Hlas proti xenofobii se také nadechuje. Obrací se i na Sobotku

Platforma Stop nenávisti zveřejnila svou výzvu adresovanou premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministrovi vnitra Milanu Chovancovi k odsouzení rasismu a xenofobie.;crop; Za dva dny ji podpořilo přes 5 tisíc lidí. Autoři požadují, aby se jako vládní činitelé otevřeně ohradili proti nenávistným a protiústavním projevům odpůrců migrace. Cílem platformy je také ukázat, že české společnosti nejsou nenávistné projevy lhostejné.

"Naší zemí se šíří vlna nenávisti v souvislosti s možným přijímáním uprchlíků. Veřejnou debatu ovládla prostřednictvím několika jedinců a jejich iniciativ atmosféra paniky, zastrašování a výhrůžek," píší autoři otevřeného dopisu. Podle mluvčí platformy Apoleny Rychlíkové jde mimo jiné o pokus aktivizovat lidi, které projevy xenofobie a rasismu trápí a pohoršují, stejně jako ukázat, že "velké části české společnosti to není lhostejné".

Nově vzniklé seskupení reaguje na protiimigrantské demonstrace z poslední doby. Sobotka ani Chovanec zatím žádnou odezvu nezveřejnili. Oba ale ještě před uveřejněním otevřeného dopisu odsoudili projevy na středeční demonstraci, které se účastnilo asi 550 lidí.

Demonstranti v týdnu protestovali se šibenicemi

Zaznívala na ní hesla jako "Čechy Čechům", "My jsme národ" nebo "My jsme tady doma". Účastníci varovali třeba před "hordami nadržených černochů" a na akci nesli makety šibenic s nápisem "Za vlastizradu". Ministr Chovanec po akci vyzval k prověření zásahu policie.

Projevy podněcující násilí a nenávist stejně jako populismus a demagogii některých politických uskupení odsoudila také nová ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD). Rychlíková je přesvědčená o tom, že česká společnost je vůči uprchlíkům naladěná velmi agresivně.

Projevilo se to podle ní u petice sdružení Blok proti islámu, které vede Martin Konvička. "Konvičkovu iniciativu podepsalo během relativně krátké doby 150 tisíc lidí," připomněla. "Je to paradoxní v tom, že tady vlastně skoro žádné uprchlíky nemáme, nebo s nimi nejsou problémy," upozornila dokumentaristka.

Mezi podporovateli Stop nenávisti se objevila i veřejně známá jména:

  • dokumentaristka Helena Třeštíková
  • hudebník Moimir Papalescu
  • filozof Miroslav Petříček
  • historik Michal Pullman
  • signatáři Charty 77 Petr Uhl a Petr Vránek

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
08:26Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 10 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 11 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 15 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 16 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
včera v 22:15

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
včera v 20:25

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
včera v 20:03
Načítání...