Chvojka: Sobotka je dynamický, ANO máme šanci ve volbách porazit

Nahrávám video
Lidé podle Chvojky nabyli dojmu, že ministerstvo řeší jen menšiny a rovné příležitosti
Zdroj: ČT24

Sněmovna je zahlcená schvalováním zákonů a opozice si často stěžuje, že na její návrhy nezbývá čas. Nový ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD) se chce proto zaměřit na to, aby byly přijímány kvalitní zákony, které nebude potřeba tak často novelizovat. V pořadu Interview ČT24 hovořil i o zákonu o střetu zájmů nebo o premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Podle Chvojky předseda vlády od krajských voleb prošel proměnou a jeho pozice předsedy ČSSD není ohrožená.

Jan Chvojka ve funkci ministra pro lidská práva nahradil Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Premiér Sobotka se pro výměnu rozhodl po neúspěšných volbách a zdůvodnil ji tím, že chce vládnímu týmu dodat nový směr. Podle Chvojky se ale od krajských voleb změnil i sám předseda vlády.

„Premiér od krajských voleb na dynamice ještě přidal, prošel proměnou,“ uvedl. Premiér je podle něj ráznější a začal se více soustřeďovat na určitá témata.

Sobotkova role coby předsedy ČSSD podle Chvojky ohrožená není. „I kdyby se nějaký kandidát objevil, vyhraje Sobotka,“ řekl. Dodal také, že v případě rozdělení funkce předsedy strany a vlády mezi dvě osoby by mohlo dojít k názorovým střetům uvnitř sociální demokracie, což by ji před volbami oslabilo. 

Chvojka: Babiš neposuzuje mé kvalifikace, ale mnou navržený zákon

Ministr Chvojka věří, že sociální demokraté mají v příštím roce šanci volby vyhrát. Přesvědčit voliče se bude snažit i v rámci svého resortu.

„Voliči nabyli dojmu, že řešíme jen úzký segment lidí a nemyslíme na většinu. Říkám, že ministerstvo pro lidská práva je jako auto na 4 kolech. Jedním kolem je legislativa, jedním lidská práva, pak menšiny a rovné příležitosti. Lidé mají dojem, že řešíme jen menšiny a rovné příležitosti. Rád bych se zaměřil na více problémových oblastí,“ vysvětlil a jako příklad uvedl otázky postižených nebo seniorů.

Silným soupeřem ČSSD je i hnutí ANO 2011. „Pohybujeme se za ním na druhém místě. Myslím, že není nic ztracené. Pokud budeme rok dělat dobrou politiku, můžeme vyhrát,“ míní Chvojka.

Předseda hnutí Andrej Babiš má k novému ministrovi výhrady. „Možná jsem mu zkomplikoval život tak, že bude muset přepsat své firmy a noviny. Nebylo to posouzení mé kvalifikace nebo odbornosti. Podal jsem návrh, který se mu nelíbí,“ komentoval Chvojka.

Jan Chvojka byl totiž předkladatelem zákona o střetu zájmů. „Pro vládu je dobře, když je střet zájmů minimální. Je to věc v západních státech normální a naprosto přirozená,“ uvedl ministr. Zkušenosti s Andrejem Babišem ale prý při návrhu zákona také sehrály roli, přestože mířil na více osob.

Kromě Chvojky kritizoval Babiš také Legislativní radu vlády, která je podle něj zpolitizovaná. Chvojka s jeho výrokem nesouhlasí: „Legislativní rada vlády je nezávislá, musí být nezávislá a bude nezávislá.“ Zákony se u ní podle něj sice někdy zdrží, ale považuje to za klad. „Jednou mojí vizí je, aby docházelo k přijímání kvalitních zákonů. Když se tu vydá zákon, je za krátkou chvíli novelizován,“ řekl.

Nechápal jsem, jak může někdo oslavovat v textu písně Rudolfa Hesse, komentoval Chvojka skupinu Ortel

V loňském roce podal nový ministr pro lidská práva Jan Chvojka stížnost na účast Ortelu na vyhlašování cen Český slavík.

„Jsem člověk, který vyrůstal kilometr od vypálené obce Ležáky. Můj dědeček měl kamaráda, který tam zahynul. Nechápal jsem, jak může někdo zpívat ve skupině, co oslavuje Rudolfa Hesse. Což byl člověk, který chtěl vyhladit český národ,“ vysvětlil důvod stížnosti. Zároveň ale uvedl, že nechce nikomu zakazovat nějaký druh hudby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud poslal do vazby Američanku obviněnou v případu žhářského útoku v Pardubicích

Okresní soud v Pardubicích poslal do vazby Američanku obviněnou v případu březnového žhářského útoku na zbrojovku LPP Holding v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Už dříve poslal tento soud do vazby pět jiných obviněných. Ženu zadržela na Slovensku tamní policie v březnu. Slovenští policisté ji českým kolegům předali ve čtvrtek.
11:30Aktualizovánopřed 52 mminutami

