I v ČR mohou lidé dostávat novou tvář - chybí však peníze a spolupráce

Praha – Český průkopník v transplantaci obličejových tkání Bohdan Pomahač představil další pacientku, které jeho tým pomohl získat novou tvář. Na klinice v Bostonu sklízí dlouhodobě uznání, přesto je přesvědčen, že podobné operace by mohli úspěšně provádět i čeští chirurgové – při větší praxi a schopnosti široké spolupráce. Tuzemští lékaři se ale zatím na srovnatelné zákroky nechystají. Na náročné, mnohahodinové operace totiž nejsou peníze. Transplantacím obličeje v českých podmínkách navíc kromě finančních zábran brání i ty legislativní.

Výměna obličeje, jedné z nejsložitějších částí lidského těla, závisí na mnohahodinové koncentraci hned několika lékařských týmů – chirurgů, neurologů a anesteziologů. Právě nejnovější Pomahačova pacientka – 50letá matka dvou dětí Carmen Tarletonová, patřila k nejtěžším případům. Žena s popáleninami na 80 procentech kůže prošla v posledních letech padesáti operacemi. Během té poslední získalo staronové tělo i úplně novou tvář. Lékaři ji pod vedením českého chirurga museli vyměnit nos, rty, tepny, obličejové svaly, nervy i krční tkáň. To vše měla žena zničené po manželské hádce a kontaktu obličeje s technickým louhem. Operace trvala 20 hodin.

Složitost podobných operací dokládá fakt, že souhru si jednotlivé týmy musí předem nacvičit na přesném modelu lebky daného pacienta. A právě součinnost při potřebě složitých zákroků prý českým plastickým chirurgům dle odborníků chybí. „V Americe bude čtyři nebo pět týmů spolupracovat dohromady, a to se u nás ještě nestalo. Smysl pro spolupráci mezi obory není tak vyvinut. Každý si hraje na svém písečku v naší republice,“ zmínil přednosta Kliniky plastické a estetické chirurgie Jiří Veselý.

Nároky složitých operací typu transplantace obličeje navíc narážejí i na finanční limity. Ve Spojených státech poskytuje potřebné granty ministerstvo obrany. Právě mezi vojáky, nasazenými v misích po celém světě, je lidí se znetvořeným obličejem nejvíce. Transplantace obličeje se v USA zatím týká pouze lidí, kteří prodělali nehodu. V případě dětí totiž není jisté, zda by darovaný obličej rostl stejně rychle jako lebka. U pacientů, které znetvořila rakovina, se zase chirurgové bojí léků na potlačení imunity. 

Poznatky z transplantace jednoho pacienta lze ale podle Pomahače použít i na 20 různých projektů; kromě samotné transplantace lékaři zkoumají i možnosti hojení nervů, imunologie nebo zapojení mozku do transplantovaných částí.

4 minuty
Transplantace obličejů v českých podmínkách?
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O poplatkové weby ČT a ČRo byl tento týden enormní zájem

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
před 1 hhodinou

Nová CHKO Soutok přilákala tisíce turistů

První víkend po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok se na místo přijely podívat tisíce turistů. Láká je mimo jiné největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Starostové, ochranáři i místní teď přemýšlejí, jak se na takový nápor nových návštěvníků připravit. Inspirovat se mohou dalšími dvaceti šesti chráněnými krajinnými oblastmi vyhlášenými na území Česka.
před 2 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
07:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Před 35 lety si Češi a Slováci zvolili posledního společného prezidenta

Před pětatřiceti lety, tedy 5. července 1990, byl Václav Havel zvolen prezidentem České a Slovenské federativní republiky a zároveň poslední hlavou společného státu. Ve funkci skončil předčasně o dva roky později. V den, kdy Slováci přijali deklaraci o nezávislosti.
před 2 hhodinami

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
před 2 hhodinami

Dny lidí dobré vůle završila národní pouť na Velehradě

Dvoudenní Dny lidí dobré vůle v sobotu zakončila poutní mše před bazilikou na Velehradě. Sobotní národní pouť i páteční program jednoho z nejvýznamnějších církevních svátků v zemi přilákaly na padesát tisíc lidí z Česka i zahraničí.
před 8 hhodinami

Na Moravě a ve Slezsku bude v neděli až přes 31 stupňů

Meteorologové varují před vysokými teplotami na Moravě a ve Slezsku, v neděli tam místy překročí 31 stupňů Celsia. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí v neděli od poledne do 18:00. Zvýšené riziko vzniku požárů hrozí nově i na severozápadě Plzeňského kraje.
před 9 hhodinami

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
před 14 hhodinami
Načítání...