Dostupnost alkoholu v Česku má dopad i na děti

2 minuty
Události: Konzumace alkoholu v Česku
Zdroj: ČT24

Ve světovém srovnání patří Češi dlouhodobě mezi největší pijáky, denně si dá skleničku téměř milion z nich. Průměrný obyvatel České republiky spotřebuje za rok asi deset litrů čistého alkoholu. Podle odborníků za to může například snadná dostupnost alkoholických nápojů a také velká společenská tolerance vůči jejich konzumaci.

„V České republice alkohol seženete v podstatě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, kdykoliv v roce, svátek nesvátek. Ale není to jen o tom, jak je dostupný v maloobchodní síti – alkohol je zcela běžný i v rodinách,“ upozornil vedoucí Centra veřejného zdraví se zaměřením na alkohol Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Miroslav Barták.

To tak dopadá i na děti. Riziko představuje také podávání náhražek alkoholu, jako je třeba dětský sekt. „Má to dopad na takzvanou normalizaci. Rodiče se nemohou divit, že dítě začíná s alkoholem či s jinými návykovými látkami, když to vidělo u nich,“ poznamenal Barták.

Nebezpečné jsou i nealkoholické pivní nápoje. Rozhodně se nejedná o alternativu limonády, mohou obsahovat malé množství alkoholu a děti si zvykají na chuť klasického piva.

„Máme velký problém s tím, že nám pijí děti mezi třinácti až osmnácti lety,“ upozornil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Co se týče šestnáctiletých, tam je Česko v negativním slova smyslu medailistou Evropy i světa,“ doplnil.

Léto je nejrizikovější

Letní měsíce jsou – co se konzumace alkoholu týče – nejrizikovější. Češi pijí zejména v červenci a srpnu, spotřeba alkoholu pak ještě roste na konci roku.

V Česku je podle Vobořila téměř milion lidí, kteří pijí rizikově. „Velmi problematicky“ podle něj pije několik stovek tisíc lidí.

Ročně v tuzemsku v souvislosti s alkoholem zemře až sedm tisíc lidí. U dvou až tří tisíc úmrtí je alkohol hlavní nebo jedinou příčinou. „Jsou to například jaterní onemocnění, která jsou přímo způsobená alkoholem,“ uvedl výzkumník z Kliniky adiktologie VFN Benjamin Petruželka.

Vedle dopadů zdravotních jde i o ty ekonomické. Náklady spojené s problémovým pitím stojí Česko ročně desítky miliard korun.

24 minut
Události, komentáře: Konzumace alkoholu v Česku
Zdroj: ČT24

Konzumace piva klesá

Podle nového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nicméně pijí Češi méně piva. Zatímco před deseti lety ho alespoň někdy pilo 91 procent mužů, podle posledních dat to bylo 79 procent. Mezi ženami si pivo dává 42 procent z nich.

„O důvodech poklesu můžeme spíše jen spekulovat, určitě to ale souvisí se změnou životního stylu, s nabídkou různých nápojů a restauračních zařízení, kam lidé mohou chodit,“ okomentoval v pořadu Události, komentáře sociolog z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jiří Vinopal.

S tím souhlasí i prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich. Situace se podle něj změnila zejména s příchodem pandemie covidu-19. „Lidé se nám schovali doma a zpět do společnosti moc nechtějí. (...) Pivo a další alkohol začali konzumovat v garážích nebo různých klubech,“ poznamenal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 3 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 4 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 5 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 12 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 14 hhodinami
Načítání...