Bývalý děkan plzeňské právnické fakulty Kindl vysoudil tři miliony za práci na kauze Diag Human

Obvodní soud pro Prahu 2 přiřkl dalšímu rozhodci z kauzy Diag Human Milanu Kindlovi odměnu přes tři miliony korun s úroky za práci na vleklém sporu státu s firmou na výrobu a zpracování krevní plazmy. Soudkyně Šárka Henzlová tak plně vyhověla žalobě bývalého děkana plzeňské právnické fakulty na ministerstvo zdravotnictví. Vycházela při tom mimo jiné z toho, že Nejvyšší soud nedávno potvrdil za tuto práci stejnou částku Petru Kuželovi. Rozhodnutí není pravomocné, ministerstvo podle mluvčí Gabriely Štěpanyové podá odvolání.

„Soud dospěl k názoru, že žaloba je po právu,“ prohlásila Henzlová. Smlouvu mezi arbitry a ministerstvem, přestože ji neuzavřely písemně, uznaly soudy za platnou. Podobně se vyjádřil ve svém závěrečném návrhu i Kindlův právník Tomáš Kindl. „V témže řízení byla jinému rozhodci soudem přiznána tato částka. Ultimátnější určení obvyklé částky neznám,“ dodal.

Právní zástupce ministerstva s tím ale nesouhlasí, podle něj soudy věc hodnotily nesprávně. „Ministerstvo zdravotnictví je toho názoru, že neexistence písemné dohody s podpisy obou stran na jedné listině vylučuje možnost jakékoliv úhrady odměny rozhodci ze strany státu, což byla do doby rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci rozhodce Petra Kužela převládající judikatura Nejvyššího soudu,“ uvedla mluvčí.

Kindl se žalobou domáhá zaplacení 3 092 143 korun s úrokem. Podle něj mu byla tato odměna slíbena již v roce 2013, stát mu ale nezaplatil. Obvodní soud uznal Kindlův nárok již podruhé. Jeho první rozhodnutí z loňského roku však zrušil pražský městský soud.

Se státem se o vyplacení odměny soudili také další dva arbitři z kauzy Diag Human Kužel a Jiří Schwarz. Bývalý předseda Hospodářské komory Kužel loni v říjnu spor pravomocně vyhrál, Nejvyšší soud pak letos odmítl dovolání protistrany. Ministerstvo zdravotnictví mu tak musí zaplatit přes tři miliony. Schwarz se svou žalobou neuspěl.

Arbitráž považuje stát za uzavřenou, o odměnu se ale rozhodci soudí

Firma Diag Human se s Českem léta soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Kauza začala už v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály.

V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk. Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza řešila arbitráží.

Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, jímž arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky.

Rozhodci Schwarz, Kindl a Kužel poslali v květnu 2016 členům vlády dopis, ve kterém uvedli, že se na zaplacení odměny dohodli s bývalým ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem. Podle resortu měli dostat celkově 18,5 milionu, polovinu z toho od státu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s vyplacením peněz souhlasil, proti byli ale další členové vlády z hnutí ANO. Arbitři se následně začali soudit.

Zastupování v kauze Diag Human stálo ministerstvo zdravotnictví loni přes osm milionů korun. Za první pololetí 2019 vyplatilo advokátní kanceláři Bělina & Partners AK dalších téměř šest milionů korun.