Biologická léčba revmatu se vyplatí. Dosáhne na ni víc pacientů

10 minut
Revmatolog Vencovský hostem Studia 6
Zdroj: ČT24

Až osm tisíc pacientů s revmatoidní artritidou může od začátku února dosáhnout na účinnou biologickou léčbu. Ta je nyní dostupná i pro ty, kteří spadají do kategorie střední závažnosti. Metoda sice většinou nedokáže nemoc zcela vyléčit, umí však zastavit její postup.

Biologická léčba revmatoidní artritidy je nákladná, a proto byla dosud určena jen pro těžce nemocné s vysokou aktivitou nemoci. Podařilo se však prokázat, že společnosti se vyplatí takové nemocné léčit, protože častěji pracují a nemusí tolik čerpat zdravotní péči.

Ekonomická výhodnost léčby se zatím podařila prokázat u jednoho léku, ale podle předsedy České revmatologické společnosti Jiřího Vencovského není důvod předpokládat, že se to nepodaří pro další. „Podle mého soudu se ta indikace rozšíří,“ předpovídá.

Prvním důvodem pro rozšíření léčby je klesající cena léků, kterým vypršela patentová ochrana, a mohou tak vznikat jejich levnější varianty. Druhým je celková změna pohledu na chorobu. Už se tolik nemluví o tom, jak aktivní má nemoc být, aby pacient na léčbu dosáhl, ale jak zastavit její postup. „Víme, že pokud budou v nízké klinické aktivitě nebo remisi, že to onemocnění nebude postupovat, nebude docházet k poškození kloubů nebo šlach, které je nevratné,“ popisuje Vencovský.

Léky nemusí být nevinné

Biologická léčba je cílená na poznaný mechanismus onemocnění. Je účinnější než konvenční léčba a může fungovat i tam, kde konvenční nestačí. „V naprosté většině případů zpomalí nebo i zastaví vývoj té nemoci,“ vysvětluje revmatolog. Upozorňuje však, že jen v minimálním počtu případů dokáže nemoc zcela vyléčit.

Léčbu je třeba pečlivě sledovat. „Ty léky nemusí být úplně nevinné, protože zasahují hluboce do imunitního systému,“ upozorňuje Vencovský. Proto se léčba soustředila do několika center, která musí splňovat technické či personální předpoklady. Je jich však čím dál víc.

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění, které vzniká z důvodů abnormální funkce imunitního systému. Může postihovat kromě kloubů i plíce, srdce nebo další orgány. Lékaři přesně nevědí, co je jejím spouštěcím mechanismem. Existuje dědičná náchylnost, u části nemocných může mít vliv na rozvinutí nebo i vznik choroby kouření. Příčin je však zřejmě víc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 3 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 5 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 8 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 12 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 19 hhodinami
Načítání...