Bublan: Premiér se nemá co vměšovat do činnosti GIBS

52 minut
Bublan: Babiš se vměšuje do činnosti inspekce
Zdroj: ČT24

Premiér nemá co řešit vnitřní chod Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), uvedl v pořadu Devadesátka člen sněmovní bezpečnostní komise a nestraník za ČSSD František Bublan. Podle něj je pokus premiéra v demisi Andreje Babiše zbavit se ředitele inspekce Michala Murína nešťastný už proto, že si měl Babiš nejdříve přečíst zákon o GIBS.

„Mám takové podezření, jako by chtěl (premiér v demisi Andrej Babiš) přímo ingerovat do činnosti inspekce,“ zhodnotil Bublan Babišův spor s ředitelem inspekce Murínem. Připomněl, že šéf inspekce je sice podřízen premiérovi, ale inspekce jako taková je nezávislá.

„Musí být někde ukotvena, takže je pod Úřadem vlády a premiérem, ale premiér nemá vůbec žádnou šanci dostat se k nějakým kauzám nebo řešit nějaké vnitřní problémy organizace. To je věc ředitele,“ zdůraznil Bublan.

Babiš podle svých slov při interpelacích v Poslanecké sněmovně řeší hospodaření inspekce, o němž má pochyby. Prověrka podle Babiše ukázala na možné porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, proto požádal ministryni financí v demisi Alenu Schillerovou, aby na inspekci poslala kontrolu. Kvůli Murínovi dokonce premiér v demisi svolal na příští čtvrtek Bezpečnostní radu státu.

Jde skutečně o to, aby si inspekce uhájila svoji nezávislost a nepodléhala nějakým politickým tlakům a vlivům. Ještě tak dlouho nefunguje, musí si svoji pozici vybojovat sama.
František Bublan
poslanec a člen sněmovního bezpečnostního výboru

Bublan poukázal na to, že sněmovní kontrolní komise GIBS má víc pravomocí inspekci prověřovat, mohla by tedy podat premiérovi zprávu o případných nedostatcích nebo podezřeních. Aby ale premiér sledoval, jak GIBS funguje, případně sledoval, co kdo dělá a jak se řeší nějaké kauzy, není jeho věcí, upozornil Bublan.

Babiš dělá kroky mimo zákonem stanovený postup

Soudí, že Babišův pokus přimět Murína k odchodu z čela GIBS je poměrně nešťastný už právě kvůli postupu, který zvolil. „Pan premiér Babiš si měl nejdříve přečíst zákon o GIBS a pak teprve uvádět pro veřejnost svá prohlášení. Jednak si odporuje a jednak je to skutečně mimo řádně ustanovené postupy, jak to stanoví zákon,“ zdůraznil poslanec klubu ČSSD.

Podotkl, že pokud měl Babiš skutečně nějaké podezření, měl ho řešit právě s kontrolním výborem nebo s bezpečnostním výborem, respektive se měl obrátit i na státního zástupce. Pokud by bylo zjištěno pochybení trestního charakteru, byl by to důvod k odvolání. „Teď je to ale všechno postaveno na nějakých podezřeních, ale nic v ruce nemá,“ prohlásil Bublan s dovětkem, že v jeho očích jde čistě o politiku.

Bublan považuje současného ředitele GIBS za člověka s profesní historií nezatíženou zásadním pochybením. „Osobně jsem se s panem plukovníkem setkal jednou. Působil na mě celkem pozitivně a vyrovnaně. Domnívám se, že je to člověk na svém místě,“ poznamenal.

Výzvy k rezignaci nebo návrh odvolání?

Murín vede GIBS od prosince 2016, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka. Ten rezignoval po vypuknutí olomoucké korupční kauzy Vidkun, která se týkala podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. Současný ředitel inspekce tvrdí, že jej v únoru Babiš dvakrát vyzval k rezignaci, což odůvodnil ztrátou důvěry. Podruhé podle Murína premiér svůj požadavek doplnil konstatováním, že pokud Murín z čela GIBS odejde dobrovolně, obejde se jeho odchod bez skandálu.

Babiš při interpelacích ale prohlásil, že odvolání Michala Murína z čela GIBS nenavrhoval. Zdůraznil, že nikomu nevyhrožoval, a rovněž uvedl, že do pravomocí inspekce nezasahuje.

Podle premiéra Murín podvedl vládu, když loni údajně část peněz schválených na nové příslušníky použil na odměny. S odvoláním na dokumenty olomouckého vrchního státního zastupitelství Babiš zopakoval, že má pochyby o Murínově morální a profesní integritě. Poukazoval na to, že byl podle médií vyslýchán v kauze Beretta, která se týká úniků informací z vyšetřování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna schválila školskou novelu

Financování nepedagogických pracovníků jako školníků uklízeček či kuchařek zřejmě bude od příštího roku převedeno ze státu na obce a kraje jako zřizovatele škol. Financování školních psychologů a speciálních pedagogů má zase být ze státního rozpočtu. Ve sněmovně to ve středu prosadila vládní koalice přes odpor opozičních hnutí ANO a SPD. Novelu školského zákona nyní posoudí Senát.
09:02Aktualizovánopřed 11 mminutami

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
10:12Aktualizovánopřed 14 mminutami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům emailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém.
10:43Aktualizovánopřed 22 mminutami

Žalobce žádá o zpřísnění trestů pro Peltu a Kratochvílovou

Státní zástupce Ondřej Trčka v odvolání navrhl, aby soud zpřísnil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi a někdejší náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové tresty, které dostali za zmanipulování sportovních dotací resortu školství. Peltovi uložil prvoinstanční trestní senát vězení na 5,5 roku, Kratochvílovou potrestal šesti lety. Podle žalobce jsou tresty na samé spodní hranici a žádá, aby je odvolací senát zvýšil na šest a šest a půl roku.
10:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 8 hhodinami

Klíčové je přežít první dny. Projekt radí, jak překonat krizové situace

Přírodní katastrofa, válečný konflikt nebo výpadek elektřiny. Nový projekt s názvem Corty má lidi naučit, jak přežít prvních dvaasedmdesát hodin. Spolupracovali na něm odborníci z řad psychologů, vyjednavačů, záchranářů a členů zásahových jednotek. Podle nich je totiž připravenost na mimořádné události nedostatečná. Ministerstvo vnitra zase chystá adaptaci finského modelu „72 hodin“, jehož součástí budou informační brožura a kampaň. Připraveny by dle resortu měly být do konce léta.
před 15 hhodinami

Poslanci podpořili rozšíření pravomocí České národní banky

Česká národní banka zřejmě získá víc pravomocí při dohledu nad bankovním trhem. Počítá s tím vládní předloha, kterou v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Předtím poslanci zrychleně schválili také povinné shromažďování zveřejněných informací v rámci Jednotného evropského přístupového místa (ESAP). Program schůze zákonodárci schvalovali skoro pět hodin. Jednání přerušili po 20:00.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Náměstí v Táboře se načas stane pěší zónou, v Budějovicích na zklidnění dál čekají

Část Žižkova náměstí v Táboře se mezi červnem a polovinou září promění v pěší zónu. Radnice tak chce v létě zklidnit dopravu v centru města, jak si to vyzkoušela už loni. Naopak část obyvatel Českých Budějovic čeká na omezení tranzitu přes hlavní náměstí skoro dva roky.
před 17 hhodinami
Načítání...