Chmiel definitivně osvobozen, mluví o kriminalizaci

Praha - Bývalý ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel byl s definitivní platností osvobozen. Obžaloba tvrdila, že se Chmiel coby velvyslanec v Austrálii dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele, když rozdělil projekt na informační kampaně na několik menších. Soud ho ale obžaloby zprostil, státní zástupce se proti verdiktu neodvolal. Chmiel tvrdí, že ho ministerstvo zahraničí chtělo diskreditovat. V té době vedl resort Karel Schwarzenberg, podle něhož by současný ministr postupoval stejně.

Schwarzenberg prostřednictvím své mluvčí Martiny Týblové připomněl, že ani on, ani ministerstvo zahraničí trestní oznámení na Chmiela nepodali. „Pokud je mi známo, trestní oznámení bylo podáno anonymně. Policie se trestnímu oznámení nicméně věnovala a na základě šetření došla k závěru, že byl spáchán trestný čin,“ dodává s přesvědčením, že „stávající ministr, či jakýkoli jiný, by v této situaci postupoval stejně“. Jakékoli jiné kroky by exministr a předseda TOP 09 považoval za chybu.

Ministr zahraničí v demisi Jan Kohout avizoval snahu přerušit Chmielovo neplacené volno, aby se mohl vrátit do diplomacie. „S panem Chmielem se rád při nejbližší příležitosti sejdu, abych se seznámil s jeho plány do budoucna. Pro MZV a Českou republiku za dvě desetiletí odvedl kus dobré práce a jeho očištění od nespravedlivých nařčení otevírá prostor pro další spolupráci,“ uvedl Kohout. Výsledek soudu ho prý potěšil.

Karel Schwarzenberg: „Není možné srovnávat šetření generální inspekce, jakožto interního orgánu ministerstva, s prací policie, která v době, kdy jsme se k žalobě připojili, již došla k odlišnému názoru.“

Podle Chmiela snaha o jeho dehonestaci začala počátkem roku 2009, kdy Generální inspekce (GI) MZV vycházela z nekompletních dokumentů a manipulovala s fakty. Druhý pokus byl údajně zinscenován přes média, kdy byla zveřejněna předběžná zpráva o závěrech inspekce. „MZV vedené panem Schwarzenbergem se k mému stíhání připojilo, i když nemuselo. Zejména za situace, kdy mělo k dispozici Závěrečnou zprávu GI MZV, ze které plyne, že jsem se ničeho protizákonného nedopustil,“ uvedl Chmiel.

Postěžoval si také, že ministerstvo ho nikdy veřejně nepodpořilo, přestože mělo informace o jeho nevině k dispozici. Prý také od března 2009 do srpna 2012 opakovaně žádal o přijetí u Schwarzenberga, opakovaně byl však odmítán. „Pan Schwarzenberg mne nakonec nikdy nepřijal, což má taky svoji vypovídající hodnotu,“ podotkl.

Chmielovy potíže souvisejí s informační kampaní v zahraničí

Podle obžalovacího spisu se Chmiel provinil v roce 2008 v souvislosti s projektem ministerstva zahraničí na informační kampaně v Tichomoří. Projekt za téměř dva miliony korun údajně rozdělil na pět dílčích částí, čímž porušil zákon o veřejných zakázkách a další předpisy. Udělal to prý proto, aby nemuselo být vypsáno výběrové řízení a aby rozhodnutí o vybrání jedné z firem nemusel předkládat ke schválení koordinátorovi projektu. Poté údajně zadal třem předem zvoleným firmám vypracování studií týkajících se zámoří a cestovního ruchu, které ale se zadáním schváleného projektu nesouvisely, a navíc v rozporu se zadáním nijak nepropagovaly české společnosti v zahraničí. Státu tím měl způsobit škodu zhruba 1,5 milionu korun.

Chmiel by přivítal legislativní změnu, kdy by v případě pravomocného zproštění obžaloby následovalo automatické a důkladné šetření, proč se tak stalo. „Jen tak se dá oddělit plevel od zrna a zjistit, zda se jedná o neschopnost (a v případě opakované neschopnosti by to mělo vést minimálně k přeřazení dotyčného vyšetřovatele na jiné místo, na které intelektuálně stačí), nebo o úmysl,“ dodal bývalý ministr.

Chmielovi hrozilo až deset let vězení. Vinu od počátku odmítal, odpovědnost za realizaci zakázek podle něho neslo ministerstvo zahraničních věcí.

