Cenu Paměti národa, kterou obecně prospěšná společnost Post Bellum oceňuje pamětníky zlomových momentů minulého století, letos dostane i František Lízna. Duchovní, který byl pětkrát vězněn za protikomunistickou činnost. Známý je svými poutěmi, po svých došel až na Krym a ušel tisíce kilometrů. V roce 2001 mu byl propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva, o dva roky později mu Nadace Charty 77 za jeho práci vězeňského duchovního na Mírově udělila Cenu Františka Kriegla.
Duchovní František Lízna pečoval o nemocné. Pětkrát kvůli tomu skončil v komunistickém vězení
Poprvé Františka Líznu zavřeli, protože roztrhal sovětskou vlajku. Tehdy mu bylo 19 let a udělal to ze vzteku. Komunisté totiž označili rodiče jeho spolužačky za kulaky a vyhnali je z rodného statku. Lízna byl tehdy odsouzen na sedm měsíců. Vězněn pak byl ještě čtyřikrát – za opuštění republiky, šíření samizdatů a tisk letáků o politických vězních.
Mezitím se živil jako dělník v dolech a na Velehradě pečoval o nemocné. Právě tady objevil svou touhu sloužit bližním a Bohu a roku 1968 vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova – tedy jezuitského řádu. Jenomže mu komunisté odebrali povolení ke kněžské službě hned po primiční mši.
Pouť na Krym měla propojit Východ a Západ
Pracoval tedy dál jako sociální pracovník a svobodu nacházel kromě jiného v pěších poutích. Na tu první se vydal v roce 1984 napříč Československem. Jeho cílem tenkrát byla hora Kremenec na slovensko-ukrajinsko-polském pomezí.
Nejvýznamnější ovšem byla až pouť do města Chersonésos na Krymu, tedy místa, kde svatí Cyril a Metoděj údajně našli ostatky svatého Klementa I., a zároveň místa křtu svatého Vladimíra. Podle vlastních slov chtěl František Lízna tímto činem propojit křesťanský Východ a Západ.
Na dlouhý pochod se vydal i přesto, že tehdy trpěl rakovinou prostaty v pokročilém stadiu. Každý den se modlil za jednoho ze svých vybraných přátel nebo lidí, kteří mu ublížili. Dohromady tehdy ušel několik tisíc kilometrů. Po návratu z pouti lékaři zjistili, že se během cesty uzdravil a nádor i metastázy zmizely.
Lízna působil i ve věznici na Mírově
Od té doby František Lízna ušel na svých poutích téměř osm tisíc kilometrů a stále se snaží pomáhat bližním. Působil jako vězeňský duchovní na Mírově a farář ve Vyšehorkách, v roce 2000 se stal členem vládní Rady pro lidská práva.
V roce 2001 mu byl propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva, o dva roky později mu Nadace Charty 77 za jeho práci ve vězení udělila Cenu Františka Kriegla. Za péči o nemocné a potřebné mu před pěti lety řád milosrdných bratří udělil Cenu Celestýna Opitze.