Senioři učí pletení, náctiletí kyberbezpečnost. Projekty propojují generace

Kreativní workshopy, předčítání pohádek i sportovní turnaje. Roste počet obcí, které pořádají mezigenerační aktivity. Podle těch, které ČT oslovila, nejde jen o propojování různých generací, ale i zapojení nových obyvatel. Projekty, jež zastřešují takzvané místní akční skupiny (MAS), už podle nich ovlivnily životy desítek tisíc lidí. Jedním z posledních měst, které se do iniciativy zapojilo loni, je Kolín.
před 3 hhodinami

Zásadní je změnit společenské vnímání alkoholu, míní Prouza. Vobořil volá po prevenci

Hosté Událostí, komentářů probrali návrh na omezení prodeje alkoholu v nočních hodinách. „Jakékoli omezení alkoholu je důležité, ale pro reálnou změnu je zásadní změnit společenské vnímání,“ míní prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Mladiství vnímají skrze reklamu, že pití alkoholu je něco zcela normálního,“ dodal. Poradce Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jindřich Vobořil je vůči omezení prodeje alkoholu v nočních hodinách skeptický, protože na to není v Česku „nálada“. Podle něj je důležitější zaměřit se na prevenci a síť pomoci. Diskuzi moderoval Lukáš Dolanský.
před 3 hhodinami

Pro Paměť národa se poběží v devatenácti městech, nově v Mimoni, Rtyni a Vimperku

Do Běhu pro Paměť národa se letos v květnu zapojí devatenáct měst. Nově jsou to města Mimoň, Vimperk a Rtyně v Podkrkonoší. České televizi to řekla mluvčí Paměti národa Alžběta Chrobáková. Nejvíc lidí běží tradičně v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Benefiční akce připomíná památku a osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, odbojářů, disidentů nebo bojovníků za svobodu.
před 8 hhodinami

Čtyři generace Evropanů ukázaly, kdo tíhne k autoritářům

Starší generace tíhnou mnohem častěji k autoritářským lídrům. Postoj k nim ovlivňují i zkušenosti z totalitních režimů. Přispívá k tomu také pocit věkové diskriminace, který nejstarší generace sdílí s tou nejmladší. Zjistili to vědci při zkoumání čtyř generací Evropanů. Výsledky v Senátu představila Klára Plecitá ze sociologického ústavu Akademie věd.
před 12 hhodinami

VideoBabiš lavíruje ohledně závazku zvyšovat rozpočet na obranu

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek nepotvrdil, že jeho vláda chce do roku 2035 směřovat k naplnění závazku postupně zvyšovat obranné a související infrastrukturní výdaje až na pět procent HDP. Ve čtvrtek, po jednání s šéfem NATO Markem Ruttem, přitom řekl, že Česko udělá vše pro splnění závazku. Rutte upozornil, že růst těchto výdajů ze strany spojenců je klíčový. Poslanci už v dubnu 2023 schválili zákon, podle kterého má stát každý rok dávat na obranu aspoň dvě procenta HDP, vláda však letos plánuje poslat na čistě vojenské výdaje o téměř 0,3 procenta HDP méně. Dvou procent vláda dosáhne jen díky bezmála dvaceti miliardám investovaných do dopravních staveb. Podíl čistě vojenských výdajů na HDP proto letos mírně klesne, což kritizuje sněmovní opozice. Babiš už oznámil, že kabinet plánuje zvýšit výdaje na obranu v příštím roce. O přesné částce se má rozhodnout v září při jednání o státním rozpočtu.
před 22 hhodinami

VideoPřed pěti lety vyšla najevo ruská stopa ve Vrběticích

Před pěti lety došlo k vyostření diplomatických vztahů mezi Českem a Ruskem – odstartovalo ho oznámení o zapojení agentů GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Protože Moskva při vyšetřování nespolupracovala, musela česká policie kauzu odložit. Důkazy ale podle ní jasně ukázaly na záškodnickou operaci vojenské rozvědky. Česko vyhostilo osmnáct pracovníků ruské ambasády, které označilo za agenty tajných služeb. Výzvu k náhradě škody Rusové odmítli.
před 23 hhodinami

Regulovaný prodej kratomu funguje, míní národní protidrogový koordinátor

Licencované obchody a e-shopy, které mohou regulovaně prodávat kratom, fungují v Česku dobře, prohlásil po pátečním jednání rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky národní protidrogový koordinátor Pavel Bém. Považuje to za argument proti případnému zákazu této psychomodulační látky. Podle Béma se vede diskuse také o návrhu, že by se prodejné látky s nízkým rizikem daly koupit ve specializovaných prodejnách až od 21 let. Debatuje se i o nastavení spotřební daně.
před 23 hhodinami
Načítání...