Knedlíky a pivo. Kdo žije jinak, toho u sebe nechceme, říká k české xenofobii Gabal

27 minut
Gabal v Interview ČT24: Kdo nepije pivo a nejí knedlíky, toho u sebe nechceme
Zdroj: ČT24

Lidé v Česku nedokážou tolerovat nikoho, kdo nežije jejich způsobem života. Naopak mají tendenci cokoli jiného vyčleňovat ze své blízkosti. Hraje v tom roli nejen naše geopolitická poloha, ale také především fakt, že odlišné etnické a náboženské komunity jsme u nás nikdy přiliš neměli, a tudíž jsme si na ně nemohli zvyknout. Alespoň tak zhodnotil v Interview ČT24 české postoje k odlišnostem sociolog a politik Ivan Gabal.

Nedávná anketa Harvardovy univerzity, do které se zapojilo mezi roky 2002 až 2015 více než 144 tisíc Evropanů, ukázala, že Češi patří mezi nejrasističtější národy v Evropě. Přibývá také extremistických akcí.

„My jsme zvyklí soužít s kýmkoli, kdo žije jako Čech. To znamená: pije pivo, jí vepřovou s knedlíkem a nechodí do kostela,“ hodnotí stav české společnosti ve vztahu k menšinám sociolog Gabal. Naproti tomu všichni, kdo jako my nežijí, pro nás představují problém, dodává.

Soudí, že takové smýšlení nás odděluje od západní Evropy, která naopak nechává prostor, aby si každý žil po svém. „S tímhle typem liberalismu máme my problém. A cokoli je příliš jiné, co neznáme, ať už je to islám nebo Romové, odtahujeme se od toho, nechceme to ve svém okolí a segregujeme to někde na okraji,“ říká Gabal.

Na co podle něj rovněž nejsme oproti západní Evropě zvyklí, jsou komunity etnické či náboženské. Průzkum podle jeho slov ukázal, že ve většině evropských zemí platí – kdo s nimi má zkušenost a zná je, nebojí se jich. Podle Gabala by bylo užitečné, kdyby se děti v Česku mohly seznámit s dětmi z odlišného prostředí etnického či náboženského.

Máme třeba nejmenší podíl dětí v Evropské unii, které využívají Erasmus. A to ještě podstatná část českých studentů, kteří jedou na Erasmus, jsou slovenští studenti, kteří studují na našich univerzitách.
Ivan Gabal

Jsme geopolitické rozhraní

Sociolog má za to, že rozumné by bylo vytvořit stipendijní fond, který by podporoval odchod českých dětí na studia na předních evropských školách. Když totiž středoškoláci z Česka jdou na vysokou školu v západní Evropě, prožívají obrovskou změnu. „Tyto univerzity jsou totiž etnicky a nábožensky pestré, stejně jako evropský pracovní trh,“ zdůrazňuje.

Podle Gabala se v naší společnosti promítá i fakt, že Česká republika tvoří určité migrační geopolitické rozhraní. „K naší západní hranici převažuje asijská a ruskojazyčná migrace a je v převaze ekonomická s výjimkou Rusů ze středních vrstev, kteří tady raději parkují své rodiny v bezpečí a cítí tady právní stát a chtějí tady žít. Za naší hranicí je spíše ta mediterální migrace,“ přibližuje Gabal, podle kterého se nám syrská migrace vyhnula právě proto, že u nás nemáme tyto komunity.

Proto podle něj pro nás nejde ani o žádné bezpečnostní riziko, ani kulturní problém, ani potíž z hlediska integrace do společnosti. V Česku podle něj není nejmenší důvod k obezřetnosti.

Důležitější témata

Gabal má také za to, že nenávist k lidem, kteří u nás nejsou, se přenáší silně do politické sféry. České politické scéně schází analytičnost, stejně jako snaha se zorientovat a nalézt cestu dopředu. Spíše couváme zpátky do izolace a oddělování se od západní Evropy.

Navíc se u nás z averze k odlišným kulturám a etnicitě vytváří politikum čistě účelově, aby z toho určité strany a politická uskupení profitovaly. Ovšem tím pádem se podle Gabala nedostává prostoru tématům zásadním a významným, jako jsou důsledky klimatických změn, které máme v posledních dnech možnost zakoušet plnými doušky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé huti Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
11:06Aktualizovánopřed 2 mminutami

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a pravděpodobně byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS).
09:30Aktualizovánopřed 10 mminutami

Jihozápad Česka mohou zasáhnout silné bouřky

Jihozápadní část Česka mohou ve středu odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu. Varování platí od středečních 16:00 pro Karlovarský a Plzeňský kraj a pro část Středočeského a Jihočeského kraje. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 43 mminutami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 4 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 5 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 6 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...