkách a justici.

3 minuty
Natáčení s Ivo Rittigem - vyšetřování kauzy pokračuje
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
13:34Aktualizovánopřed 16 mminutami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 8 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 9 hhodinami

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 11 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 19 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 20 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 21 hhodinami
Načítání...