Bývalo jich 30 tisíc, teď zbývá zlomek. Přesto telefonní budky ještě nejsou zcela na odpis

Za posledních sedm let klesl v Česku počet telefonních budek více než o dvě třetiny. Přesto ještě existují, nejvíce jich je v malých obcích, kde není dostatečně silný mobilní signál. Narazit na ně lze i v centrech velkých měst na turistických místech. Celkově mizí telefonní automaty kvůli nedostatečným počtům hovorů i kvůli vandalům. Ty, které ještě existují, jsou ve srovnání s minulostí velmi pokročilé – umí poslat i SMS nebo e-mail.

Na přelomu tisíciletí mohli lidé míjet telefonní budky skoro na každém rohu. Tehdy jich v Česku bylo asi 30 tisíc. V roce 2012 již klesl jejich počet zhruba na 16 500 a teď jich zbývá necelých pět tisíc. V tomto počtu jsou jednak klasické budky, jednak samostatné přístroje umístěné například ve veřejných budovách.

Telefonní automaty se postupně ruší, protože je lidé nevyužívají. „V loňském roce jsme na území celé republiky zrušili více než dva tisíce automatů. Snižování počtu je v dnešní době, kdy téměř každý vlastní mobilní telefon a budku má pouze jako náhradní řešení v případě, že ho ztratí nebo se mu vybije, poměrně přirozené,“ vysvětlila mluvčí společnosti O2 Lucie Jungmannová.

„Telefonní automaty provozujeme hlavně v obcích do 700 obyvatel a tam, kde není dostatečně silný mobilní signál. Takových automatů je zhruba polovina,“ doplnila mluvčí.

Nejvytíženější jsou budky v centrech větších měst, na nádražích a na turisticky exponovaných místech. 

Kromě toho, že lidé už z budek tolik netelefonují, jsou důvodem k rušení i vysoké náklady na údržbu a vandalové. „Nejčastěji se podobně jako v pohádce o Machovi a Šebestové setkáváme s utrženými sluchátky. Proto náklady na opravu raději investujeme například do modernizace využívanějších automatů. Měníme je za ty, které umožňují kombinované varianty plateb, a to mincemi i kartou. Budky v dnešní době umějí také posílat SMSky a e-maily,“ popsala Lucie Jungmannová.

Z přístřešků, kde již telefony nejsou, se často stávají takzvané knihobudky. Jde o veřejné knihovničky, kam mohou lidé donést knihu, kterou by jinak vyhodili, nebo si naopak nějakou mohou vzít. V Česku mohou lidé využít více než 40 knihobudek. Jen za rok 2018 jich vzniklo 18.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po horkém pátku a sobotě se prudce ochladí

Česko čekají v pátek teploty až 28 stupňů Celsia, o víkendu ale přijde výrazné ochlazení a v neděli už bude maximálně 17 stupňů. Pouze na jihovýchodě Moravy by mohly teploty dosahovat 19 stupňů. Přijde taky déšť. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
09:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Za nízkými mzdami stojí i dotační ekonomika, míní prezidentka Asociace personalistů

Dvě třetiny lidí v Česku nejsou spokojené s tím, kolik peněz vydělávají. Prezidentka Asociace personalistů a generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová se domnívá, že za nízkými mzdami stojí mimo jiné i dotační ekonomika. Podle ní je v tuzemsku také nejnižší fluktuace zaměstnanců v celé Evropě, uvedla v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 5 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 7 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 15 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...