Dbalý si za manipulování zakázek odpyká 10 let. Soud potvrdil i propadnutí jeho majetku

Události ČT: Vladimír Dbalý si za manipulování zakázek odsedí 10 let (zdroj: ČT24)

Pražský vrchní soud ve čtvrtek uložil bývalému řediteli pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému celkový trest deseti let vězení a potvrdil mu také trest propadnutí majetku. Lékařovo odvolání v kauze ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože zamítl. Verdikt, podle kterého bral Dbalý za zmanipulování nemocničních tendrů úplatky, je pravomocný.

Dbalý se má také společně s dalšími odsouzenými spolupachateli podílet na náhradě škody nemocnici v celkové výši 112 milionů korun.

Rozsudek zahrnuje ovlivnění několika zakázek z let 2008 až 2011. Vedle zmíněných dvou tendrů se týká také tří okruhů zakázek, za které byl Dbalý pravomocně odsouzen už dříve: poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, které nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem.

Šestice dalších odsouzených si odpyká 3,5 až šest let vězení a musí zaplatit peněžité tresty v rozmezí 60 tisíc až pěti milionů korun.

Významným důkazem v případu byly Dbalého poznámky, které u něj zajistila policie při domovní prohlídce a které obžaloba označila za podrobný deníkový záznam skutečných událostí. Lékař v nich psal mimo jiné o úplatcích, které dostával. S balíčky peněz se navíc fotografoval.

Přelomovým důkazem byl podle žalobců také nález kufru, ve kterém měl Dbalý peníze, známky a zlato za zhruba 50 milionů korun. „Ten kufr, který obsahoval majetek, který nemohl pan obžalovaný nabýt legálním způsobem, byl hlavní předěl v kauze, kdy soudy uznaly, že ta tvrzení obžaloby mají reálný základ,“ uvedl státní zástupce Zdeněk Matula.  

Velké množství důkazů

Obhájci Dbalého i zbylých obžalovaných se deník snažili znevěrohodnit jako fiktivní zápisky. Předseda odvolacího senátu Luboš Vrba však zdůraznil, že důkazů o vině je mnohem více. „Bylo zde provedeno nevídané, velké množství důkazů. Deník byl jen jedním z důkazních prostředků, sám o sobě by ve věci nemohl obstát,“ řekl.

Soudce dodal, že policie vyvinula „neskutečné úsilí“ při vyhledávání souvislostí mezi zápisky a realitou. „Byl tak stanoven skutkový děj, o kterém ani odvolací soud nemá pochybností,“ doplnil.

Předchozí verdikt o sedmiletém trestu, na jehož základě nastoupil Dbalý tento měsíc do vězení, ve čtvrtek soud zrušil a všechny skutky zahrnul do nového rozsudku. 

Načítání...