Do Česka se vrátí babí léto

Praha - Až do začátku října bude rtuť teploměru v Čechách atakovat dvacítku, začátek podzimu přinese jasné nebe a ranní mlhy. Déšť a přízemní mrazíky přijdou v půlce října. Uvádí to měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Příjemné počasí babího léta tak postupně přejde v teplý podzim. Následujících 30 dní bude teplotně nadprůměrných a srážkově průměrných.

Do konce září se mohou lidé těšit na jasnou oblohu, pouze ráno a dopoledne se mohou vyskytnout mlhy. Do konce tohoto týdne budou nejvyšší denní teploty od 16 do 22 stupňů Celsia, v pátek začíná astronomický podzim. 

Poslední zářijový týden pak bude ještě teplejší, rtuť vyšplhá až k 25 stupňům. Noci už ale budou studené, mezi deseti až šesti stupni. „Zpočátku jasno až polojasno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Postupně až oblačno, místy s občasnými přeháňkami nebo deštěm,“ hlásí meteorologové na prvních deset říjnových dní.

Při jasné obloze vystoupají odpolední teploty až na 24 stupňů Celsia, postupně se bude ochlazovat na 13 až 19 stupňů. Po západu slunce se ochladí na 11 až šest stupňů.

V druhé půlce října přijdou první přízemní mrazíky 

Druhá říjnová dekáda sice začne rovněž polojasnou oblohou a přeháňkami jen místy, koncem období ale začne přibývat oblačnosti i srážek. Pošmourné dny přinesou teploty jen mezi 11 až 17 stupni, v noci bude osm až dva stupně a ojediněle i přízemní mrazíky. Však také pranostika na 15. října říká, že po svaté Tereze mráz po střechách leze.

Podzim
Zdroj: ČT24/Jaroslav Hodík