Bývalý manažer MUS Klimecký si podle HN odpykává trest ve švýcarském vězení

Bývalý manažer Oldřich Klimecký, kterého švýcarský soud odsoudil v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti za praní špinavých peněz, si už odpykává trest ve švýcarském vězení. Píšou o tom na svém webu Hospodářské noviny (HN). Odvolací soud v Bellinzoně podle deníku snížil jednaosmdesátiletému bývalému řediteli dolů trest z 36 na 18 měsíců vězení. Po Petru Krausovi je Klimecký druhým manažerem, který nastoupil do vězení. Kauzu řeší i české soudy, soudkyně rozprostřela další zasedání na období do prosince příštího roku. Chce jednat ve čtvrtletních intervalech, a to po jednom týdnu vždy v březnu, květnu, září a prosinci, zjistil deník z aplikace infoSoud.

„V listopadu nám jeho obhájce sdělil, že začal trest uložený švýcarskými justičními orgány vykonávat,“ řekl mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig.

Za podvodné ovládnutí MUS potrestal švýcarský soud v roce 2013 šest mužů – Jiřího Diviše, Marka Čmejlu, Antonia Koláčka, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. De Groote jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody.

Případ řeší i české soudy, obžalobu podalo státní zastupitelství v dubnu 2017 k Městskému soudu v Praze. Česká obžaloba tvrdí, že manažeři podvodně uvedli vládu v omyl, když vzbudili zdání, že státní podíl kupuje místo nich prostřednictvím firmy Investenergy americký investor Appian Group.

První jednání se uskutečnilo na podzim 2018 a potáhne se ještě nejméně další rok. Soudkyně Silvie Slepičková rozprostřela další zasedání v příštím roce na březen, květen, září a prosinec. Podle mluvčího soudu na délce řízení ani tříměsíčních prodlevách není nic zvláštního.

„Hlavní líčení jsou nařizována s ohledem na časové možnosti předsedkyně senátu, tří přísedících a procesních stran,“ uvedl.

Klimeckého stíhání před českým soudem formálně pokračuje

Na březnové stání je nařízen opakovaný výslech znalců, kteří podle zadání soudu znovu oceňovali hodnotu šestačtyřicetiprocentního balíku akcií, které vláda skupině Appian Group prodala v srpnu 1999 za 650 milionů korun. Podle obžaloby byla jeho hodnota nejméně 3,2 miliardy.

Znalci měli být původně slyšeni před třemi týdny, ale obhájce dalšího z obžalovaných Jiřího Diviše se omluvil pro nemoc a Diviš na jeho účasti trval.

Vedle pětice manažerů dolů poslal žalobce před soud i tehdejšího náměstka ministra průmyslu a obchodu Roberta Sýkoru. Viní ho z přijetí třímilionového úplatku za to, aby zařídil bezproblémovou privatizaci zbytkového podílu dolů za zlomek jejich skutečné hodnoty. V tom dalším je podle Slepičkové obžaloba víceméně kopií té, kterou již projednali Švýcaři.

Loni proto pražský soud pravomocně zastavil trestní stíhání Petra Krause, což soudkyně odůvodnila tím, že již nastoupil ve Švýcarsku trest za prakticky totožný skutek, který projednává ona. Klimeckého stíhání před českým soudem ale zatím formálně pokračuje. Podle Weniga je potřeba potvrzení švýcarských orgánů, že je skutečně ve výkonu trestu a za jaký čin. To zatím nepřišlo. „Žádost o právní pomoc byla odeslána v prosinci 2021,“ řekl mluvčí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 42 mminutami

ŽivěSenát podpořil dohodu, která může pomoci českým firmám v Africe nebo Asii

Senátoři souhlasili s dohodou mezi EU, jejími členskými státy a dalšími desítkami karibských, afrických nebo tichomořských států. Českým firmám může pomoci při navazování obchodních vztahů v těchto zemích. Senát má na programu i petici, kterou chtějí školské odbory zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.
14:01Aktualizovánopřed 48 mminutami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 1 hhodinou

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 3 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 3 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 4 hhodinami
Načítání...