Bývalý prezident Miloš Zeman zůstává po čtvrteční operaci kvůli kritickému nedokrvení nohy v péči lékařů pražské Fakultní nemocnice Motol. Při zákroku mu lékaři kvůli otoku nařízli kryty svalů, tyto otevřené nářezy je nyní třeba pravidelně ošetřovat. Zeman je při vědomí, orientován a spolupracuje při rehabilitaci, informovala mluvčí nemocnice Pavlína Danková po pondělním jednání lékařského konzilia. Dobu hospitalizace nelze zatím odhadnout, dodala. Podle informací ČTK Zeman zůstává na jednotce intenzivní péče Kliniky kardiovaskulární chirurgie Fakultní nemocnice Motol.
Exprezident Zeman zůstává v péči lékařů motolské nemocnice
„Zatím je vývoj příznivý, troufám si říci,“ zhodnotila náměstkyně pro léčebně preventivní péči Fakultní nemocnice Moto Lucie Valentová Bartáková. „Pan exprezident Zeman je v dobrém stavu, rehabilituje, v podstatě spolupracuje. Uvidíme, jaký bude další vývoj,“ dodala.
Devětasedmdesátiletý Zeman se v Motole minulý týden podrobil neplánované operaci kvůli nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Nemocnice v pondělí sdělila, že po odstranění krevní sraženiny a provedení angioplastiky tepen se obnovilo prokrvení a rozvinul se takzvaný reperfuzní syndrom, který se projevuje otokem končetiny.
„Tento stav byl hned v rámci první operace řešen fasciotomiemi. Jedná se o naříznutí krytů svalů s ponecháním nářezů do doby, než dojde k ústupu otoku,“ vysvětlila mluvčí. Tyto nářezy je podle ní nutné pečlivě a pravidelně ošetřovat, než je možné je znovu uzavřít. Doba hospitalizace se bude odvíjet mimo jiné i podle toho, jak se budou rány hojit.
„Vzhledem k uvedenému dosavadnímu průběhu nelze délku hospitalizace predikovat,“ konstatovala nemocnice. Další informace poskytne ve středu.
Bývalý prezident přijel ve čtvrtek do motolské nemocnice na vyšetření. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček tehdy uvedl, že vzniklé zdravotní potíže souvisí i s cukrovkou, kterou bývalá hlava státu dlouhodobě trpí. Lékaři ještě týž den Zemana operovali. Při takzvaném hybridním zákroku mu intervenční radiologové a cévní chirurgové zprůchodnili tepny a obnovili prokrvení nohy. Po operaci i přes víkend byl Zeman podle Dankové ve stabilizovaném, ale vážném stavu.
Členy osmičlenného lékařského konzilia motolské nemocnice jsou kromě Valentové Bartákové dále přednosta kliniky kardiovaskulární chirurgie Štěpán Černý a primář této kliniky Radovan Fiala, přednosta kliniky zobrazovacích metod Miloslav Roček, přednosta Interní kliniky Radan Keil a primářka této kliniky Jindra Lochmanová, přednosta kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Pavel Kolář a vedoucí lékař kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny František Mošna.
Zeman před rokem opustil prezidentskou funkci, kterou zastával deset let. Nedlouho po nástupu do čela státu v srpnu 2013 lékaři nově ustaveného konzilia oznámili, že Zeman trpí polyfunkční neuropatií, což bývá neurologická komplikace při cukrovce. V nemocnici byl jako prezident několikrát, některé kratší pobyty označil Hrad jako rekondiční.
Ve velmi vážném stavu se ocitl po sněmovních volbách v roce 2021. V Ústřední vojenské nemocnici tehdy strávil 48 dní, zpočátku na klinice intenzivní medicíny. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním, které blíže neupřesnili. Bezmála tři roky se bývalá hlava státu kvůli problémům s chůzí a stabilitou pohybuje na vozíku.