Hejtmani se na úterním jednání se zástupci vlády v demisi shodli, že kvůli stavu epidemie covidu-19 není potřeba nyní vyhlásit nouzový stav. Po schůzce to uvedl předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Za vhodnou by považovali úpravu pandemického zákona, aby umožňoval na území postižených krajů aktivovat nutná opatření, doplnil Kuba.
Hejtmani s vládou se shodli, že nouzový stav nyní není třeba, uvedl Kuba
Vyhlášení nouzového stavu považovala za vhodné část hejtmanů kvůli situaci v jejich regionech. Podle pondělního stanoviska ministerstva vnitra, které zaznělo na Ústředním krizovém štábu (ÚKŠ), však měly kraje nejprve zvážit, zda nevyhlásit na svém území stav nebezpečí.
Pokud by nestačil, mohli by kabinet požádat o nouzový stav. „Hejtmani se na jednání s premiérem, ministrem vnitra a ministrem zdravotnictví dohodli, že v této chvíli není potřeba vyhlašovat nouzový stav,“ uvedl Kuba.
Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) uvedl, že kraje zatím situaci zvládnou bez nouzového stavu. „Ale nemocnice to nezvládnou, jestli se vláda a hygiena rychle neprobere a nezačne dělat razantnější opatření. Nemocnice přetékají a my se nemůžeme tvářit, že se nic neděje, a chodit na akce, kde jsou stovky a tisíce lidí,“ napsal.
Jednání budoucí vlády s hejtmany
Se zástupci krajů chtějí v úterý mluvit i politici budoucí koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Výsledkem ranní schůzky s nynější vládou v demisi je i plán na novelizaci pandemického zákona.
„Bylo by vhodné ho upravit tak, aby případně umožňoval na území postižených krajů aktivovat určité procesy nutné pro řízení aktuální situace,“ doplnil Kuba. Nouzový stav některé kraje žádaly aktuálně kvůli tomu, že by umožnil nařídit pracovní povinnost mediků v přetížených nemocnicích.
V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé v Česku vyhlášen loni v březnu, podruhé před rokem 5. října. Několikrát byl prodloužen a skončil letos 11. dubna. Právě na základě nouzového stavu vláda v uplynulém roce a půl přijala řadu opatření od uzavření většiny obchodů a služeb přes omezení fungování škol až po restrikce týkající se překračování hranic. Nouzový stav také využilo ministerstvo vnitra k centrálním nákupům ochranných pomůcek, umožnil i jednodušší nasazení armády.
Na pandemickém zákoně se začátkem roku shodly koaliční a opoziční strany zejména proto, aby existovaly nástroje k boji s epidemií covidu-19, které by nevyžadovaly nouzový stav. Norma umožňuje ministerstvu zdravotnictví a hygienickým stanicím vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření covidu-19, než mohly dříve. Jejich rozhodnutí podléhají souhlasu vlády.