Chvojka s Hermanem vzpomněli oběti romského holocaustu

4 minuty
Reportáž: Pieta v Letech a příběh "Černého partyzána"
Zdroj: ČT24

Pozůstalí a široká veřejnost včetně ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD) a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) si v Letech na Písecku připomněli romské oběti nacismu. V místech, kde za druhé světové války stál koncentrační romský tábor, dosud funguje velkovýkrmna vepřů, stát ale jedná o jejím výkupu.

Sobotního pietního aktu se zúčastnily desítky lidí, pořadatelé jejich množství odhadují do dvou set. U památníku byly položeny i věnce řady velvyslanectví, například Maďarska, Německa, Slovenska nebo státu Izrael. Nechyběl ani věnec jménem prezidenta České republiky Miloše Zemana.

„Protektorátní Češi zde vraždili naše lidi a poté na tomtéž místě postavili prasečí farmu, kterou dodnes udržují v provozu. To je nepochopitelné a nikde v Evropě to nemá obdoby,“ prohlásil v Letech předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička. „Byli bychom rádi, aby prasečák zmizel,“ dodal.

Na prahu výkupu

Pieta se přitom konala v situaci, kdy je Česko historicky nejblíž k odkoupení zdejšího vepřína; vedle kritiky od romských organizací k napravení nedůstojného stavu Prahu opakovaně vyzval i Evropský parlament. Česká vláda se navíc v romské strategii do roku 2020 zavázala, že vepřín z Let zmizí.

Ministerstvo kultury dalo vypracovat posudek o hodnotě pozemků, nemovitostí a technického vybavení. Ten je již hotový, podařilo se díky němu stanovit i hodnotu vepřína. „Na základě závěru posudku budeme jednat s majiteli vepřína, aby velkovýkrmna byla prodána státu. Jednání proběhnou do měsíce a já věřím, že budou pozitivní a že dojde k odkupu vepřína,“ řekl Chvojka.

Podle ministra pro lidská práva, který projekt výkupu vepřína převzal od svého předchůdce v úřadu Jiřího Dienstbiera, už existuje konkrétní představa o ceně. Chvojka ji ale nechce před samotným jednáním s vlastníky nemovitostí zveřejňovat.

Tábor Lety začal fungovat v roce 1940 formálně jako kárný pracovní a určený byl pro osoby, které se – dobovým slovníkem – štítily práce. Romové tvořili necelých deset procent vězňů, dále šlo o tuláky nebo bezdomovce.

Změna nastala v roce 1942, kdy Lety změnily své určení na sběrný tábor (židovským ekvivalentem sběrného tábora byl na českém území Terezín). Od srpna 1942 se hovoří o táboře určeném pro „potírání cikánského zlořádu“. Dozor zde po celou dobu nevykonávali nacisté, ale dozorci z řad českého četnictva.

Do května 1943 táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne šest set romských vězňů. Do druhé světové války žilo na území dnešního Česka odhadem do deseti tisíc českých Romů; nacisté podle odhadů zavraždili devadesát procent jejich populace. 

Romský koncentrační tábor v Letech
Zdroj: ČTK

Černý partyzán

Tábor v Letech fungoval od roku 1940 původně jako pracovní lágr, o dva roky později se změnil na sběrný tábor a do května 1943 jím prošlo více než třináct set Romů. Více než tři stovky z nich zdejší podmínky nepřežilo, pět set jich bylo převezeno do Osvětimi.

Jedním z Romů, kterého v Letech spolu s manželkou a pěti dětmi uvěznili, byl i Josef Serinka. Z tábora se mu podařilo uprchnout po šesti týdnech věznění, 15. září 1942, a po skrývání se v lesích vytvořil na Vysočině z utíkajících ruských zajatců partyzánský oddíl Čapajev.

Jak doplňuje Josef Marek z Vojenského historického ústavu, stal se tak jedním ze zakladatelů partyzánského hnutí na území protektorátu a za svou efektivní odbojářskou aktivitu si vysloužil přízvisko „Černý partyzán“.

Jeho vzpomínky, které začal sepisovat krátce po válce, před nedávnem zaznamenal historik Jan Tesař v knize Česká cikánská rapsodie. Serinkova žena i děti přišly o život v Osvětimi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hosté Událostí, komentářů hodnotili programové prohlášení vlády

Programové prohlášení vlády i průběh druhého dne sněmovní schůze o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) byla témata diskuze Událostí, komentářů. „Programové prohlášení má v sobě vše podstatné,“ myslí si místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) naopak řekl, že programové prohlášení obsahuje vnitřní rozpory. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že je v prohlášení slibováno „všem všechno“, ale není jasné, kde na to vláda vezme. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) reagoval, že příjmy vyplývají například z boje se šedou ekonomikou nebo nastartování ekonomického růstu. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 25 mminutami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 1 hhodinou

Zápisy do prvních tříd letos přinášejí změny. Na co se připravit?

Tento týden začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které mají trvat do poloviny února. Konkrétní termín si ale stanovují školy samy, většinou to bývají dva dny. Kromě posunutí termínu zápisu se letos také zpřísňují pravidla pro udělení odkladu povinné školní docházky. K zápisům by mohlo letos přijít kolem 140 500 dětí, vyplývá z odhadu ministerstva školství. Bylo by to méně než loni.
před 2 hhodinami

ŽivěSněmovna třetím dnem jedná o vyslovení důvěry Babišově vládě

Sněmovna se ve čtvrtek třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), který tvoří i SPD a Motoristé. Diskuze trvala od úterý do středy dohromady asi devatenáct hodin čistého času. Ve středu většinou vystupovali opoziční poslanci, kteří před novou vládou varovali a kritizovali ji. Do rozpravy bylo na konci středečního jednání přihlášeno ještě přes dvacet zákonodárců. K samotnému hlasování by mohlo dojít v průběhu čtvrtka.
před 3 hhodinami

Sněmovna druhým dnem jednala o důvěře vládě

Sněmovna opět přerušila debatu o vyslovení důvěry vládě, kterou zahájila v úterý odpoledne. K hlasování se dolní komora dostane nejspíše ve čtvrtek. Diskuse včetně vystoupení členů vlády trvala zatím 19 hodin. V úvodu středečního jednání hovořili zástupci opozice s přednostním právem, kteří před novým kabinetem varovali. Po jedenácté hodině dopoledne sněmovna zahájila obecnou rozpravu, během níž další opoziční zákonodárci pokračovali v kritice vlády.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 13 hhodinami
Načítání...