Kauza exposlance Vondrušky jde zpět k okresnímu soudu

Brno - Kauzu bývalého komunistického poslance Josefa Vondrušky musí znovu projednat stejný senát Okresního soudu v Liberci, který jej už jednou zprostil obžaloby z bití politického vězně Jiřího Wolfa. Nejvyšší soud (NS) dnes vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila proti změně senátu, kterou nařídil Krajský soud v Hradci Králové, když zrušil prvostupňový verdikt. Vondruška čelí žalobě za to, že ještě coby dozorce v minkovické věznici bil v 80. letech politické vězně.

Liberecký soud Vondrušku loni v dubnu zprostil obžaloby. Zpochybnil tehdy hlavní důkaz, tedy Wolfovu výpověď. Hradecký krajský soud ale v prosinci verdikt zrušil a vrátil případ k novému projednání. Důvodem byly například nedostatky v hodnocení důkazů. Zároveň nařídil změnu ve složení senátu. Důvodem bylo to, že se jeden ze soudců účastnil výslechu svědků v přípravném řízení. Podle Pospíšila však ke změně nebyl zákonný důvod, což potvrdil i Nejvyšší soud. „Samotná účast soudce u neodkladného úkonu nemůže být důvodem pro jeho vyloučení,“ uvedl předseda senátu Nejvyššího soudu Petr Šabata.

Podle Vondruškova advokáta Kolji Kubíčka ale nemá dnešní rozhodnutí přímý vliv na výsledek kauzy. „Samozřejmě je to ale pro obžalovaného příznivé v tom smyslu, že mu zůstane jeho zákonný soudce, který spolu se senátem už jednou rozhodl tak, že ho zprostil obžaloby,“ řekl Českému rozhlasu.

Jiří Wolf, bývalý politický vězeň
Zdroj: ČT24

Okresní soud je nyní v dalším řízení vázán názorem krajského soudu. Vondrušku už tak nemůže znovu zprostit obžaloby na základě téže argumentace. Pokud to udělá, mohl by krajský soud případ znovu přidělit jinému senátu. Nejvyšší soud by v takovém případě už zřejmě neměl námitky. „O změně senátu by se dalo uvažovat tehdy, pokud by okresní soud v novém řízení nerespektoval pokyny krajského soudu, a rozhodoval tedy svévolně,“ řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Vondruškovi za zneužití pravomoci veřejného činitele hrozil až desetiletý trest, vinu vždy odmítal, navíc popíral, že by údajně bitého Wolfa znal. „My jsme nemohli přijít formálně do žádného styku, protože nebyl v mém kolektivu,“ prohlásil. Od začátku také kauzu označuje jako politickou a účelovou.

Pes Filipes - možná úsměvná přezdívka, kterou si Josef Vondruška v minkovické věznici vysloužil. Jenže vězni mu ji dali, jak dosud tvrdí, pro jeho zlou povahu. Podle nich bylo násilí za mřížemi zcela běžné, často přímo v režii Josefa Vondrušky. Jiří Wolf, bývalý politický vězeň, u soudu vzpomínal: „Začalo bití, facky, pak rány pěstí do obličeje a když už člověk ležel na zemi, tak bylo kopání, to bylo normální.“ Okresní soud ale v prvostupňovém řízení Wolfovu výpověď jako důkaz zpochybnil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poprvé po volbách zasedne tripartita, bude jednat o rozpočtu či povolenkách

Tripartita se v pondělí sejde poprvé v tomto volebním období. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů by se měli zabývat vládním programovým prohlášením, návrhem státního rozpočtu na letošní rok a emisními povolenkami. Po skončení tripartitního zasedání má večer následovat ještě vyjednávání představitelů kabinetu s odborovými předáky o růstu platů ve veřejném sektoru. Odbory požadují pro letošek pro hůř odměňované a státní službu zvýšení tarifů o devět procent a pro ostatní o šest procent.
před 1 hhodinou

Vláda projedná zřízení zmocněnce pro digitalizaci či rady pro duševní zdraví

Zřízení funkce vládního zmocněnce pro digitalizaci a strategickou bezpečnost či vznik vládní rady pro duševní zdraví projedná na svém pondělním zasedání vláda Andreje Babiše (ANO). Ministři dostanou také zprávu o naplňování Národního plánu obnovy. Schůzi bude předcházet koaliční jednání, kde by se lídři ANO, SPD a Motoristů měli radit o dalším postupu poté, co prezident Petr Pavel odmítl jmenovat poslance Motoristů Filipa Turka ministrem životního prostředí.
před 1 hhodinou

