Kalousek: Klaus by měl ctít, že za diplomacii odpovídá vláda

Praha – Prezident Václav Klaus by se měl držet zásady, že za zahraniční politiku odpovídá vláda. V reakci na prezidentovu kritiku vládní diplomacie a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) to řekl jeho stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek. Poznamenal přitom, že Schwarzenberg má ve světě autoritu, kterou mu může leckterý politik závidět. Premiér Petr Nečas (ODS) dnes odmítl prezidentovo hodnocení členů své vlády jakkoliv komentovat s tím, že Klausovo vystoupení v České televizi neviděl.

„Dvacet let naslouchám panu prezidentovi velmi podrobně a pamatuji si jeho velmi rázná slova, kdy vždycky říkal, že za zahraniční politiku odpovídá vláda, já mu v tom dávám za pravdu,“ řekl Kalousek. Schwarzenbergova schopnost argumentovat v zahraniční politice je podle něj dána jeho autoritou ve světě, kterou mu může „každý politik závidět a pravděpodobně asi i závidí“.

Klaus v rozhovoru pro Českou televizi kritizoval Schwarzenberga za to, že podle něho do vládní koncepce zahraniční politiky nezapracoval zásadní připomínky z Hradu vznášené od jara. Prezidentská kancelář své protesty podle Klause nemedializovala, poprvé své námitky prezident řekl až tento týden na shromáždění českých velvyslanců. „Ano, pan prezident významnou část proslovu věnoval tomu, že mě sprdnul. To je bohužel pravda. Ale to mně zas tak nevadilo,“ komentoval spor v Hospodářských novinách Schwarzenberg. Na Klausovy výroky v České televizi dnes ministr reagoval pouze slovy, že nemá nejmenší chuť je komentovat.

Václav Klaus
Zdroj: ČT24

Podle předsedy poslanců TOP 09 Petra Gazdíka je překvapivé i vyjádření pana prezidenta o tom, že útoky na úředníka ministerstva školství Ladislava Bátoru či představitele prezidentské kanceláře jsou zástupnými cíli útoků mířících na prezidenta osobně. „My jsme doposud spojitost mezi panem Bátorou a panem prezidentem nevnímali, my jsme dokonce neútočili na pana Bátoru, ale na pana ministra školství a předsedu vlády, protože pro nás je zásadním problémem pronikání extremismu do státní správy. Vztahy pana Bátory a pana prezidenta nás příliš nezajímají,“ řekl.

Sobotka: Hodnocení Dobeše mohlo v občanech vyvolat jedině salvu smíchu

Podle poslance ODS Borise Šťastného, který dříve s Klausem spolupracoval a patří mezi politiky blízké Hradu, má každý jednotlivec na politické scéně právo na vyjádření. „Nevím, proč bych měl komentovat pana prezidenta. Je to jeho názor, jeho pohled, každý může mít takový pohled a je dobře, že pan prezident takové věci říká otevřeně,“ odpověděl na dotaz, zda Klausovy názory sdílí. Podle Šťastného nicméně platí jeho dřívější názor, že Bátora je kryptofašista, kterému nelze prominout spolupráci s krajně pravicovou Národní stranou.

Klaus v rozhovoru také pochválil vládní Věci veřejné, například ministr školství Josef Dobeš je podle něj nejlepší polistopadový ministr školství. Na to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka reagoval slovy, že Klausovo hodnocení ministra mohlo v občanech vyvolat jedině salvu smíchu. Klausova pochvala Věcem veřejným je prý průhledný politický obchod: „Věci veřejné umístily pana Bátoru, který je oblíbencem pana prezidenta na ministerstvo školství a pan prezident na oplátku pochválil Věci veřejné.“ Klaus podle něj příklonem k VV udělil další ránu nadstranickému image, který se snažil získat.

Vydáno pod