Klementinum hlásí překonaný rekord, meteorologové varují před větrem

Praha - V pražském Klementinu dnes odpoledne naměřili 18,2 stupně Celsia, padl tak teplotní rekord z roku 1948, kdy tam teploměr ukázal 16,9 stupně. Řekl to mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák po posledním dnešním měření ve 21:00. Klementinum je nejstarší česká stanice, teploty se zde měří od roku 1752. Dlouhodobý klementinský průměr pro dnešní den je 6,6 stupně.

Nezvykle teplo bylo dnes i na jiných místech republiky, zejména na jihu Moravy. Například v Brodu nad Dyjí na Znojemsku se rtuť vyšplhala na 20,4 stupně Celsia, v nedalekých Dyjákovicích meteorologové zaznamenali 20,2 stupně Celsia. V Brně se teploty pohybovaly těsně nad 19 stupni Celsia. Meteostanice Brno-Tuřany a Brno-Žabovřesky zaznamenaly stejnou maximální hodnotu 19,2 stupně Celsia. V Ostravě-Mošnově naměřili 17,5 stupně Celsia.

Začátek letošního listopadu je nadprůměrně teplý, teplotní rekordy byly tento týden překonány už na několika místech ČR. První listopadový den třeba v Ostravě-Mošnově vystoupala rtuť teploměru na 19,5 stupně, teploty se zde přitom měří od roku 1959. Ve čtvrtek byl zase v Pardubicích o 0,2 stupně překonán 85 let starý rekord, naměřili tam 17,4 stupně.

Naproti tomu letošní říjen byl druhý nejchladnější za posledních deset let. Průměrná teplota byla jen 6,1 stupně, což je o 1,9 stupně pod dlouhodobým průměrem. Podle předpovědi by se mělo do neděle ochladit až o deset stupňů, nejvyšší denní teploty se budou příští týden pohybovat mezi osmi až deseti stupni.