Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár čelí kárné žalobě, kterou na něj podal nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Před kárný soud chce Zeman Komára postavit kvůli tomu, že olomoucký žalobce v červnu informoval média o výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho.
Kárné žalobě kvůli informacím o výslechu Tuhého čelí náměstek olomouckého zastupitelství Komár
Veřejnost se o předvolání Tuhého a Laubeho k podání vysvětlení v souvislosti se spornou policejní reorganizací dozvěděla dříve než policejní funkcionáři. Komár ve čtvrtek řekl, že kárnou žalobu už obdržel a že si za svým postupem stojí.
Nejvyšší žalobce Zeman mluvil o podání kárné žaloby na jednoho z pracovníků Vrchního státního zastupitelství v Olomouci 23. října v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Nechtěl přitom tehdy upřesnit, zda jde o Komára, žaloba totiž v té době nebyla ještě doručena. O předvolání dvou policejních funkcionářů ale informoval v červnu Českou televizi právě náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.
„Potvrzuji, že mi byl doručen návrh na zahájení kárného řízení. Podrobně se k němu vyjádřím Nejvyššímu správnímu soudu jako soudu kárnému. Rozhodně si stojím za svým, obhájit se však chci až před kárným soudem, nikoliv prostřednictvím médií,“ řekl ve čtvrtek Komár.
O předvolání dvou policejních funkcionářů informoval média v červnu. Žalobci si v té době ověřovali, zda skutečným cílem změn v klíčových policejních útvarech není místo zlepšení jejich práce spíš snaha odstranit ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu.
Šlachta kvůli změnám odešel, jeho útvar se poté stal součástí Národní centrály proti organizovanému zločinu. Podle Zemana bylo předvolání Tuhého a Laubeho odůvodněné, protože bylo podepřeno o spisový materiál.
„Byly dány důvody, aby byli tito funkcionáři předvoláni, nebyla to svémoc,“ uvedl Zeman v České televizi. Olomoucké státní zastupitelství ale podle něj porušilo paragrafy trestního řádu, které zapovídají informování veřejnosti o jménech lidí zúčastněných na trestním řízení.
Reorganizace policejních útvarů, při níž se od začátku srpna ÚOOZ sloučil s protikorupční policií, vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství se nyní zabývá i poslanecká vyšetřovací komise.