Velvyslancem v Austrálii byl Chmiel od ledna 2008 do konce roku 2009, kdy se stal v kabinetu Jana Fischera ministrem pro evropské záležitosti. Kvůli působení v úřednické vládě vystoupil z ODS, kam se ale později vrátil. O pozastavení svého členství ve straně následně požádal ještě před zahájením trestního stíhání, prý z osobních důvodů. Fischerovi pomáhal i s prezidentskou kampaní. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Příprava D35 Českým rájem je opět na začátku, řekl šéf ŘSD Mátl

Příprava dálnice D35 Českým rájem je opět na začátku, Ředitelství silnic a dálnic ČR musí znovu nechat posoudit dopady stavby na životní prostředí v cenném území, to potrvá nejméně 2,5 roku, informoval generální ředitel ŘSD Radek Mátl před jednáním se zástupci Libereckého kraje a dotčených obcí na plánované trase. Původně měla stavba začít v roce 2029, teď dokumenty ŘSD počítají se zahájením v roce 2033. I to je ale podle Mátla příliš optimistické.
před 49 mminutami

Schillerová s Juchelkou navrhují změnu platových tabulek

Od ledna by se mohly změnit platové tabulky. Nejnižší tarif by měl začínat na minimální mzdě, která by měla pro příští rok činit 24 900 korun. Žádná z dalších tarifních částek by neměla klesnout pod zaručený plat. Výdělek by se nově měl pravidelně upravovat po pěti letech praxe. Rozdíl v platovém základu podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce by měl činit nejméně čtyři procenta. Odborům a zaměstnavatelům to navrhli ministr práce Aleš Juchelka (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Zaměstnavatelé označili reformu odměňování ve veřejné sféře za odvážný krok, odboráři za revoluci.
16:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jiřikovský z bitcoinové kauzy dál zůstává ve vazbě, nastínil možnosti spolupráce

Tomáš Jiřikovský v bitcoinové kauze podle státní zástupkyně Lucie Slámové v pondělí k několika bodům obžaloby nastínil možnosti spolupráce, s policií dosud nespolupracoval. Žalobkyně to oznámila po vazebním zasedání, v němž Krajský soud v Brně rozhodl o tom, že Jiřikovský zůstane ve vazbě. V souvislosti s bitcoinovou kauzou je ve vazbě už více než rok.
před 3 hhodinami

Soud uložil hochovi za dvě brutální vraždy 9,5 roku, bylo mu patnáct let

Za dvě loňské brutální vraždy mužů na Šumpersku si mladistvý hoch odpyká ve vězení 9,5 roku. Trest mu uložil po neveřejném projednání případu olomoucký krajský soud. Druhé vraždy sedmapadesátiletého muže z ubytovny v Zábřehu, kterého si náhodně vybral na ulici, se pachatel dopustil jen dva týdny po předchozím napadení jednapadesátiletého muže v Uničově, vyplynulo z rozhodnutí soudu. Mladík, kterému v době činu bylo patnáct let, má podle rozsudku na svědomí také dvě loupeže a jedno výtržnictví.
16:11Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Tripartita souhlasila s růstem minimální mzdy

Tripartita souhlasila s navrhovaným růstem minimální mzdy pro příští dva roky. Nejnižší výdělek by měl podle návrhu vládního nařízení od ledna odpovídat 44,6 procenta průměrné mzdy. Zvednout by se tak měl z 22 400 na 24 900 korun. V roce 2028 by se pak měl dostat na 45,8 procenta průměrného výdělku. O výsledku mimořádného zasedání tripartity informoval prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jiří Horecký.
13:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vláda schválila změny v penzijním spoření

Vláda v pondělí schválila změny v penzijním spoření. Podle návrhu zákona o doplňkovém penzijním spoření by se měla pro mladé klienty od příštího roku zvýšit podpora, zároveň by měly klesnout poplatky odváděné penzijním společnostem. Za deset let také ukončí činnost transformované fondy. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) by změna měla zvýšit motivaci k uzavření penzijního spoření. Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) také odsouhlasila podnikatelský balíček.
11:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rozvědka bude mít nového šéfa

V čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) vystřídá od 1. října Vladimíra Posoldu diplomat Miroslav Toman. Po jednání vlády to řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO). Dodal, že Posolda mu minulý týden předal rezignační dopis a vláda souhlasila s jeho návrhem na nové obsazení funkce.
13:31Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Úřad práce nebude několik dní nabízet volná místa

Úřad práce nebude v prvních zářijových dnech nabízet volná pracovní místa, potvrdila ČT mluvčí Jaroslava Balleková. Od středy 26. srpna přestane fungovat vyhledávač v on-line verzi, od začátku září zájemcům nepomohou ani úředníci na pobočkách. Důvodem je převod dat do nového informačního systému. Odstávka potrvá do 3. září a zasáhne i pracovní agentury.
před 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.