Klaus vetoval zóny se zákazem pro neekologické vozy

Praha - Prezident Václav Klaus vetoval zákon o ochraně ovzduší, který měl městům a obcím umožnit vymezit zóny, do kterých nebudou moci vjíždět starší automobily nesplňující určité emisní limity. Návrh skupiny moravskoslezských poslanců podpořil i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Klaus zdůraznil, že zákon je poslaneckou iniciativou a odmítl ho Senát. Podle Klause zákon zvyšuje míru regulace podnikání tím, že umožňuje vládě nařídit omezení výroby firmy bez ohledu na to, zda konkrétní firma emisní limity plní či nikoli.

Navržený způsob ochrany ovzduší podle prezidenta životnímu prostředí nepomůže, ale jako nepřímý efekt zhorší prostředí právní a podnikatelské. Sněmovna, které zákon vrátil, by podle něj měla vyčkat na předložení vládního návrhu řešícího tuto problematiku. O rozhodnutí prezidenta informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Předloha, mezi jejímiž autory je i bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), má přispět ke zlepšení ovzduší v místech, kde jsou imisní limity překračovány. Moravskoslezský kraj patří v tomto ohledu k nejvíce postiženým v Evropě.

Takzvané nízkoemisní zóny se zákazem vjezdu neekologických vozidel by mohly vzniknout rok potom, co radnice nařízení vydá. Úřad stanoví emisní kategorie vozů, které budou moci do zóny jezdit. Zóny by mohly být jen v oblastech se znečištěným ovzduším, které zároveň mohou motoristé objet po silnici stejné nebo vyšší třídy. Mohly by je dále zřizovat radnice lázeňských měst.

„Zákon dává obcím právo udělovat výjimky povolující vjezd do nízkoemisních zón a výjimky z územních emisních stropů. Oba typy výjimek vytvářejí prostor pro korupci a voluntarismus,“ uvedl prezident Václav Klaus.

Majitelé vozidel, na něž se zákaz vztahovat nebude, by si museli koupit a vylepit emisní plakety vydávané ministerstvem životního prostředí. Řidičům, kteří by do zóny vjeli nevyhovujícím vozidlem, by hrozila pokuta za porušení zákazu vjezdu. Výjimku by měly například místní obyvatelé, automobily záchranného systému a řada dalších vozidel. Novela myslí na bezplatnou jízdu po obchvatech měst jen v případě vyhlášení smogové situace. Úseky by stanovila vyhláška.

Poklidný provoz při stávce na pražské magistrále v Sokolské ulici. Stávka odborářů paralyzovala dopravu v Praze.
Zdroj: Stanislav Zbyněk/ČTK