Hrazené plomby zůstanou i po zákazu amalgámu

7 minut
Události: Hrazené plomby zůstanou i po zákazu amalgámu
Zdroj: ČT24

Po zákazu amalgámu v roce 2026 zůstane i dospělým možnost mít zubní plomby plně hrazené ze zdravotního pojištění. Informaci České stomatologické komory (ČSK) potvrdilo i ministerstvo zdravotnictví. V původním návrhu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, který resort předložil v dubnu k připomínkám, se počítalo jen s variantou částečné úhrady, případně čerpání z fondu prevence.

Podle prezidenta České stomatologické komory se dospělo k dohodě, že dospělým bude z pojistného hrazena jednoduchá nevrstvená výplň z fotokompozitu. „V zásadě to vypadá, že se pro pacienty nic nezmění, žádný pacient neodejde s neošetřeným zubem,“ řekl Šmucler.

Ministerstvo v novele, kterou chce předložit na jednání vlády v září, počítá s úhradou fotokompozitní výplně. „Vzhledem k postupu zhotovení lze tuto výplň využít zejména u menších kazů s hloubkou do čtyř milimetrů,“ sdělil zástupce tiskového mluvčího resortu Jan Řežábek. Ve výjimečných a medicínsky odůvodněných případech pojišťovna uhradí i plombu z jiného materiálu.

Lidé si navíc podle Řežábka budou moci nově doplatit rozdíl mezi levnější fotokompozitní výplní, kterou by jim uhradila plně pojišťovna, a kvalitnější bílou plombou vrstvenou nebo z jiných materiálů. Ty si v současné době lidé platí celé, úhrada jen rozdílu není možná. Podle Šmuclerova dřívějšího vyjádření stojí sedm set až tři tisíce korun. V současné době platí pojišťovny dospělým amalgám, bílé plomby mají hrazené jen děti nebo lidé, kteří mají opravovaný kaz na prvních třech párech zubů.

Pojišťovny ročně hradí asi 4,6 milionu plomb

Reálně ale někteří stomatologové už amalgám nepoužívají a mají jen bílé hrazené výplně. Podle Šmuclera by i bez zákazu, který EU zavádí z ekologických důvodů, metoda sama zanikla kolem roku 2030, protože se ji studenti na fakultách neučí.

To potvrdil v Devadesátce ČT24 i proděkan pro zubní lékařství z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy René Foltán. „Práci s amalgámem nevyučujeme, protože víme, že ho studenti nebudou potřebovat. A čas, který máme na to, abychom studenty něco naučili, je limitovaný,“ odůvodnil.

28 minut
90' ČT24: Hrazené plomby zůstanou i po zákazu amalgámu
Zdroj: ČT24

Podle původního návrhu novely měl mít pojištěnec nárok na čtyřicet procent ceny bílé plomby, plně hrazené by je měli mít jen děti nebo dospělí na prvních třech párech zubů. Na zbytek by pacient mohl čerpat ze svého osobního účtu u zdravotní pojišťovny, pokud by například absolvoval prevenci nebo screening, mohl by si nechat výplň proplatit celou. Zavedení tohoto systému na podporu prevence i pro jinou jinak nehrazenou péči zavádí novela i pro další zdravotní péči.

Ročně hradí pojišťovny asi 4,6 milionu plomb, kolik jich ale lidé platí sami, stát neví. Za amalgámovou pojišťovna lékaři zaplatí asi devět set korun. Viceprezident ČSK Robert Houba uvedl, že v zákoně přesná úhrada stanovena nebude, předběžná dohoda je ale zhruba šestnáct set korun. Podle Šmuclera tak bude nutné, aby zdravotní pojišťovny na stomatologii přidaly více peněz. Loni na ni šlo asi sedmnáct miliard korun, tedy zhruba 1,5 procenta nákladů na zdravotní péči.

Na pravidelné prohlídky chodí necelé dvě třetiny dospělých

Nejlepší prevencí vzniku zubního kazu je péče o zuby. Ta kromě důkladného čištění zahrnuje i pravidelné prohlídky. Na ty podle stomatologické komory chodí jen zhruba tři čtvrtiny dětí a necelé dvě třetiny dospělých.

Pokud jsou pacienti registrovaní u lékaře, který má smlouvu s pojišťovnou, tak za preventivní prohlídku neplatí. U takového zubaře je zapsaná většina lidí. Zhruba dva a půl milionu dospělých a dětí ale svého stomatologa buď nemá, nebo si péči musejí hradit. Bez smlouvy s pojišťovnou je podle komory v Česku asi deset procent zubních lékařů.

Nejvíce zubních lékařů je v přepočtu na sto tisíc obyvatel v Praze. Tam ale pětina z nich nemá dohodu s pojišťovnou. Nejméně jich je ve Středočeském kraji, z něj tak řada lidí dojíždí za ošetřením právě do hlavního města. Pod republikovým průměrem jsou také Ústecký, Pardubický nebo Moravskoslezský kraj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:19Aktualizovánopřed 13 mminutami

V polovině týdne přijdou letní teploty

Česko v polovině týdne čekají letní teploty, které vystoupají nad 25 stupňů Celsia. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o clech i sociálních sítích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o amerických clech a přemítali i nad otázkou, zda bude všechno dražší. Řeč přišla i na odpovědný život na sociálních sítích nebo na památníky a ideologie. I ty totiž rozdělují českou společnost. Debatovali šéfredaktor Respektu Erik Tabery, dokumentaristka Helena Třeštíková, herečka a zpěvačka Iva Pazderková, šéfredaktor serveru Echo24 Dalibor Balšínek a módní návrhář Jan Černý.
před 2 hhodinami

Organizace tlačí na regulaci alkoholu

Dvacítka organizací včetně české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzvala politiky k omezení dostupnosti alkoholu. Navrhují regulovat reklamu nebo místa a dobu jeho prodeje. Cílem je snížit konzumaci, podle statistik totiž až desetina Čechů starších patnácti let denně nadměrně popíjí.
před 4 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
před 14 hhodinami

Státní podnik varuje před podvodným webem pro nákup dálničních známek

Řidiči by si měli dát pozor na podvodný web napodobující oficiální prodejní portál s dálničními známkami edalnice.cz. Podvodná stránka nemá s oficiálním webem nic společného. Obsahuje sice správný ceník, po zaplacení částky ale řidiči dálniční známku neobdrží. Na podvod upozornil státní podnik Cendis, který oficiální e-shop provozuje.
před 17 hhodinami

Evropa musí vůči Trumpovi postupovat jednotně, shodli se Rakušan a Bartoš

Nejistota kvůli obchodní válce vyvolané celní politikou Donalda Trumpa nepolevuje. Hosté Otázek Václava Moravce mluvili o evropské reakci na kroky amerického prezidenta, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) i bývalého ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) musí Evropa jednat jako soudržný celek. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) může být Trump v některých krocích inspirací.
před 19 hhodinami
Načítání...