Koalice se na učitelských platech nedohodla. Pokračujeme za týden, oznámil Sobotka

Koaliční strany ani po několikahodinovém jednání nedošly k rozhodnutí, jakým způsobem zvednout platy učitelů a ostatních státních zaměstnanců. Schodek rozpočtu nechtějí zvyšovat, což je přitom podle dřívějších slov ministra financí Ivana Pilného jediné řešení, jak vyhovět požadavku školských odborů na patnáctiprocentní růst. Znovu mají jednat za týden.

„Jednání o rozpočtu bylo v rámci koalice přerušeno do pondělí,“ oznámil na Twitteru předseda vlády Bohuslav Sobotka. „ČSSD trvá na růstu platů od 1. listopadu. Učitelé patnáct procent, ostatní deset procent.“ Shodně s lidovci má totiž Lidový dům za to, že se hospodářská konjunktura musí projevit i v peněženkách občanů.

Kvalita vzdělávání se odvíjí od kvality učitelů, pokud je dostatečně nezaplatíme, nedáme jim podmínky, aby zůstávali ve školství – a pak si o kvalitě můžeme nechat jenom zdát.
Petr Pavlík
náměstek ministra školství (ČSSD)

Týdenní proluku v jednání o způsobu navyšovaní mezd chce premiér spolu s ministrem financí využít k revizi rozpočtů jednotlivých ministerstev. „Budeme chtít zmapovat nečerpané výdaje v letošním roce, budeme chtít zmapovat nespotřebované výdaje z minulých let, protože jsme přesvědčeni, že je tady několik desítek miliard nespotřebovaných výdajů z minulých let,“ vysvětlil Sobotka.

Šéf státní pokladny Ivan Pilný odhaduje, že by se v resortních kasách daly najít až desítky miliard – a je to podle něj jedna z mála cest, jak vyjít vstříc požadavkům školských odborů (a nejen jich). „Nemohu vzít peníze a dát je na platy, to je základní omyl. Zákon o státním rozpočtu mi to neumožňuje. Letos mohu zacházet jenom s penězi, které zbyly, a musím pokrýt i mandatorní výdaje,“ uvedl.

Přidat ano. Ale od kdy?

Podle vicepremiéra Richarda Brabce (ANO) navrhovaný růst platů způsobí výdaj 25 miliard. Ministerstvo financí má ovšem po úpravách výhledu letošního rozpočtu k dispozici jen šestnáct miliard a Pilný navíc nechce, aby všechno skončilo na platech. Rád by, aby bylo také například na investice ministerstva dopravy či na potřeby ministerstva vnitra na zajištění bezpečnosti.

Právě kvůli omezenému manévrovacímu prostoru a potřebám ostatních resortů Pilný dlouhodobě preferuje, aby se mzdy ve školství zvedaly až od Nového roku, stejně jako se s tím počítá u dalších skupin státních zaměstnanců.

Vicepremiér Brabec ovšem na aktuálním koaličním zasedání v Lednici označil listopad za preferovanou možnost rovněž - shodně s ČSSD. A navzdory tomu, že koalice nedošla ke konkrétnímu závěru, deklarují všechny strany snahu se dohodnout. Všechny vládní strany totiž čelí potenciálnímu hněvu odborářů - a nyní je vyzývají ke klidu.

Sobotka: Čas je do konce měsíce

Odbory totiž požadují od listopadu zvýšení platu učitelů v regionálním školství o 15 procent a u nepedagogických pracovníků o deset procent, a pokud by k němu nedošlo, hrozí tím, že vyhlásí stávkovou pohotovost; rozhodovat o ní měly v pondělí, v návaznosti na slovo koalice. Jenže to nepadlo. Stávkovou pohotovost zvažují i policisté a hasiči. 

Předseda Českomoravské konfederace odborových Josef Středula nakonec uvedl, že odboráři koaličním stranám čas do pondělí nechají. „Vyzývat odbory, že mají zachovat klid, není v této chvíli na místě,“ prohlásil. „Dali jsme jasně najevo, že pokud nebude dohoda, tak jsme připraveni k protestním akcím. Koalice se v této chvíli chce soustředit na hledání zdrojů. Je možné, že tomu můžeme dát ještě prostor.“

Podle Sobotky je konečný termín pro jednání vládních stran o finančních zdrojích na konci září.

29 minut
ČSSD vs. TOP 09: Jaká je budoucnost českého školství?
Zdroj: ČT24

„Neexistuje jasná lineární souvislost mezi investicemi do vzdělávání a výsledky žáků, nicméně u nás jsme ve výsledcích dětí viděli výrazný pokles,“ doplnil David Greger z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Karlovy univerzity. „Dopady v měřených dovednostech se ukážou až za mnoho let, ale my si nemůžeme dovolit čekat. Dostali jsme se do situace, kdy už podfinancovanost českého školství nejde dále prohlubovat, protože by to mělo velmi razantní důsledky.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
10:16Aktualizovánopřed 36 mminutami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
16:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 1 hhodinou

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 1 hhodinou

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
09:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 5 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
10:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...