Evropská komise vede vůči Česku devatenáct řízení kvůli tomu, že zákonodárci nestíhají v daných termínech schválit legislativu vycházející z evropských směrnic. Státu proto hrozí pokuty teoreticky až v miliardách korun. Před jednáním sněmovny, která bude o některých takových normách rozhodovat, to řekl ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty).
Česku hrozí vysoké pokuty od Evropské komise kvůli chybějící legislativě, řekl Šalomoun
Na konci minulého roku, kdy kabinet Petra Fialy (ODS) přebíral vládu od ANO a ČSSD, chybělo Česku 36 takzvaných transpozic. Pokud by se sečetly všechny pokuty, vyšlo by to podle Šalomouna na dvě miliardy korun. Manko kabinet SPOLU a Pirátů se STAN stáhl na 22 směrnic, další ale mezitím přibývají, sdělil ministr pro legislativu.
Jako příklad uvedl Šalomoun návrh zákona o sdílení videonahrávek, k jehož projednávání ve třetím čtení se poslanci v pátek nedostali kvůli přestávkám vyvolaným opozičními ANO a SPD. „Reálná pokuta hrozí ve výši kolem sedmdesáti až osmdesáti milionů korun,“ řekl Šalomoun. Česku sice podle něj nyní pomáhají prázdniny, během nichž Evropská komise není tolik aktivní, v srpnu by však EK mohla žalobu podat. Například kvůli zpoždění novely zákona o svobodném přístupu k informacím hrozí pokuta 48 milionů korun.
V Poslanecké sněmovně nyní čeká na projednání deset zákonů s opožděnou implementací evropských předpisů. Další pak ještě nebyly zařazeny na schůzi. Osm z těchto návrhů zákonů měla dolní komora projednat minulý pátek.
Schillerová: Šalomoun si má pro priority domluvit přednostní projednání
Šéfka nejsilnějšího opozičního klubu ANO Alena Schillerová řekla, že pokud si Šalomoun není schopný pro své priority domluvit přednostní projednání, svědčí to hlavně o jeho schopnostech a pozici v koalici. „Pokud v pátek zařadili proti předchozím dohodám novelu, kterou berou zdravotnictví čtrnáct miliard korun a s níž má celá opozice dlouhodobě problém, jen těžko si pak ministr může stěžovat na opozici, že se na jeho body nedostalo,“ reagovala Schillerová s odkazem na spornou novelu ohledně snížení plateb za státní pojištěnce.
„To musí jít spíš za svými koaličními kolegy, kteří si určují priority každé schůze sněmovny a program takto sestavili,“ dodala.
Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) sdělila, že zástupci koalice jednají s opozicí, aby umožnila přijetí zákonů. „Apelujeme na jejich konstruktivní přístup, neblokování schůzí nesmyslnými obstrukcemi a přijetí spoluzodpovědnosti za včasné schválení patřičných norem,“ uvedla.
Podotkla, že všechny tyto předlohy kabinet zdědil po vládě předsedy ANO Andreje Babiše a nyní dohání manko, které současná opozice dopustila svou laxností. „Pokud tedy bude opozice naše výzvy ignorovat, ponesou vinu za udělené pokuty od Evropské komise,“ varovala.
„Ve veřejném prostoru se často objevuje argument, že evropské předpisy nám diktuje někdo z Bruselu a nám nezbývá, než je jen poslušně přijmout. Pravda je ale taková, že na jejich přípravě se od samého počátku podílejí i čeští úředníci v příslušných pracovních skupinách Evropské komise, úředníci při Radě EU a také čeští europoslanci a ministři. Česká republika tak má možnost aktivně ovlivňovat podobu evropské legislativy. U její tvorby jsme vždy od samého počátku a je jen na nás si vybojovat kompromisy, které jsou pro nás důležité,“ sdělil Šalomoun.