Havrani odlétají na sever, naopak špaččí, vlaštovčí i čapí hnízda po zimě ožívají

12 minut
Ornitolog: „Západočeští čápi už nelétají do Afriky, ale využívají k zimování skládky odpadu ve Španělsku.“
Zdroj: ČT24

První opeřené migranty pozorovali v posledních dnech ornitologové. Dorazili nejen špačci nebo skřivani, kteří vždy přilétají jako první, ale i čápi a první vlaštovka. Řada tažných ptáků neboli migrantů se vrací vždy na totéž místo, ale podle ornitologa Jaroslava Cepáka se přesto jejich návyky mění. Například čápi, kteří dříve létali do Afriky, nově zimují již ve Španělsku.

Zatímco havrani – symbol zimy – začátkem března odlétají v hejnech směrem do Ruska či na Ukrajinu, do Česka přilétají první vlaštovky.

Obvykle je ornitologové vyhlížejí až v dubnu, ale vysoké teploty posledních dnů již tyto opeřence přilákaly. Podle Jaroslava Cepáka z kroužkovací stanice Národního muzea to zase tak neobvyklé není. „První vlaštovky se běžně objevují kolem 20. března,“ upozornil. Vzhledem k tomu, že meteorologové ještě očekávají výrazné ochlazení, poznamenal, že „jedna vlaštovka jaro nedělá“.

Sníh může zabíjet

Vlaštovky se ostatně při svých cestách mezi Afrikou a Evropou neřídí tím, jaké je zrovna v Česku potažmo střední Evropě počasí. Tím se řídí ptáci, kteří zimují nedaleko – v jižní nebo západní Evropě. Ti jsou také schopni reagovat na bezprostřední vývoj počasí, což se ostatně ukázalo v minulých týdnech, kdy silně mrzlo.

„Mrazy přišly v období, kdy začali první ptáci přilétat. Už se objevili čejky a špačci, a potom týden nebo deset dnů pozorování nebyla. Tyto druhy jsou schopné, pokud přijdou mrazy, vrátit se o sto, dvě stě kilometrů na jih a využít teplejšího klimatu,“ přiblížil Jaroslav Cepák.

Dálkoví migranti, kteří dorážejí z Afriky, se naproti tomu řídí geneticky a cestují vždy zhruba ve stejnou dobu. To se jim ovšem může někdy vymstít. Podle Cepáka je nejhůře tehdy, když napadne ještě na jaře sníh. „Sněhová pokrývka je problém, pokud přijde například na začátku dubna, kdy táhnou drozdi nebo červenky. Například v roce 2013 přišla na Velikonoce vysoká sněhová pokrývka a znamenalo to smrt stovek, možná tisíců drozdů na našem území,“ vzpomněl ornitolog.

Při svých cestách, které jsou dlouhé i tisíce kilometrů – rekordmanem je rákosník zpěvný, který létá osm tisíc kilometrů z nejjižnějších částí Afriky – využívají stěhovaví ptáci několik mechanismů, díky kterým přilétají vždy na ten správný komín nebo do správné stáje.

„Na škále kontinentů se řídí magnetoreceptory, jsou schopni orientovat se podle polohy slunce nebo hvězd (…). A potom podle topografických bodů – řek, kopců – dokážou doletět až do svého konkrétního hnízda ve vesnici,“ uvedl Jaroslav Cepák.

Španělsko místo Afriky a dřívější přílety

Přesto se migrační chování ptáků mění. Například čápi ze západních Čech, kteří dříve létali přes Gibraltar do Afriky, si v poslední době zkrátili cestu o několik tisíc kilometrů. „Už nelétají do Afriky, ale využívají k zimování skládky odpadu ve Španělsku,“ poukázal ornitolog.

Zatímco tato změna je podle něj podmíněna spíše potravně než počasím, míní, že se změny klimatu na chování ptáků projevují. Patrné je to ovšem spíše než na jejich trasách na načasování cest. Během posledních 40 až 50 let se posunuly přílety některých druhů až o týden vpřed. „Může se to zdát málo, ale když si uvědomíme, že se hnízdění řídí ortodoxně, tak takový posun za tak krátkou dobu vypovídá, že se něco v přírodě mění,“ poznamenal.

Ptáci, kteří přilétají, se většinou v Česku zdrží do podzimu. Čápi či vlaštovky opouštějí střední Evropu již na přelomu srpna a září, jiřičky o měsíc později a ptáci, kteří migrují jen po Evropě, ještě později.

Určitým extrémem pak je již zmíněný rákosník zpěvný. Po rekordně dlouhé cestě z jižní Afriky dosedá do svých evropských hnízd v červnu a odlétá zpět v červenci. Na cestu se pak připravuje intenzivním sběrem potravy. Před odletem přibere až o třetinu, čímž získá dost energie na to, aby doletěl až za Saharu, teprve pak musí znovu „tankovat“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 2 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 2 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 2 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 3 hhodinami

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, řekl Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 3 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 5 hhodinami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 5 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:44Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...