Kalousek bude žádat o vyvození odpovědnosti za justiční palác

Praha/Brno - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) bude žádat vyvození osobní odpovědnosti za pochybení kolem stavby brněnského justičního paláce. Dvoumiliardovou pokutu, kterou soudu vyměřil finanční úřad, ale zaplatí stát vlastně sám sobě. Současně je ovšem stále možné, že ji generální ředitel finanční správy soudu promine nebo zmírní. Vyplynulo to z Kalouskova vyjádření v dnešních Otázkách Václava Moravce.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) už avizoval, že pokud bude muset soud pokutu skutečně uhradit, zažádá Kalouska o navýšení rozpočtu svého resortu. V případě, že pokutu nebude možné prominout, bude se to podle Kalouska řešit přesunem částky v rozpočtu.

Ministr financí v této souvislosti připustil, že je problém, když se postih týká soudu. Jiné zákony totiž říkají, že stát je povinen soudům zajistit dostatek peněz, aby mohly soudit nezávisle. „Dva zákony jdou v důsledcích jakoby proti sobě,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce Kalousek. Bude prý aspoň naléhat na vyvození pracovněprávní odpovědnosti.

Sankci udělil Finanční úřad Brno za různá administrativní pochybení spojená s výstavbou paláce. Finanční ředitelství Brno odvolání brněnského krajského soudu proti pokutě zamítlo. Soud hodlá požádat o posun splatnosti a o prominutí odvodu.

Částka dvě miliardy korun představuje veškeré náklady spojené s výstavbou nového brněnského justičního areálu. Finanční úřad zjistil, že krajský soud nepostupoval správně při projektu a peníze na něj vyčleněné státem by měl proto vrátit. Justiční areál ale stojí a je už delší čas plně v provozu. Náklady stavby postupně rostly. Podle prvních odhadů měl areál stát 805 milionů, ministerstvo spravedlnosti nakonec schválilo upřesněný rozpočet 1,7 miliardy korun. Nakonec však činily celkové náklady 1,9 miliardy. Kalousek označil projekt za „pěknou šíbrovinu“. Ve věci už dříve padlo trestní oznámení, policie je ale odložila.