Někdejší komunistický ministr vnitra Vratislav Vajnar čelí obžalobě za zneužití pravomoci úřední osoby kvůli úmrtím a zraněním lidí na československých státních hranicích v osmdesátých letech minulého století. Obžalobu ve čtvrtek podala Katarína Kandová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1. Podle advokáta Lubomíra Müllera jde o první případ, kdy věc dospěla před soud.
Komunistický ministr vnitra Vajnar čelí obžalobě kvůli úmrtím na hranici
Zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby se Vajnar podle Müllera dopustil tím, že v letech 1983 až 1988, kdy byl federálním ministrem vnitra, spoluzavinil na hranicích úmrtí tří lidí, zranění dalších tří lidí a bezprostřední ohrožení života jednoho člověka. „K podání obžaloby došlo pět a půl roku poté, co Platforma evropské paměti a svědomí podala trestní oznámení proti vedoucím představitelům československého režimu,“ uvedl Müller.
Komunističtí představitelé režim na státní hranici nastavili v přímém rozporu s Mezinárodním paktem o občanských a politických právech, podle nějž může každý svobodně opustit kteroukoli zemi, i svou vlastní, upozornil advokát. Trestní stíhání vůči Vajnarovi bylo sice podle Müllera zastaveno kvůli demenci, Ústavní soud to ale zvrátil nálezem z prosince 2021.
Další podobné kauzy skončily úmrtím obviněných, třeba u někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa (KSČ) Miloše Jakeše a bývalého komunistického československého premiéra Lubomíra Štrougala, uvedl Müller. Některé případy jsou podle něj také zastavené kvůli demenci či bludům, což je předmětem dalšího přezkumu u bývalého tajemníka ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka a někdejšího ministra vnitra Františka Kincla.
Stíhání Vajnara a Štrougala zahájil v roce 2019 Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). Také Jakeše, Fojtíka a Kincla obvinil ÚDV. U někdejšího prezidenta Gustáva Husáka bylo už dříve vysloveno, že zločin spáchal, stíhání však bylo zastaveno kvůli jeho úmrtí.