Chovanec nedá hlas Babišově vládě „kvůli svému svědomí“. Hamáčka tím zklamal

Babišova vláda nakonec při středečním hlasování o důvěře nedostane hlas od exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Někdejšímu úřadujícímu předsedovi ČSSD vadí to, že menšinový kabinet musí při hlasování o důvěře spoléhat na podporu KSČM. Kritizuje také podmínky, které se podařilo v koaličních rozhovorech vyjednat současnému vedení ČSSD. Chovancovi doporučila nehlasovat pro vládu i jeho domovská stranická organizace v Plzeňském kraji. Šéfa ČSSD Jana Hamáčka ale rozhodnutí Chovance zklamalo.

Chovanec uvedl, že kabinet nepodpoří kvůli svému poslaneckému slibu. „V němž jsem slíbil, že budu svůj mandát vykonávat ‚podle svého nejlepšího vědomí a svědomí‘. Svědomí je ryze individuální záležitost a nelze jej podřídit kolektivnímu rozhodnutí,“ napsal.

Spolupráci s ANO odhlasovali členové ČSSD ve stranickém referendu. Chovanec nicméně uvedl, že je v rozporu s jeho svědomím umožnit vznik vlády, kde bude ČSSD plnit roli „fíkového listu“.

Současného předsedu sociálních demokratů Jana Hamáčka rozhodnutí Chovance zklamalo, podle něj by mělo být rozhodnutí straníků v referendu nadřazené osobním zájmům. „Rozhodnutí Milana Chovance je pro mě osobně zklamáním. Ne proto, že je proti vstupu ČSSD do vlády s hnutím ANO. Ale proto, že navzdory svým veřejným prohlášením, že bude respektovat výsledky vnitrostranického referenda socdem, tak neučiní,“ uvedl Hamáček. Rozhodnutí členské základny by mělo mít přednost, dodal.

Prezident Zeman přičítá rozhodnutí Milana Chovance jeho zatrpklosti z prohry ve volbách. „Víte, stranická disciplína musí bejt, neboť jak říkal Švejk, jinak bychom lezli po stromech jako opice,“ uvedl prezident. „Někdy si dovedu představit člověka, který je poněkud zatrpklý, protože se mu nepodařilo ve svobodných volbách uspět, ale každý z nás, kdo dělá politiku, tohle někdy zažije,“ konstatoval Zeman.  

Chovanec: Vedení se alibisticky tváří, že nevidí dohodu ANO s komunisty

Bývalý ministr kritizuje to, že ČSSD bude navzdory tzv. bohumínskému usnesení o zákazu spolupráce s extremistickými stranami ve vládě podporované KSČM. Současné vedení ČSSD podle něj navíc při jednání o vzniku kabinetu couvlo od téměř všech původních požadavků. „Zisk ministerstva vnitra nemohu považovat za úspěch, za nějž je (jako jediný!) dnes vydáván,“ uvedl Chovanec.

ČSSD podle něj předstírá, že nevidí podpis dohody ANO s KSČM o toleranci vlády, což považuje za alibistické. „Bohumínské usnesení totiž dosud nikdo nezrušil. Nesouhlasím s argumentem, že ČSSD vstupem do problematické vlády zabrání nástupu ještě horších sil. Nikde nevidím dojednané mechanismy, jak tomu lze opravdu reálně zabránit,“ uvedl.

Chovancovi doporučila nehlasovat pro vládu i jeho domovská stranická organizace v Plzeňském kraji. „Moje rozhodnutí je hluboce osobní a rozumím tomu, že se s ním nemusí ztotožnit nikdo jiný z našeho poslaneckého klubu. Nesleduji tím žádnou skrytou politickou strategii. Jsem připraven na všechny důsledky, jež to může vůči mé osobě z různých směrů vyvolat. Přesto, a právě proto, nebudu pro tuto vládu hlasovat,“ napsal.

Chybět bude i poslanec Mašek, vláda zřejmě dostane 106 hlasů

Z řad ANO není na středeční schůzi dolní komory Jiří Mašek. Omluvil se už v úterý z celého tohoto týdne předpokládaného jednání sněmovny, tedy od pondělí do pátku, a to z rodinných důvodů. Mašek je podle informací z klubu nejsilnějšího sněmovního uskupení v Austrálii.

Ani Maškova a Chovancova absence by neměly zvrátit předpoklad, že kabinet ANO a ČSSD důvěru nakonec dostane, když pro něj budou hlasovat také poslanci KSČM. Celkem mají tato uskupení ve dvousetčlenné sněmovně 108 hlasů, bez Maška a Chovance tedy 106. Při hlasování o důvěře vládě stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců.