Hru na invazi islamistů šetří pražská policie jako možné výtržnictví

3 minuty
Reportáž: Chybovala Praha? Krnáčová a magistrát si protiřečí
Zdroj: ČT24

Iniciativa Martina Konvičky vjela v neděli na Staroměstské náměstí v přestrojení za radikály ze samozvaného Islámského státu, podle primátorky Adriany Krnáčové ale město nemělo podobnou akci vůbec připustit. Úředníci se hájí tím, že o podobě ohlášeného shromáždění neměli dost informací. Policie případ šetří jako podezření z trestného činu výtržnictví.

První, co jsme zaregistrovali, byla střelba ze samopalu, následně probíhající dav lidí směrem z náměstí. Utíkali k nám do restaurací, lehali na zem, padali přes kytky, přes stoly. Obrovská panika, řev, pláč.
Lukáš Vantuch
manažer restaurace u Staroměstského náměstí

Účastníci akce podle svých slov sehráli imaginární vpád Islámského státu do Česka, protože chtěli šokovat. Policisté před začátkem akce kontrolovali rekvizity a vyhodnotili, že na nich nic závadného není. „Rekvizity zkontrolovali z pohledu zákona o zbraních a střelivu a v rámci této kontroly nezjistili nic protiprávního,“ potvrdil policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Účastníci setkání následně v centru metropole vykřikovali hesla jako Alláhu akbar (Bůh je velký) a z maket zbraní stříleli do vzduchu; vyvolali tak paniku mezi turisty, mnozí kolemjdoucí začali utíkat, někteří se dokonce schovali v kuchyních přilehlých restaurací. 

Ve chvíli, kdy se chystali předvádět popravu zajatce, byla akce úředníkem magistrátu a policií ukončena. „Úředníci vyzvali svolavatele k ukončení akce okamžitě, jakmile jednání účastníků začalo způsobovat paniku a naplňovalo znaky možného ohrožení skupiny obyvatel,“ uvedl dopoledne magistrát. 

Krnáčová: Naprosté selhání úředníka

Zároveň úřad krotil výhrady, proč podobnou akci vůbec umožnil: „Pokud by z oznámení bylo jasné, že by shromáždění mohlo vyvolat násilí nebo mohlo ohrozit skupinu obyvatel, shromáždění by magistrát zakázal. Z oznámení tyto skutečnosti však nebyly patrné. Úředníci magistrátu znali pouze základní rámec akce, tedy to, že půjde o divadelní představení s příjezdem herců vojáků, podrobnosti úředníkům nebyly oznámeny.“ 

Konvička naopak tvrdí, že scénář i rekvizity imaginární invaze IS do Česka byly podle něj předem domluveny jak s magistrátem, tak s policií.

Proti rozhodnutí úřednictva se pak postavila pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Nesouhlasím s přijímáním imigrantů, ale taky si nemyslím, že je normální jezdit se zbraněmi po Staroměstském náměstí a vyvolávat strach a paniku,“ řekla odpoledne a potvrdila, že zmínka o maketách zbraní v žádosti byla. „Ale to není podstatné, žádost neměla být povolena tak jako tak. Je to naprosté selhání toho úředníka a já z toho budu chtít vyvodit personální důsledky.“

Je zákaz možný? Názory nejsou jednotné

Zda primátorka Krnáčová nebo kdokoli jiný měl nárok na zakázání akce, ovšem není zřejmé. Například předseda poslaneckého bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) je přesvědčen, že ne. „Zákon je upravený a na tyto věci pamatuje, nicméně začne platit až 1. listopadu. V současné podobě úředník neměl možnost volby,“ řekl Váňa v Událostech, komentářích. O možnosti zakázat akci pochybuje i místopředseda ODS Martin Kupka. Je však přesvědčen, že magistrát měl důrazně upozornit policii, „aby takovému excesu zabránila“.

Naproti tomu advokát Miroslav Krutina je přesvědčen, že pokud v podkladech pro magistrát skutečně byly informace o použití zbraní schopných vystřelovat projektily, byl to důvod k zakázání akce. „Pokud bylo možno předem zjistit, že se tam bude střílet, tak myslím, že budu muset poopravit svůj názor, že nedošlo k pochybení,“ podotkl. Je přitom přesvědčen, že postup úředníků a policistů přímo na Staroměstském náměstí byl v pořádku. „Deset minut je reakční doba, kterou lze předpokládat,“ řekl Miroslav Krutina k době, která uplynula od začátku do rozpuštění shromáždění.

Zakázat shromáždění předem může úřad jen ze zákonem vymezených důvodů. Nejčastěji je to kvůli souběhu dvou akcí na jednom místě. Dále také v případě, že by účel shromáždění směřoval k popírání nebo omezování práv občanů pro jejich národnost, rasu, politické názory či víru. Důvodem k zákazu by byl také záměr dopouštět se násilí, hrubé neslušnosti či porušovat zákony nebo shromáždění v místě, kde by hrozilo účastníkům nebezpečí.

Trestný čin výtržnictví?

Komu jinému, když už ne policistům, muselo být zřejmé, že na Staroměstském náměstí mohlo dojít k ušlapání lidí, když vznikla panika, a že se mohl objevit někdo s legálně drženou zbraní, kdo by si vzpomněl na slova, že se má každý člověk bránit proti teroristům. Považuji to za neuvěřitelné selhání všech složek.
Andor Šándor
bezpečnostní analytik

Iniciativa Martina Konvičky, která akci pořádala, letos na jaře nahradila Blok proti islámu, jehož byl Konvička předsedou. Vybrala si pro ni záměrně 21. srpen, kdy si lidé v Česku připomínají invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Policie vyzvala osm osob k podání vysvětlení, žádný z účastníků akce ale v tuto chvíli není ani podezřelý, ani obviněný. Původní záměr šetřit celý případ jako šíření poplašné zprávy potom policisté po ranní konzultaci se žalobci změnili na podezření z trestného činu výtržnictví. 

Strana zelených kvůli strašení islamisty podala trestní oznámení. Ministr vnitra Milan Chovanec celou událost označil za výraz „politického a občanského kreténismu“. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se podivoval nad tím, že aktéři nebyli zadrženi. Za nepřijatelný „happening extremistů“ označil akci předseda ODS Petr Fiala. Podle poslance KSČM Zdeňka Ondráčka by měl Konvička domýšlet svá jednání do konce.

Také někdejší politický spojenec Martina Konvičky, předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch, vystoupení na Staroměstském náměstí odsoudil. „Tím, jak to bylo postavené jako divadlo, je to zesměšňování. (…) Není to řešení problému. Bylo to jenom upozornění pana Konvičky na sebe samotného,“ zdůraznil.

Další shromáždění? 11. září

Konvička proti muslimům a islámskému náboženství ostře veřejně vystupuje několik let. Původně chtěl se svým hnutím kandidovat v podzimních krajských volbách. Nakonec se rozhodl sám kandidovat do Senátu. Kvůli jeho dřívějším výrokům na Facebooku ho stíhá policie, podle žalobce těmito výroky podněcoval k nenávisti vůči islámskému náboženství.

Nedělní akci ovšem nesvolával samotný Konvička, ale Martin Vítek. Ten má na úřadě ohlášené už další shromáždění. Na 11. září plánuje na chodníku před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici akci „s humorem do Mekky – akce proti terorismu a za demokracii“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 2 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 2 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 3 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 3 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 5 hhodinami
Načítání...