Autogramiáda 152 držitelů rekordů v Pelhřimově byla rekordní

Pelhřimov - Pelhřimovské autogramiády se dnes zúčastnili držitelé 152 rekordů, čímž vytvořili světový rekord. Podpisy rozdávali nejlepší borci z různých oborů, mezi nimi siláci, sběratelé, švadleny, tvůrci miniatur i mistr světa ve hře na pilu. Největšímu náporu fanoušků čelily české sportovní legendy - gymnastka Věra Čáslavská a běžkyně Jarmila Kratochvílová. Trio slavných rekordmanek doplňovala rychlobruslařka Martina Sáblíková. Na sluncem rozpáleném náměstí se dámy vydržely podepisovat celé hodiny.

„Jsem tady poprvé a je to určitě strašně zajímavé. Jsem ráda, že mohou sedět mezi takovými hvězdami, mezi Martinou a Věrou. Zaplať pánbůh, že je dobré počasí,“ řekla Kratochvílová, která přes čtvrt století drží světový rekord v běhu na 800 metrů. Podpisy rozdávala už od 9:00. Asi o hodinu později se dostavila Věra Čáslavská, držitelka sedmi zlatých olympijských medailí. Nejprve na pódiu zavzpomínala na svoji sportovní éru, pak už musela čelit desítkám zájemců o autogram. Lidé se mohli setkat i s Karlem Lopraisem, který se zúčastnil 19 ročníků závodu Rallye Dakar a šestkrát dokázal vyhrát. Do Pelhřimova přijel se svým závodním vozem Tatra.

Rekord rekordmanů

Autogramiáda se počtem shromážděných rekordmanů na jednom místě zařadila mezi mimořádné výkony letošního jubilejního 20. ročníku Mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit. Na náměstí byla stovka stolů. Vzhledem k tomu, že se na některých rekordech podílely celé týmy, vystřídalo se kolem nich 450 lidí. Podpisů byly rozdány tisíce. „V tomto případě nešlo prvotně o rekord, ale o to setkání. Lidé tu mohli potkat někoho, kdo je mohl inspirovat,“ poznamenal Miroslav Marek, ředitel pořádající agentury Dobrý den, která spravuje databázi českých rekordů.

Festival rekordů začal v pátek a potrvá do dnešního večera. Přímo na náměstí mohou lidé sledovat desítky rekordních pokusů. Přímo na místě se dnes například střihaly ovce, z vlny se spřádala příze a pletly svetry. Byla předvedena obří topinka, největší dřevěný houpací kůň i tažení auta za ostnatý drát omotaný kolem krku.