Kauza Nečesaný: Detektiv odmítl manipulaci s důkazy, znevěrohodnit ho prý měla milenka

Detektiv Milan Jušta, který vyšetřoval pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích, u soudu odmítl, že by manipuloval s důkazy v neprospěch Lukáše Nečesaného. Žena, která o zmanipulování hovořila, bývala Juštovou milenkou. Podle Jušty dostala zaplaceno, aby jeho osobu znevěrohodnila. Nečesaný, který je z pokusu o vraždu obviněn, vinu odmítá.

Jušta je považován za elitního detektiva hradeckého krajského policejního ředitelství. V minulosti vyšetřoval například kauzu heparinového vraha Petra Zelenky. Kriminalista při vyšetřování hořického případu působil jako vrchní komisař.

„Není pravda, že bych manipuloval s důkazy v neprospěch obžalovaného,“ hájil se Jušta. Nejvyšší soud nařídil jeho výslech i kvůli tomu, aby vysvětlil svůj vztah k Janě T., které měl říci, že zmanipuloval důkazy v neprospěch Nečesaného.

„Byla to moje milenka. Bylo to v období 2015. V roce 2013, kdy jsem vyšetřoval tento případ, jsem ji ale ještě neznal,“ vysvětlil detektiv. „Žádné nepřátelství mezi námi nevzniklo,“ odpověděl na dotaz soudu, jestli se s Janou T. dostal do konfliktu. Podle Jušty prý dostala zaplaceno, aby jeho osobu znevěrohodnila.

Ochrana před „blízkými obžalovaného“

Jušta byl také soudem dotázán na důvody poskytnutí ochrany napadené kadeřnice, což kritizuje obhajoba. „Ochrana jí byla poskytnuta, aby byla chráněna před útoky zvenčí, před osobami blízkými obžalovanému. V té době byl obžalovaný ve vazbě,“ podotknul Jušta.

Obhájci tvrdí, že policie postupovala nestandardním způsobem a že docházelo k ovlivňování poškozené, která prý vypovídá účelově. Krátkodobou ochranou napadené ženy se zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sboru (GIBS), která však žádné pochybení nezjistila. Vyvrátila i další podezření z možného pochybení policistů.

Hradecký krajský soud se případem pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku začal znovu zabývat 6. září po zrušení předchozího rozsudku Nejvyšším soudem. Ten hradeckému soudu vytkl, že v kauze selektivně hodnotil důkazy, přehlížel vážné pochybnosti, nerespektoval dřívější pokyny. Následně nařídil věc projednat ve složení nového senátu. Napadená kadeřnice u soudu opakovaně označila za útočníka Nečesaného.

  • Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy polenem a ukradl jí několik tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři.

Opakovaně rušené verdikty

Původní senát hradeckého soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze však rozhodnutí zrušil.

Vacek i napodruhé uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud ale v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení.

Krajský soud Nečesaného v dubnu 2016 znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Jenže následovalo úspěšné dovolání, v prosinci 2016 Nejvyšší soud trest Nečesanému opět přerušil a následně bylo oznámeno, že předchozí rozsudek Nejvyšší soud zrušil.