Další kolo sporů Peciny s Langerem, tentokrát kvůli lázeňským domům

Praha - Ministr vnitra Martin Pecina hodlá příští týden předložit vládě zprávu, podle které provázely vznik smluv o pronájmu čtyř lázeňských budov ministerstva trestná činnost a korupce. Podle auditu, který si Pecina dříve nechal udělat, jsou nájemní smlouvy pro stát nevýhodné. Jeho předchůdce Ivan Langer (ODS), za jehož vedení ministerstvo pronájem schválilo, ale minulý týden výsledky auditu zpochybnil.

„To, co je skutečně velmi podezřelé a každého uhodí do očí, je skutečnost, že v dané soutěži byl jeden zájemce, že konečná cena je mnohem nižší, než byla cena, kterou doporučoval poradce,“ uvedl pro ČT ministr.

Domy v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Luhačovicích a Františkových Lázních, v nichž se rekreují hasiči a policisté, získala loni do pronájmu firma Temparano za 23,7 milionu korun ročně. Smlouvu uzavřela na 20 let. Cena nájmu je podle auditu 2,6krát nižší oproti tržní ceně nájmů nemovitostí. Stát tak prý za celou dobu pronájmu může přijít až o 100 milionů korun.

Reportáž Roberta Maleckého (zdroj: ČT24)

Langer: Vše schválilo ministerstvo financí

„Mně to spíš než materiál pro jednání vlády připadne jako politický pamflet sepsaný sociální demokracií a panem ministrem Pecinou. Jestli má nějaká podezření, tak ať je prošetří, ale sám se ptám, proč vůbec takovéto pamflety vznikají,“ reagoval na Pecinovu zprávu jeho předchůdce v úřadu Langer.

Podle Langera Pecinův audit pomíjí ekonomický rozbor rozhodnutí o pronájmu budov. Ministerstvo podle něj za celou dobu pronájmu ušetří až 450 milionů korun. Langer rovněž připomíná, že nájemní smlouvu schválilo i ministerstvo financí a bez jeho souhlasu by nebylo možné ji podepsat.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob pro ČT vysvětlil, že předmětem povolované výjimky nebyla výše nájemného, ale pouze doba užívání. Tu prý ministerstvo vnitra popsalo jako ekonomicky výhodnější pro rezort.

  • Temparano, a.s. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1090/108902.jpg
  • Ministerstvo vnitra autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/273/27249.jpg
Vydáno pod