Déšť na Šumavě zvedal řeky, na Boží hod hrozí v horách sněhové jazyky

Meteorologové vydávají výstrahu před vznikem sněhových jazyků, které se mohou na Boží hod odpoledne tvořit na tuzemských horách v severovýchodní části republiky. Platit naopak přestalo varování před vysokými průtoky v podhůří Šumavy; déšť a tání zde na Štědrý den ráno zvedaly hladiny řek na první stupeň, v případě Otavy dokonce na druhý.

„V průběhu úterý 25. prosince se na severu a severovýchodě našeho území vyskytne trvalejší sněžení s předpokládaným množstvím nového sněhu deset až 20 centimetrů. V kombinaci s čerstvým větrem se budou tvořit zejména na horách sněhové jazyky,“ oznámili meteorologové.

Výstraha před sněhovými jazyky je vyhlášena pro oblasti nad 600 metry nadmořské výšky v okresech Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou, Náchod, Trutnov, Jeseník, Šumperk, Bruntál, Frýdek-Místek a Nový Jičín. Platí od úterních 10:00 do středečních 6:00. Řidiči by proto neměli podle meteorologů zapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy ani nářadí k případnému vyproštění auta ze sněhu.

Rozvodněný Štědrý den

Český hydrometeorologický ústav zároveň zrušil výstrahu před povodněmi, která byla dříve vyhlášena pro část Šumavy. V Sušici se Otava na Štědrý den ráno zastavila na 162 centimetrech, v Rejštejně kulminovala ve dvou vlnách, poprvé pod druhým stupněm, podruhé nad ním s hladinou na 169 centimetrech. 

Na druhý povodňový stupeň dosáhla i Čerchovka v Meclově na Domažlicku. První stupeň, stav bdělosti, hlásila Křemelná ve Stodůlkách, Vydra na Modravě, Teplá Vltava v Lenoře a Blanice u Blanického mlýna.

Výstrahu před deštěm pro pošumavské regiony Jihočeského a Plzeňského kraje aktualizovali meteorologové v neděli. Povodňová bdělost platila do pondělního poledne v Jihočeském kraji pro Českokrumlovsko, Strakonicko, Prachaticko, Vimperk a Vodňany a v Plzeňském kraji pro region Horažďovic a Sušice.