Houbaři očekávají po deštích bohatou úrodu. Oproti loňsku už přibylo otrav

Už šest případů otrav houbami letos řešili lékaři Toxikologického informačního střediska (TIS). To je o dva případy více oproti loňsku. Lidé se otrávili muchomůrkou tygrovanou a také žampionem zápašným. V příštích dnech houbaři očekávají bohatou úrodu, pozor by si však měli dát na záměnu chutných čirůvek s jedovatými vláknicemi.

Muchomůrka tygrovaná bývá často zaměňovaná za jedlou růžovku (muchomůrku růžovou) neboli masáka. Letos už se jí otrávili tři lidé.

„Otrava nastává po půl hodině až dvou hodinách nevolností. Zvracení se dostaví však jen výjimečně. Doprovází ji například slinění, slzení, zúžení zornic, koliky. Pak rychle nastoupí opačné příznaky, jako rozšíření zornic, bušení srdce, zčervenání kůže, dezorientovanost, až halucinace, střídání euforie a deprese, výjimečně křeče a kóma,“ popsala příznaky lékařka TIS Hana Farná.

obrázek
Zdroj: ČT24

Tři lidé se letos otrávili také pečárkou zápašnou (žampionem zápašným), která je podobná jedlým žampionům. „V jednom případě šlo o snězení tří syrových plodnic přímo v lese a ve dvou případech zaměnili lidé tento žampion za žampion polní. U pečárky zápašné jde o příznaky podráždění trávicího traktu různé intenzity,“ popsala Farná.

Kvůli obavám z otravy volalo letos do půlky června na TIS 55 lidí. „V dotazech jsou ovšem zahrnuty i dotazy na houby z mrazáku, houby sušené a také houby koupené v obchodě nebo konzumované v restauraci,“ upřesnila Farná.

Muchomůrka tygrovaná
Zdroj: Petr Souček

Často lidé na linku volají i po snězení jedlých hub zasyrova. Třeba čirůvka nebo strmělka musejí projít důkladnou tepelnou úpravou, jinak mohou vyvolat nevolnost, zvracení a bolesti břicha.

„Malé dítě snědlo na trávníku na zahrádce i jedlou špičku trávní. Po nedostatečné tepelné úpravě vedou k nespecifickému podráždění trávicího traktu,“ doplnila Farná. Jedlou špičku na trávníku jde pak zaměnit za nejedlý kropenatec, který může vyvolat halucinace podobně jako lysohlávka.

  • Volejte na linku Toxikologického informačního centra: 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02
  • Připravte si přesné informace o otravě
  • Uveďte celé jméno, rodné číslo a zdravotní pojišťovnu

V příštích dnech porostou, tuší houbaři

„Osobně mám pocit, že letošní sezona je oproti té loňské malinko posunutá,“ uvedl Petr Souček z České mykologické společnosti. „V loňském roce už na začátku června bylo možné nasbírat košík hřibů dubových nebo holubinek. V letošním roce podobný vývoj očekávám až v následujících dnech,“ dodal Souček.

Podle něj očekávané teplé období a dostatečně vlhké lesy slibují hojný růst hub v následujících týdnech. Pozor by si letos měli podle Součka dát zejména na záměnu jedovaté vláknice začervenalé s jedlou čirůvkou májovkou.

Bohatou úrodu v následujících týdnech očekává i Vladimír Antonín z brněnské houbařské poradny. „Letošní rok je zatím plný extrémů. Počátek houbařského roku, březen, duben, byl extrémně suchý a prakticky bez hub. I když květen přinesl srážky, červen extrémní, podhoubí hub se potřebovalo zregenerovat. Množství hub, zejména na jižní Moravě, o které máme nejvíce údajů, bylo až do minulého týdne spíše menší. Po deštích v minulých týdnech a očekávaném oteplení by však sezona měla plně začít,“ vysvětlil Antonín.

V lesech se houby podle Antonína objeví až v následujících dnech. „Zatím houby rostou spíše na prosvětlených a prohřátých stanovištích, jako doubravy, parky, zahrady. V hustých, zejména smrkových lesích jich není zatím příliš mnoho. Pokud ale bude teplé období delší, můžeme očekávat úrodu. Nesmějí ale přijít teplé větry, které dokáží svrchní vrstvy půdy velice rychle vysušit,“ uzavřel mykolog.

  • Sbírat jen houby, které bezpečně známe
  • Neochutnávat syrové houby před dětmi
  • Při sběru pečlivě hlídat malé dítě, aby samo nějakou houbu neochutnalo
  • Houbové jídlo dítěti nenutit (i nezávadné je pro ně špatně stravitelné). Pokud dojde k otravě, dítě je vždy více ohroženo než dospělý

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 1 hhodinou

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 1 hhodinou

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 7 hhodinami

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 7 hhodinami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 13 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 14 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 16 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...