Koalice probere reakci na nejmenování Turka, čeká ji hlasování o důvěře vládě

Chystanou žalobu poslance Motoristů Filipa Turka na ochranu osobnosti a další kroky, které strana chystá proti rozhodnutí prezidenta Petra Pavla nejmenovat Turka ministrem životního prostředí, v pondělí projedná koaliční rada ANO, SPD a Motoristů. Lídři vládní koalice se sejdou ve Strakově akademii ráno před jednáním vlády. Hovořit zřejmě budou i o situaci ve sněmovně před hlasováním o důvěře kabinetu. Několik poslanců SPD spojuje svůj hlas s koncem muniční iniciativy. Celkem disponují strany v dolní parlamentní komoře 108 hlasy.
před 2 hhodinami

Turek přiznal žalobou porážku, míní Demetrashvili. Podal bych ji taky, říká Gregor

Filip Turek (za Motoristy) tím, že oznámil podání žaloby na prezidenta, přiznal porážku v boji, což bohužel ukazuje nějaké ego, uvedla v Duelu ČT24 pirátská poslankyně Katerina Demetrashvili. Chtěla by vědět, jak se Motoristé postaví k tomu, když soudy rozhodnou, že dopis prezidenta Petra Pavla byl na místě a že nešlo o urážku. „Je to zodpovědné zralé rozhodnutí, jak se může politik v rámci mezí, aby nedělal z české politiky cirkus jako jiní politici, ohradit proti tomu, co je o něm řečeno,“ řekl poslanec Matěj Gregor (Motoristé). Pokud by o něm jakýkoliv politik psal takové věci jako prezident o Turkovi, podal by žalobu také, dodal.
před 7 hhodinami

Po tragickém požáru restaurace v Mostě přišly kontroly. Hasiči prověřují řadu kritérií

Lidé si připomínají rok od tragického požáru v restauraci U Kojota v Mostě. Na místě tehdy zemřelo šest lidí, jedna žena pak podlehla zraněním po dvou dnech. Jde o šestý nejtragičtější případ tohoto druhu od roku 1990. Po neštěstí následovaly série kontrol v několika podnicích. Probíhat budou také ve Švýcarsku, kde si požár baru v lyžařském středisku Crans-Montana vyžádal na šedesát životů.
před 7 hhodinami

Ujíždějící řidič na Nymbursku narazil do cisterny, zemřel i se spolujezdcem

V Choťánkách na Nymbursku zemřeli v neděli odpoledne po čelním střetu s cisternou převážející asfalt řidič a spolujezdec z osobního auta, které ujíždělo policistům. Silnice I/32 je nyní uzavřená, na místě jsou všechny složky integrovaného záchranného systému, policie vyšetřuje okolnosti nehody, řekla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Lehčí zranění utrpěl řidič cisterny, řekl mluvčí záchranné služby Marek Hylebrant.
před 9 hhodinami

Zákazník chce SUV, regulace jdou proti trendu, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

Trh s novými auty v Česku ožívá. Loni jich zákazníci koupili téměř 249 tisíc, meziročně zhruba o sedm procent víc. Stoupal i podíl vozů s alternativním pohonem, čistě elektrická auta ale představovala stále výraznou menšinu. O aktuálních trendech v automobilovém průmyslu, očekáváních pro rok 2026 i evropských regulacích v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali generální ředitelka AURES Holdings Karolína Topolová, výkonný ředitel sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl a generální ředitel zastoupení značek Toyota a Lexus pro ČR Martin Peleška. Debatou provázeli Jakub Musil a Tereza Gleichová.
před 10 hhodinami

V Brně na hlavním nádraží vykolejila lokomotiva, provoz byl omezen

Provoz na brněnském hlavním nádraží je po částečném vykolejení lokomotivy znovu obnovený, omezení skončilo před 16:00. Lokomotiva ráno částečně vykolejila při posunu. Většina dálkových spojů jela odklonem podobně jako regionální vlaky, které v některých úsecích ale nahradily i autobusy. Novinářům to sdělil mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka a na webu o tom informovaly České dráhy. Podle Kavky ve vykolejené soupravě necestovali lidé.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...