Telefonním budkám odzvonilo, teď frčí knihobudky

Praha - Co s nevyužívanými telefonními budkami? Jejich počet v ulicích měst stále klesá. Většina končí ve sběrném dvoře, některé ale budou sloužit dál - jako veřejné knihovny. Skupina nadšenců mění staré nevzhledné budky na barevné pouliční regály s knihami. Zatím se jich po Praze objevilo sedm. Princip je jednoduchý: vypůjčit, přečíst a zase vrátit, to vše zcela zdarma.

Video Ze starých telebudek se stávají veřejné knihovny
video

Ze starých telebudek se stávají veřejné knihovny

Autoři projektu se snaží knihobudky instalovat na místa, kde budou pod dohledem. Jedna má stát v areálu nemocnice Na Bulovce, další například v dětském domově či v nákupním centru. „Tam dáme spíš knihy pro dospělé, pro manžely a chlapy, kteří čekají, až ženy nakoupí,“ usmívá se jeden z otců myšlenky Pavel Železný.

Lékařské prostředí se již osvědčilo. Zhruba měsíc funguje knihobudka v pražském IKEMu, pacienti v regálech najdou detektivky, odbornou, ale i klasickou literaturu. Kromě toho, že si lidé odnášejí knihy domů, tady i nechávají nové. „Dokonce se nám stalo, že jsme v knihobudce našli plnou krabici knih. Jsme velmi rádi, že se projekt velmi dobře ujal,“ říká mluvčí nemocnice Veronika Velcová.

Přímo na ulici stojí zatím jen jedna ze sedmi dosud instalovaných budek, a to ve Slivneci na autobusové zastávce. Podle autorů jde o experiment - jak dlouho tu knihy vydrží.

Celou akci financuje nadační fond společnosti Telefónica O2, provozovatele telefonních automatů. Pokud se projekt knihobudek ujme, mohl by se rozšířit i do dalších měst. Zájem už projevilo třeba Brno nebo Hradec Králové.

Za posledních deset let klesl počet telefonních budek z 30 tisíc zhruba na polovinu. Z 13 tisíc automatů, o které se nyní Telefónica stará, jen o něco málo více než polovina vydělává. V obcích do dvou tisíc obyvatel operátorovi nařizuje provoz budek zákon, ty prodělečné stát dotuje.