Ivan Langer vypovídal u soudu o kauze Vidkun. Cítí se spíš jako poškozený než jako svědek

Bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer u soudu v kauze Vidkun popřel, že by s obžalovaným podnikatelem Ivanem Kyselým disponovali informacemi z trestních spisů. Připustil však, že mediálně známé olomoucké kauzy spolu probírali, neboť prý hýbaly děním ve městě. Přihlásil se k osobním přátelským vztahům nejen s Kyselým, který je jeho obchodním partnerem, ale i s obžalovaným bývalým policejním náměstkem Karlem Kadlecem.

„Ivana Kyselého znám osobně téměř 20 let, je to můj osobní, velmi dobrý přítel, obchodní partner ve společnosti IES Moravia Real. Vůbec nerozumím tomu, proč je obviněn a proč by měl dělat takové věci. Jak ho znám, takové jednání neměl vůbec zapotřebí,“ uvedl v úterý Langer.

Za přítele považuje také Kadlece, který podle obžaloby informace ze spisů Kyselému vynášel. „Považuji ho za policistu tělem i duší,“ řekl Langer. Na dotaz žalobce uvedl, že oba ho navštěvovali také doma.

Langer: O kauzách jsme se bavili, ale ne o tom, co bylo tajné

Podle žalobce Kadlec vynášel vlivnému podnikateli Kyselému informace z devíti trestních kauz. Podnikatel podle žalobce Miroslava Stokláska v letech 2014 až 2015 tyto informace využíval k posílení svého vlivu a dával pokyny, jak má policie jednat. Informace údajně také předával lidem s významným politickým či ekonomickým vlivem v Olomouckém kraji, zejména Langerovi, tehdejšímu hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD) či náměstkovi olomouckého primátora Martinu Majorovi (ODS).

Langer připustil, že předmětem jejich diskusí byly rovněž kauzy, které zahrnuje obžaloba. Podle něj tyto kauzy hýbaly společností, popřel však, že by měli informace, které by mařily trestní řízení nebo pocházely z trestních spisů. Uvedl však, že nemůže vyloučit, že by se s Kyselým bavili o věcech, které mu řekl tehdejší policejní náměstek Kadlec.

„Tak jak jsem byl já v kontaktu s Ivanem (Kyselým), tak on byl v kontaktu s Karlem (Kadlecem). Nemohu to tedy vyloučit. Vztah Kyselého s Kadlecem byl blízký a přátelský,“ řekl Langer.

U soudu někdejší minstr vnitra Langer popřel, že by se někdy zasazoval o funkci Kadlece, který před nástupem na krajské policejní ředitelství pracoval u olomoucké policejní inspekce. Netuší prý, zač by jim měl být bývalý policejní náměstek vděčný.

U soudu vzápětí vypovídal o nástupu Kadlece k policejní inspekci Zdeněk Pokorný, vyšetřovatel olomoucké GIBS. Uvedl, že tehdy se Kadlec o funkci zajímal a přihlásil se s druhým adeptem do výběrového řízení. Pokorný ho na funkci nedoporučoval, a to především kvůli jeho nízké aktivitě ve službě.

„Byl jsem poté u plukovníka Pelce (bývalý ředitel Inspekce policie) a ten mně ukázal SMS s tím, že má zprávu od ministra vnitra, že jsme nepřijali jednoho jeho hocha z Olomouce a že to není dobré. Tehdy byl ministrem vnitra Ivan Langer,“ vypověděl Pokorný.

Langer nebyl obviněn, je svědek

Langer byl jedním z těch, u nichž policie v říjnu 2015 přistoupila k domovní prohlídce. V jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté přes 13 hodin. Část věcí a dokumentů zabavených v bytě, kanceláři a bezpečnostní schránce advokáta Langera získala policie až v květnu 2016, neboť podléhaly advokátnímu tajemství. Kriminalistům je vydal ostravský krajský soud.

Langer v kauze obviněn nebyl a figuruje v ní pouze jako svědek. Podle svých slov se však cítí spíš jako poškozený.

Po své výpovědi zkritizoval Langer v úterý žalobce z Vrchního státního zastupitelstva (VSZ) v Olomouci. „Na prvopočátku toho všeho byl podle mne spor policistů, u kterého se státní zastupitelství rozhodlo, že se bude podílet na odstranění policejního prezidenta Tuhého. Najednou zjistili, že si o tom někdo povídá, a tak museli zasáhnout,“ řekl Langer. Kauza je podle něj vytvořena na lživých úředních záznamech, na jejichž základě se povolily odposlechy, sledování, prověřování majetku a domovní prohlídky. Žalobce Stoklásek to odmítl komentovat do ukončení dokazování.

Kauza Vidkun, ve které jsou obžalovaní kromě Kyselého a Kadlece také tehdejší šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj a bývalý hejtman Jiří Rozbořil, pokračuje ve středu výslechem bývalého náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha a někdejšího šéfa GIBS Ivana Bílka, který po vypuknutí kauzy rezignoval. Jednání má soud naplánované do poloviny března.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po horkém pátku a sobotě se prudce ochladí

Česko čekají v pátek teploty až 28 stupňů Celsia, o víkendu ale přijde výrazné ochlazení a v neděli už bude maximálně 17 stupňů. Pouze na jihovýchodě Moravy by mohly teploty dosahovat 19 stupňů. Přijde taky déšť. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
09:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Za nízkými mzdami stojí i dotační ekonomika, míní prezidentka Asociace personalistů

Dvě třetiny lidí v Česku nejsou spokojené s tím, kolik peněz vydělávají. Prezidentka Asociace personalistů a generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová se domnívá, že za nízkými mzdami stojí mimo jiné i dotační ekonomika. Podle ní je v tuzemsku také nejnižší fluktuace zaměstnanců v celé Evropě, uvedla v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 6 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 7 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 16 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...