Komunisté komunisty zůstanou, říká Buzková

32 minut
Interview ČT24 Speciál: Petra Buzková
Zdroj: ČT24

Myšlenka na spolupráci s komunistickou stranou je pro mě fatální, a pokud se nová šéfka SOCDEM Jana Maláčová rozhodla, že tento krok udělá, tak pro mě v té straně prostě už není místo, řekla v Interview ČT24 Speciál jedna ze zakladatelek dnešní Sociální demokracie Petra Buzková.

Na přelomu tisíciletí patřila Petra Buzková mezi nejpopulárnější politiky. Asi nejvíce byla vidět jako ministryně školství. Nyní se její jméno vrátilo do titulků novin – téměř po 35 letech se totiž jedna z jejích zakladatelek rozhodla odejít ze Sociální demokracie.

Ze strany, kde začínala a byla v ní aktivní političkou jak v parlamentu, tak i ve vládě, prý nechtěla odejít vůbec. „Brala jsem to tak, že člověk nemá z té strany odcházet, když za ni takto dlouho vystupoval. A brala jsem to tak, že odejdu pouze tehdy, pokud se s tou stranou zásadním způsobem rozejdu,“ řekla.

Přiznala, že i dosud byla řada věcí, které se jí nelíbily a dělala by je jinak, nic ale nevnímala jako fatální. „Ale myšlenka na spolupráci s komunistickou stranou pro mě fatální je i z důvodu mé rodinné historie. A pokud se paní Maláčová rozhodla, že tento krok udělá, tak pro mě v té straně prostě už není místo,“ zdůvodnila své rozhodnutí. „Odcházím, protože to považuji za správné.“

„Se svými názory nemám v Sociální demokracii co dělat“

Buzková popisovala, jak se v srpnu dočetla v rozhovoru s Maláčovou, že bude kandidovat na předsedkyni. „Řekla tam, že pokud by se stala předsedkyní, bude požadovat silnější pravomoci, než jaké dosud předsedové měli. A že samozřejmě bude hledat spolupráci na levici, včetně hnutí Stačilo! a včetně komunistické strany Kateřiny Konečné.“

Buzková se ale domnívala, že SOCDEM s takovým programem nebude mít zájem. „Když se ukázalo, že Sociální demokracie zájem má, a velkou většinou ji zvolila předsedkyní, tak jsem si říkala: Ouha, v tuto chvíli asi v Sociální demokracii se svými názory nemám co dělat já. A to byl ten okamžik, kdy jsem se rozhodla, že odejdu,“ dodala.

„Já si myslím, že komunisté zůstanou komunisty,“ odpověděla na otázku, zda je KSČM stále tou stejnou stranou, která na začátku 20. let vzešla ze sociální demokracie a pak ji v roce 1948 pohltila. Své bývalé straně prý přeje, aby si spolupráci s komunisty rozmyslela.

Ona sama by si přála, aby si ji lidé pamatovali jako člověka, který měl konzistentní politické názory, protože právě to je podle ní velmi důležité. „Mně se dost nelíbí, když lidé názory příliš často mění a mění je v podstatě jen podle toho, aby se zalíbili. A v podstatě pro mě konzistence politických názorů znamenala i ten odchod ze Sociální demokracie. A přála bych si, aby si mě lidé pamatovali jako slušného člověka, který možná neudělal všechno dobře, ale snažil se,“ řekla.

Buzková v Interview ČT24 Speciál mluvila i o takzvané kauze Olovo, opoziční smlouvě nebo o postavení žen v politice. Celý rozhovor můžete zhlédnout v úvodu článku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna schválila omezení odkladů povinné školní docházky

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce.
09:01Aktualizovánopřed 33 mminutami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 57 mminutami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
před 2 hhodinami

Prezident Petr Pavel svědčil u soudu v kauze generála Halenky

Prezident Petr Pavel jako svědek vypovídal u soudu, který se zabývá žalobou generála ve výslužbě Vladimíra Halenky o odškodné za trestní stíhání. Halenka byl na jaře roku 2015 obviněn v kauze převodů vojenského materiálu, jeho stíhání státní zastupitelství později zastavilo. Pavel, který byl náčelníkem generálního štábu mezi lety 2012 a 2015, řekl, že pokud by Halenka obviněn nebyl, mohl by se pravděpodobně zúčastnit zahraničního vojenského kurzu v USA. O tom, zda by muž mohl povýšit na zástupce náčelníka generálního štábu, neuvažoval, protože pozice v té době nebyla uvolněná, uvedl.
před 2 hhodinami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 6 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 6 hhodinami

Za vyhrožování úředníkovi na internetu udělil soud muži podmínku a pokutu

Muže, který na sociálních sítích vyhrožoval v době pandemie koronaviru úředníkovi, odsoudil soud k podmíněnému trestu, také musí zaplatit peněžitou pokutu. Úředníkova advokátka vnímá verdikt jako důležitý okamžik. Podle ní vymezuje, co si lidé můžou k zaměstnancům veřejných institucí dovolit a co už je za hranou. Policie radí všechny takové případy oznamovat.
před 6 hhodinami

Sněmovna přerušila schůzi k digitalizaci na neurčito

Poslanci večer přerušili na neurčito mimořádnou schůzi k digitalizaci stavebního řízení, kterou vyvolalo opoziční ANO. Místopředseda hnutí Karel Havlíček označil projekt digitalizace za naprosté a systémové selhání vlády. Zopakoval, že ANO v nejbližších dnech kvůli projektu podá trestní oznámení. Podle šéfa resortu školství Mikuláše Beka (STAN), který zastoupil ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN), je jednání předčasné vzhledem k tomu, že audit bude hotový až na přelomu května a června.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...