Klinických studií ubývá - některým pacientům přitom mohou zachránit život

Klinických studií na vývoj nových léků v Česku ubývá. Ukázal to průzkum Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) i poslední čísla státního lékového ústavu. V roce 2013 bylo sice Česko v počtu studií na devátém místě v EU, ve srovnání s rokem 2006 jich ale ubyla skoro třetina. Zkoušení nových přípravků přitom už během klinického zkoumání zlepšuje léčbu a zdravotní stav u řady pacientů, kterým dostupné léky nepomáhají.

Podle prvních dat lékového ústavu bude klesající trend pokračovat i letos. „U těch velkých trojkových studií je to odliv směrem dál na východ, do zemí, které mají větší počty pacientů, ČR je prostě malá,“ tvrdí primářka oddělení klinických hodnocení z Masarykova onkologického ústavu Regina Demlová. Podle lékařů ze specializovaných center by pomohlo například posílení odborných týmů v regionech a také větší informovanost pacientů o dostupnosti studií.

Právě ve třetí, téměř finální fázi se v Česku zatím léky klinicky testují nejčastěji. Naopak rané výzkumy, u kterých se přípravek na pacientech zkouší poprvé, jsou v menšině. Samotný vývoj nového léčiva je dlouhý proces - než se dostane do běžné praxe, trvá 10 až 15 let.

Některým pacientům, na které běžná léčba nezabírá, ale mohou klinické studie pomoct. „Je nutné promluvit s nemocným, seznámit ho s tím, jaké jsou možnosti, a samozřejmě nemocný má právo kdykoliv ze studie vystoupit,“ zdůrazňuje přednosta Onkologické kliniky VFN v Praze Luboš Petruželka.  

6 minut
Klinických studií ubývá v celém regionu
Zdroj: ČT24

Pacienti v klinických studiích se potom okamžitě dostávají do péče specializovaného týmu. Hlavní koordinátor, lékař, sestra i radiolog je mají pod nejpřísnějším dohledem, s přesnými intervaly kontrol i zvláštní databází.

Ve studijním týmu nechybějí ani nemocniční lékárníci. Podávání nového přípravku si totiž vyžaduje režim také pro míchání léků. Ty pro pacienty v klinické studii mají specifické značení a mnohdy i způsob přípravy.

  • Nejvíce studií ověřovalo v roce 2013 léky proti rakovině, celkem 80. Další v pořadí byly obory imunologie a infekčních nemocí s 54 studiemi a neurologie s 34 studiemi.
  • Příkladem úspěšné studie, na které se podíleli i čeští lékaři, je třeba vývoj dnes už schváleného léku TDM1 pro pacientky s rakovinou prsu. Léčba, při níž látka nejdřív vyhledá nádor a pak se uvolní a působí přímo v buňce, znamenala průlom - a od letošního roku ji i českým ženám hradí zdravotní pojišťovna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poutní místo Velehrad hostí tradiční Dny lidí dobré vůle

V poutním místě Velehrad nedaleko Uherského Hradiště začala jedna z největších církevních událostí v zemi – Dny lidí dobré vůle. Každý rok se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, potrvá do soboty, kdy vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.
12:56Aktualizovánopřed 23 mminutami

Všechny rozvodny v Česku po výpadku znovu fungují

Všechny rozvodny přenosové soustavy v Česku jsou zpět v provozu, uvedla společnost Česká přenosová soustava (ČEPS). Nyní se postupně obnovují dodávky elektřiny v postižených krajích. Masivní výpadek postihl velkou část republiky okolo poledne. Dotkl se zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
12:17Aktualizovánopřed 34 mminutami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 5 hhodinami

Voliči jsou chytřejší, než si politici myslí, podotýká sociolog Prokop

„U rozhodování, koho bude člověk volit, jsou klíčové vize politika a základní kroky, jak tuto vizi plánuje naplnit. Jinak není věrohodná,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem sociolog z PAQ Research Daniel Prokop. Dalšími aspekty, které dlouhodobě formují volbu, jsou podle něj ekonomika, debaty či politická aktivita. Soudí, že „voliči jsou chytřejší, než si o nich politici myslí“, je ale překvapivé, kolik je nerozhodnutých.
před 5 hhodinami

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Pozor na to, co sdílíte. Fotografie z internetu nezmizí

Velkou digitální stopu na sociálních sítích tvoří často dětem sami rodiče. Například fotografie nahých dětí na internet nepatří, protože z virtuálního prostoru nikdy nezmizí, upozorňuje koordinátor projektu Safer Internet Centrum a expert na rizikové chování na internetu Martin Kožíšek. Lidé by si podle něj také měli rozmyslet, co a kde o sobě sdílejí a jakým aplikacím povolí přístup k citlivým údajům. Přinášíme pár tipů, jak se bezpečně chovat na internetu.
před 8 hhodinami

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
před 9 hhodinami

Děti na táboře zažívají výcvik jako v armádě

V Žítkové v Bílých Karpatech podstupuje třicet dětí ve věku od devíti do třinácti let výcvik jako v armádě. Děti si tábor, který má zázemí na někdejší armádní základně, pochvalují. Běžný den táborníků začíná hlasitým budíčkem a nástupem na rozcvičku. Přes den děti například cvičí na opičí dráze či v zákopech, učí se také základy první pomoci či topografie.
před 9 hhodinami
Načítání...