Jak se zbavit fobií nebo se adaptovat, zjistí veřejnost během Týdne mozku

V pondělí začíná festival Týden mozku, návštěvníkům nabídne více než padesát bezplatných akcí. Návštěvníci na nich mohou například zjistit, jak se zbavit fobií nebo jak se lidský mozek adaptuje na extrémně nepříznivé a náročné prostředí. Různorodý program představila na slavnostním zahájení Akademie věd. Festival se koná do neděle 19. března v Praze, Hradci Králové, Olomouci a Ostravě.

Akademie věd zve zájemce mimo jiné na přednášky, workshopy, výstavy, hry i virtuální realitu. S adaptací člověka na extrémně nepříznivé a náročné podmínky seznámí pražské diváky na své přednášce Iva Poláčková Šolcová z Psychologického ústavu Akademie věd. Podle ní může člověk zažít dané okolnosti třeba v kosmu či při izolaci, případně během lockdownů.

Poláčková Šolcová uvedla, že takové změny mají vliv na lidské rozhodování či výkonnost. „Tak trochu zapomínáme, že jsme sociální bytosti a na naše rozhodnutí, na naši výkonnost, na naše chování má obrovský vliv právě to, že jsme součástí sociálního prostředí,“ nastínila problematiku své přednášky.

Podobným tématem se zabývá také Psychologický ústav v Praze, který chystá také psycholingvistickou přednášku o vývoji jazyka u malých dětí či přednášku o funkci paměti. Měla by zohlednit například to, jak si lidé pamatují množství obrázků na moderních vizuálních médiích, třeba na Instagramu.

Choroby mozku, bolesti nebo vědecký pokrok

Do akce je zapojeno několik ústavů z Akademie věd, třeba Fyziologický si připravil přednášku o bolesti. Tu bude uvádět Jiří Paleček, posluchačům má třeba objasnit mechanismus bolesti a nebo její výzkum.

„Neuropatická bolest, vzniklá poškozením nervového systému, se léčí mnohem obtížněji než klasické bolestivé stavy. Dneska pro neuropatické stavy nemáme úplně dobré léky. Máme samozřejmě nějaké preparáty, které se používají, abychom těm pacientům dokázali pomoct, nicméně mají opravdu silné vedlejší účinky a často nedokáží pacientům od bolesti opravdu ulevit,“ popsal Paleček. „Snažíme se přijít s novými látkami, s novými možnostmi, jak tyto bolestivé stavy léčit,“ dodal lékař.

Festival dále nabídne mimo jiné přednášky o závažných nemocech jako Alzheimerova choroba nebo schizofrenie, zaměří se i na výstavu optických klamů. Akademie navázala spolupráci také s pražskou zoologickou zahradou. Alexandra Baracká z AV uvedla, že pro posluchače je připravena přednáška o programu, při kterém lektoři z pražské zoo pomáhají lidem zbavit se fobií ze zvířat. Zájemci se na dané kurzy mohou následně přihlásit.

Kompletní program festivalu najdou lidé na webových stránkách. Pořadatelé upozorňují, že na většinu událostí se zájemci musí přihlásit předem.

„Já nám všem přeji, aby nás mozek stále bavil, především, aby nám mozek stále dobře fungoval. Přeji nám, nejenom vědcům, aby je objekt jejich zájmu stále přitahoval, aby přinášeli nové a zajímavé poznatky, ale také veřejnosti, aby ji pořád bavilo mozek poznávat víc a víc a prostřednictvím mozku třeba poznávat i sami sebe,“ uvedla festival na slavnostním zahájení v Praze předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.

  • Festival Týden mozku představuje nejnovější objevy a trendy ve studiích mozku a v neurovědách. 
  • Akademie ho pořádá spolu s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy. 
  • Festival je součástí Brain Awareness Week (BAW), což je globální informační kampaň o úspěších a přínosech výzkumu mozku.
  • V Česku se festival koná pravidelně od roku 1998, výjimkou byl pouze rok 2020, kdy organizaci festivalu překazila pandemie koronaviru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Jízdné zdražíme maximálně o inflaci, řekl šéf Českých drah

Předseda představenstva Českých drah Michal Krapinec v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že národní dopravce v letošním roce v prosinci zdraží jízdné maximálně o inflaci. „To já garantuji, a tak je to každý rok,“ sdělil. „Bavíme-li se i o nějakém zdražování v jednotkách korun, tak věřím, že to je něco, co naši cestující zvládnou, a my jim za to doručíme nejlepší možné vlaky s tou nejlepší možnou službou,“ doplnil s tím, že za lepší termín než zdražování považuje formulaci „úprava cen jízdného“. Krapinec v pořadu hovořil také o počtech přepravených cestujících, stáří vozového parku či krizi nákladní železniční dopravy.
před 21 mminutami

Hygienici zrušili karanténu kontaktům pacienta Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Je povinností srovnávat nacistické lži s dnešními, řekl Fiala v Terezíně

Je povinností současníků srovnávat nacistické lži a eufemismy s dnešními, varoval premiér Petr Fiala (ODS) na tryzně v Terezíně před propagandou. Při tradiční vzpomínkové akci Památníku Terezín k uctění obětí nacistické perzekuce dal za příklad rétoriku Kremlu v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Pietní akce se zúčastnili také prezident Petr Pavel, představitelé obou komor parlamentu, Ústavního soudu, ministerstev kultury či obrany.
10:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 8 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 18 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 20 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...