Doktorů je málo a stárnou. Lékařské fakulty proto poprvé získají peníze navíc

2 minuty
Události: Lékařské fakulty poprvé získají peníze navíc
Zdroj: ČT24

Lékařským a pedagogickým fakultám se v právě začínajícím akademickém roce navýší rozpočet – aby mohly přidat učitelům, zkvalitnit výuku a přijímat víc studentů. Pro pedagogické fakulty je připraveno 200 milionů korun, o 20 milionů více než letos. Lékařské fakulty získají podporu poprvé.

Anatomie je základem prvního ročníku na medicíně, v budoucnu ale hrozí, že ji nebude mít kdo učit. „Profesorů máme šest, což vypadá krásně, ale z těch šesti je pouze jeden mladší šedesáti let,“ říká přednosta Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty UK Karel Smetana.

Anatom si totiž vydělá méně než čerstvě vystudovaný lékař. Právě na platy učitelů proto půjde většina peněz. „Garanti oborů musí zodpovídat za to, aby vytvořili dostatečné podmínky pro to, aby budeme-li mít víc studentů, tak aby se ti studenti měli kde učit,“ vysvětluje předseda Asociace děkanů lékařských fakult a děkan 1. lékařské fakulty UK Aleksi Šedo.

Lékařské fakulty si rozdělí téměř sedm miliard

Z rozhodnutí vlády mají všechny školy od příštího roku začít přijímat o 15 procent mediků víc. Lékařské fakulty už dostaly 135 milionů korun, další finanční pomoc má následovat. V příštích jedenácti letech si rozdělí téměř sedm miliard korun.

„Se současným počtem absolventů nebudou tito absolventi – i kdyby všichni šli do zdravotnictví – schopni nahradit stárnoucí lékařskou populaci,“ uvádí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Už nyní se průměrný věk lékařů jen v primární péči blíží k šedesáti letům. Průměrný věk lékařů pro děti a dorost je 59 let, u lékařů pro dospělé 56 let. Celému zdravotnictví navíc chybí až tři tisíce lékařů.

Přidáno dostanou i učitelé budoucích učitelů

Příspěvek míří i pedagogickým fakultám. „Nebudeme mít kvalitního lékaře, pokud mu nedáme kvalitní základní vzdělání,“ upozorňuje děkanka Pedagogické fakulty Univerzity Palackého Libuše Ludíková. I učitelům budoucích učitelů se proto zvednou platy.

Všechny veřejné vysoké školy budou hospodařit s více než 26 miliardami korun, což je o dvě miliardy víc než letos.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 2 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 3 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 5 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 8 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 9 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 9 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 10 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...