Týden mozku není jen pro vědce, každý se může dozvědět, co má v hlavě

Praha – Začíná týden mozku. Neurovědci a lékaři se při něm pokusí široké veřejnosti přiblížit svoji práci a objevy a jejich význam. Letošní ročník je sedmnáctý, podle ředitelky spoluorganizujícího Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Evy Sykové to ale platí pouze pro Česko. Celosvětově budou vědci a lékaři přibližovat lidem mozek již podvacáté.

Mozek je bez nadsázky orgán, kvůli kterému existuje zbytek těla, pro vědce je ale také největší neznámou. To, jak funguje – a především jak nefunguje – vědí pouze částečně. Důležité přitom není pouze mozek popsat, ale především vědět, co v něm může selhat. „Cílem je poznat, jak mozek funguje, ale také léčit onemocnění, která ve velké většině neumíme léčit a léčíme pouze jejich příznaky,“ popsala Eva Syková.

Mozek je plně využit, ale bez tréninku slábne

Účelem týdne mozku ale nejsou pouze přednášky o nejnovějším pokroku, ale také seznámení či připomenutí toho, co se již o mozku ví – nebo i vyvrácení některých mýtů. Mezi ně patří podle Evy Sykové například tvrzení, že člověk využívá pouze malou část mozku. „Mozek je zcela využit, ale ne najednou. Všechny buňky nemohou pracovat najednou, to by byl obrovský zmatek. My se musíme na něco soustředit. Během naší běžné aktivity jsou oblasti mozku užívány,“ upozornila.

Richard Rokyta:

„Mozek pracuje pořád, i v noci: Musíme dýchat, a to vše mozek řídí.“

Předseda České lékařské akademie Richard Rokyta zdůraznil, že se mozek od dalších částí těla neliší tím, že by nepotřeboval trénink. Cvičení mozku přitom musí být všestranné. „Je potřeba, aby lidé mozek trénovali. Proto také většina lidí, kteří pracují do pozdního věku, si zachovává duševní svěžest. To je známá věc, když lidé odejdou do důchodu, rázem se jim zhorší kognitivní funkce. Musíte mít aktivní, zajímavou činnost,“ zdůraznil Richard Rokyta. Eva Syková dodala, že svěžesti mozku pomáhá činnost nejenom duševní, ale i fyzická: „V mozku se celý život vytvářejí v malém množství nové nervové buňky, tak právě fyzická aktivita podporuje vznik nových fyzických buněk, a to zvlášť v hipokampu, to je oblast, kde se vytvářejí paměťové stopy.“

Alkohol podávaný v malých dávkách… ve velkém množství škodí

Svému mozku ale lidé umějí také velice škodit. Nebezpečný je pro něj například alkoholismus. „Zničí se spoje, synapse i efapse – spojení mezi buňkami – jsou naprosto poničené, takže mozek dostává alkoholem zabrat. Trošičku alkoholu neškodí, naopak, je dobré, když pijete trochu vína denně, tak je to zdravé. Ale masivní alkoholismy jsou špatné,“ varoval Richard Rokyta. Určité nebezpečí vidí i v moderních technologiích, ačkoli obecně je z nich nadšen a v tom, že je jsou schopné používat i malé děti, vnímá příznivě.

„Ale co tam chybí, je to, že tam není interakce. Když čtete knihu nebo básničku, tak je tam interakce. Co zbude po nás? SMS a e-maily. Nebude žádná korespondence Elišky Krásnohorské s Janem Nerudou. Takže je otázka, jak moderní technologie, které jsou důležité a výborné, skloubit s intelektuální vnitřní duševní činností,“ nastínil předseda České lékařské akademie. Celkový dopad nových technologií však bude jasný až v budoucnu. „Uvidíme, co to s tou generací udělá, my to zatím nevíme,“ podotkl Richard Rokyta.

Syka: Neohlušujme se

Před neblahým dopadem moderních technologií na lidský mozek varuje i neurofyziolog z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Josef Syka. Ve svém profesním životě se věnuje vztahu mozku a zvuku a ve vysílání ČT24 upozornil na to, že ohlušování, kterému se v podobě hlasitých koncertů nebo hudebních sluchátek dobrovolně vystavuje současná generace, zadělává na výrazný problém v budoucnu.

„Slyšet řeč je mimořádně náročné, protože z akustického hlediska je úžasně složitá. Lidé, kteří se ohlušují v mládí, se připravují na ten úděl, kdy budou ve stáří velmi špatně rozumět složitému signálu,“ konstatuje s tím, že se podle posledních vědeckých poznatků nejedná pouze o problém sluchového ústrojí, ale přímo sluchového systému – vazby mezi receptorovými buňkami a sluchovým nervem.

Týden, během kterého se každý může dozvědět, co má v hlavě, letos jubiluje. „To je velké výročí, u nás sice sedmnácté, ale světově je to dvacáté výročí. Společnost byla v USA založena před dvaceti lety panem (Charlesem) Danou,“ poukázala Eva Syková. Kromě ní samotné, která bude přednášet o léčbě mozkových onemocnění pomocí kmenových buněk, či jejího manžela Josefa Syky, jenž přiblíží, jak mozek vnímá zvuk, bude možné dozvědět se během týdne mozku také o duševních poruchách od psychiatrů Jiřího Rabocha a Cyrila Höschla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 2 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 5 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 7 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 11 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 18 hhodinami
Načítání...