Kdo pochybil v kauze Adama z Infiltrace? Podle komory jsou lékaři vyčerpaní, režisérka mluví o nedostatku lidskosti

90′ ČT24: Kdo pochybil v kauze Adama z Infiltrace? (zdroj: ČT24)

Nemocnice se potýkají s podfinancováním i přetíženými lékaři a sestrami. To mohlo podle viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) Zdeňka Mrozka a specialisty na zdravotnické právo Ondřeje Dostála vést k chybám, kvůli kterým skončil Adam Vyčítal po operaci mandlí a krvácení v bdělém kómatu. Podle Mrozka českému zdravotnictví chybí do standardů ze západní Evropy desítky miliard ročně. Řekl to v pořadu 90′ ČT24.

K osmiletému chlapci, který krvácel po operaci mandlí a kterého i s matkou poslali zdravotníci z lůžkového oddělení před zamčenou ambulanci, se pomoc dostala až po dlouhých minutách. Dění zachytila kamera. Dvě sestry, lékařku a nemocnici samotnou nyní kvůli pochybením stíhá policie. 

Podle odborníka na zdravotnické právo Dostála se chyby, kterými se zabývá policie, staly i proto, že personál tuzemských nemocnic je obecně vyčerpaný. „Systémové nedostatky jsou bohužel v mnohých nemocnicích čím dál častější. Nemocnice jsou podfinancovány, nemají dostatek personálu a ten zbylý je natolik umořen systémem, že takové věci nastávají,“ myslí si Dostál, podle kterého kamerový záznam ukázal „zřetelné organizační zanedbání“. S tím souhlasí také viceprezident lékařské komory Mrozek.

Takové vysvětlení tragédie ovšem zpochybňuje Šárka Maixnerová, režisérka dokumentu, který na případ Adama Vyčítala ukázal. „Jak jsem se o tom bavila s jeho rodiči, tam nevidíme problém v systému, jako v lidech a osobní odpovědnosti. Nemyslím si, že jakýkoliv systém by mohl krýt jednotlivce a jeho profesní pochybení. Další příšerná věc je, že všichni nechali Adamovu rodinu rok a osm měsíců vyhnít. Adamova matka v pardubické nemocnici sama pracovala, teď je tam persona non grata. Nikdo za rodinou nepřišel a neomluvil se,“ shrnula Maixnerová s tím, že to považuje za nedostatek lidskosti. 

Infiltrace: Obchod se svědomím (zdroj: ČT24)

Potrestat i ty nemocnice a lékaře, kteří v českém zdravotnictví zbyli?

Pardubické nemocnici, kde se Adamův případ odehrál, hrozí v případě obžaloby trest. Jeho podoba by ale podle Dostála neměla zasáhnout ostatní pacienty nemocnice a region, v němž by po případném uzavření nemocnice chyběla lékařská péče. 

„Úřady ví, že v nemocnicích chybí lidé, ví, že tam jsou lékaři a sestry leckdy tři dny v kuse… Ale kdyby dělali pořádné kontroly, tak by se musely nemocnice zavřít a neměli bychom žádné,“ myslí si Dostál.

Podle Mrozka chybí v českém zdravotnictví desítky miliard korun. V roce 2017 byly výdaje na zdravotnictví 387 miliard korun. „Je to necelých sedm procent HDP. V Evropské unii  je průměr devět procent. Abychom poskytovali péči na úrovni EU, měl by ten balík být asi 450 miliard. Peněz je nedostatek. Nakupujeme léky a přístroje za světové ceny. Jediný, kdo sponzoruje zdravotnictví, jsou ti, kteří v něm pracují,“ zdůraznil Mroz.

Dodal, že na kvalitě českého zdravotnictví se podepisuje také odchod mladých lékařů za hranice, který dosud dorovnával příchod slovenských mediků. Sousední zemi se však ekonomicky daří a tamních lékařů přichází do Česka méně.

Adamova rodina žádá miliony. Takové odškodnění už Česko zná

Poškozeno se v českých nemocnicích cítí být ročně 10 tisíc lidí. Česká lékařská komora (ČLK) ale řeší jen zhruba tisíc stížností na lékaře za rok. Část podnětů rovnou odmítá: až 300 stížností za rok bývá promlčených. Komora se také nezabývá těmi případy, které zkoumá policie, s tím, že policie má při posuzování takových pochybení přednost.

V letech 2010 až 2018 udělila komora lékařům 140 důtek, přes stovku pokut, deset lékařů ze svých řad vyloučila podmíněně a šestici nepodmíněně. Mezi nimi byl lékař, který lidem tvrdil, že mají rakovinu, a za úplatu je léčil.

Rodina Adama Vyčítala žádá 22 milionů korun; nemocnice jí nedávno nabídla šest milionů jako zálohu na péči, která již byla vyplacena. Celkovou výši odškodnění nemocnice vyčíslila na 15,5 milionu. Kromě toho by rodina měla neomezené čerpání nákladů na péči. Nemocnice pokračuje s rodinou v jednáních o mimosoudním vyrovnání. 

Pokud rodina miliony korun skutečně dostane, půjde o jedno z nejvyšších vyplacených odškodnění. Dosud nejvíce – 30 milionů korun – přiznal soud rodičům za chyby lékařů při porodu jejich syna v nemocnici Královské Vinohrady. Například 10 milionů korun musela zaplatit Fakultní nemocnice v Brně za trvalé následky po operaci mandlí.

Načítání...