Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) připravil přepracovanou reformu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V pátek ji předloží Legislativní radě vlády. Úřad by měl podle návrhu rozhodovat kolektivně v komisích, dosud měl poslední slovo předseda. Součástí komisí ale nebudou externí odborníci. ÚOHS bude mít i nadále možnost zablokovat zakázku, zadavatel pak bude moci zažádat o zrušení rozhodnutí. Další ústupky by podle ministra vedly k popření smyslu celé reformy.
Kolektivní rozhodování bez externistů. Antimonopolní úřad se má změnit
Úřad tak bude rozhodovat jen v jedné instanci místo dvou, následně může jít spor rovnou ke správnímu soudu. „Zapracovali jsme připomínky, které byly prospěšné, a ustoupili i v případech, kdy řešení podle nás mělo vypadat jinak,“ napsal Kulhánek.
Návrh na výraznou reformu ÚOHS předložilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ještě v době, kdy ho řídil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Má zrychlit výběr a přezkum veřejných zakázek a současně snížit pravomoci předsedy úřadu. I Bartošův návrh počítal s jednoinstančním rozhodováním, o přezkumu zakázky pak měl ve finálním rozhodnutí místo předsedy úřadu rozhodovat tříčlenný nebo pětičlenný výbor tvořený ze státních a externích expertů.
Nynější návrh podle Kulhánka už nepočítá s účastí externích odborníků v komisích, které rozhodují v přezkumu. „Nechali jsme ÚOHS možnost zablokovat zakázku. Zadavatel může zažádat o zrušení tohoto opatření,“ dodal.
Bez „dalších ústupků“
Další ústupky by podle Kulhánka vedly k popření smyslu reformy, proto zůstanou v téměř původní podobě čtyři z pěti jejích pilířů.
„Nechci jen naoko vyhovět programovému prohlášení vlády a dodat bezzubý návrh, který by na současném špatném stavu nic podstatného nezměnil. Česká ekonomika si zkrátka nemůže dovolit, aby například kraje a firmy čekaly na pravomocné rozhodnutí o zakázce v průměru skoro třikrát déle než v Německu. Jde o desítky miliard ročně. Nechci, aby kvůli tomu Česko přešlapovalo na místě,“ zdůraznil Kulhánek.
Za Bartoše na návrhu reformy spolupracovaly také protikorupční organizace Rekonstrukce státu, Oživení a Transparency International. Návrh má podle nich omezit prostor pro nekalé praktiky při využití státních investic.
Bartoš: Reformu bude nyní těžké prosadit
Podle Bartoše se nyní přepracovanou reformu těžko podaří prosadit. „Reformu blokuje skrytá koalice ODS s ANO. Na reformě pracoval tým expertů, absolvovali jsme přes čtyřicet jednání a reforma byla velmi dobře připravená,“ uvedl Bartoš. Za klíčové považuje, aby Kulhánek změny opravdu upřímně prosazoval a boj nebyl jen na oko. „S naší podporou může STAN počítat,“ řekl také Bartoš.
Chybou podle něj bylo, že Kulhánek reformu z projednávání vlády stáhl zpět na ministerstvo. Bartoš je přesvědčený, že reforma byla jedním z důvodu „vyhazovu“ Pirátů z vlády. Pokládá za důležité, že Kulhánek zachoval v reformě omezení koncentrace moci předsedy ÚOHS, podstatné zrychlení přezkumu či celou řadu moderních nástrojů a předvídatelnost rozhodnutí úřadů.
Opoziční Piráti považují prosazení reformy za naprostou prioritu. „Po reformě volali zadavatelé, dodavatelé i protikorupční organizace. Pověst ÚOHS byla v posledním roce i v minulosti silně poškozená a nikde v EU není takto silná koncentraci moci jako v Česku,“ dodal Bartoš.